Ranking medalistów mistrzostw Polski: zmiana na czele

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Jocz /
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz /
zdjęcie autora artykułu

W marcu publikowaliśmy ranking medalistów mistrzostw Polski. Teraz nadszedł czas na jego aktualizację. Po zakończeniu sezonu 2016 doszło do dość nieoczekiwanej zmiany w ścisłej czołówce.

Włókniarz Częstochowa - 41 medali

W ostatnim notowaniu dziesiątą pozycję z takim samym dorobkiem (39 medali) zajmowały Wybrzeże Gdańsk i Włókniarz Częstochowa. Ekipa znad morza nie powiększyła jednak swojej kolekcji, więc w nowym zestawieniu nie zostanie ujęta. Gdańszczanie będą mieli szanse na medal w kwietniu, gdy rozegrany zostanie zaległy finał MPPK, ale w tych zawodach wystąpią również częstochowianie.

Włókniarz w tym roku wrócił do ligowego ścigania i był jedną z wyróżniających się ekip Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Ogromnym atutem Lwów była bardzo wyrównana para juniorska, którą dowodził Hubert Łęgowik. 21-latek był najlepszym juniorem rozgrywek, a wrażenie robi zwłaszcza jego średnia domowa oscylująca wokół dwóch punktów na bieg.

Nic więc dziwnego, że drużyna juniorska Włókniarza powiększyła klubowy dorobek o dwa medale mistrzostw Polski. Młodzi częstochowianie zajęli trzecie miejsce w finałach MMPPK i MDMP. W obu tych rozgrywkach uplasowali się tuż za plecami swoich rówieśników z Rybnika, a w rywalizacji par na torze ROW-u Oskar Polis przegrał bieg dodatkowy o drugie miejsce z Kacprem Woryną. W nowym zestawieniu Włókniarz samotnie zajmuje jednak dziewiątą pozycję i ma na swoim koncie 41 medali.

W przyszłym roku ten dorobek może być jeszcze okazalszy, bo częstochowianie wystartują w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Skład, jaki zbudowali, nie gwarantuje co prawda miejsc w czołówce rywalizacji o mistrzostwo Polski, ale żużel bywa nieprzewidywalny.

ZOBACZ WIDEO FOGO Unia Leszno przed sezonem 2017

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski43512
Indywidualne Mistrzostwa Polski52310
Mistrzostwa Polski Par Klubowych1146
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski2125
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski0033
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych1225

Unia Tarnów - 50 medali

Dla Jaskółek nie był to najlepszy rok. Drużyna już w pierwszej części sezonu otrzymała ogromny cios w postaci śmierci Krystiana Rempały. Unia spisywała się słabo we wszelakich rozgrywkach i nie powiększyła swojego dorobku medalowego.

Wydawało się, że tarnowianie najbliżej medalu będą w przypadku Indywidualnych Mistrzostw Polski. W finale na torze w Lesznie wystartował przecież kapitan i żywa legenda Jaskółek, Janusz Kołodziej, który w przeszłości reprezentował barwy miejscowego klubu, a teraz znów zasilił drużynę Byków. Ostatecznie jednak Kołodziej zawiódł. Zdobył tylko pięć punktów i zajął dopiero dwunastą pozycję.

Małą szansę na medal mieli także juniorzy Unii. Patryk Rolnicki, Kacper Konieczny i Arkadiusz Madej wystartowali w finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski w Rybniku. Młode Jaskółki stanowiły jednak tło dla trzech pozostałych drużyn. Tarnowianie punktowali w jedenastu z dwudziestu wyścigów, przy czym ani razu nie odnieśli indywidualnego triumfu. Łącznie zgromadzili 16 "oczek" - dwa razy mniej niż trzeci Włókniarz.

Mimo że z klubu odszedł Kołodziej, istnieje szansa, że tarnowianie powiększą swoją kolekcję medalową. Unia, podobnie jak Włókniarz, wystąpi w kwietniowym finale MPPK, gdzie drużyny będą zobligowane do wystartowania w składach z zakończonych niedawno rozgrywek. Trudno jednak spodziewać się aby Unia w przyszłorocznej rywalizacji powalczyła o powiększenie dorobku. Jaskółki będą ścigać się na zapleczu Ekstraligi i zapewne włożą całą energię w powrót do elity.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski3137
Indywidualne Mistrzostwa Polski53412
Mistrzostwa Polski Par Klubowych2226
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski3328
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski3339
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych3418

Sparta Wrocław - 62 medale

Z wrocławską ekipą wiązano duże większe nadzieje. Z takim składem Betard Sparta miała mocno powalczyć o medale w kategoriach drużynowych i indywidualnych. Ogromny wpływ na kiepski sezon wrocławian miała jednak fatalna kontuzja Maksyma Drabika, jednego z czołowych juniorów w naszym kraju.

Drabik z góry stawiany był bowiem jako jeden z faworytów Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, a ze wsparciem swoich kolegów mógł poprowadzić wrocławski zespół do czołowych lokat w MDMP i MMPPK. Ostatecznie jednak osamotnieni Damian Dróżdż i Adrian Gała niewiele zdziałali, choć ten drugi zajął szóste miejsce w finale MIMP.

W seniorskiej rywalizacji, mimo kiepskiej formy, standardowo w czołówce znalazł się Maciej Janowski i zajął trzecie miejsce w leszczyńskim finale IMP. Jak się okazało, był to jedyny medal Betardu Sparty w tym sezonie. Podopieczni Piotra Barona awansowali też do fazy play-off PGE Ekstraligi, ale tam zostali wręcz rozbici przez późniejszego mistrza Polski, Stal Gorzów. W kwietniu wystąpią z kolei w rawickim finale MPPK i nie są bez szans.

Jeśli kontuzje znów nie wpłyną na siłę rażenia wrocławskiej ekipy, powinni oni włączyć się do walki o medale w każdej z sześciu rywalizacji o mistrzostwo Polski. Wrażenie robi zwłaszcza linia juniorska. Powracającego po kontuzji Drabika będzie bowiem wspierał Oskar Bober, który był rewelacją pierwszoligowych rozgrywek i jednym z najbardziej rozchwytywanych żużlowców na zakończonym niedawno rynku transferowym.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski48820
Indywidualne Mistrzostwa Polski541221
Mistrzostwa Polski Par Klubowych2439
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski1034
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski3205
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych0123

Falubaz Zielona Góra - 74 medale

Dwa medale do swojego dorobku dorzucili żużlowcy Ekantor.pl Falubazu. W najważniejszej rywalizacji, o Drużynowe Mistrzostwo Polski, zajęli trzecią pozycję, choć byli stawiani o wiele wyżej. Po rewelacyjnej końcówce sezonu zasadniczego zapowiadano, że Myszy przejdą przez play-offy jak burza.

Ostatecznie jednak zielonogórzan w półfinale pokonała ekipa Get Well Toruń i na osłodę została im zwycięska rywalizacja o brązowe medale. Indywidualny sukces zanotował za to Patryk Dudek, który 1 lipca w Lesznie podczas finału IMP w cuglach rozprawił się z rywalami i zakończył zawody z kompletem zwycięstw.

Z pewnością szanse na drugi medal w tej rywalizacji Falubaz miałby, gdyby nie przeciągająca się kontuzja Jarosława Hampela. Były wicemistrz świata bardzo długo leczył uraz nabyty podczas Pucharu Świata w 2015 roku i wrócił na tor dopiero pod koniec zakończonych niedawno rozgrywek. Z mocnym Hampelem także pierwsza drużyna Falubazu miałaby większe szanse w rywalizacji o tytuł DMP. Niewiele do krążka brakowało Krystianowi Pieszczkowki, który był czwarty w finale MIMP.

W przyszłym sezonie zawodnicy Falubazu powinni się włączyć w rywalizację o laury zwłaszcza w kategoriach seniorskich. Skład jaki skompletowali zielonogórscy działacze stawia Myszy w roli jednego z głównych faworytów do medali DMP.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski72514
Indywidualne Mistrzostwa Polski32813
Mistrzostwa Polski Par Klubowych44210
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski30710
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski73717
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych22610

ROW Rybnik - 78 medali

Także dwa krążki w zakończonych niedawno rozgrywkach skompletowała drużyna ROW-u Rybnik. Zgodnie z oczekiwaniami Rekiny nie włączyły się do walki o najcenniejsze medale, ale za to solidna linia juniorska była jedną z czołowych w rywalizacji młodzieżowców.

Kacper Woryna, przy wsparciu Roberta Chmiela i niewielkim Kamila Wieczorka, poprowadził ROW do dwóch srebrnych medali w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych. W obu tych rywalizacjach młode Rekiny musiały uznać wyższość swoich rówieśników z Leszna. Woryna dodatkowo zajął piąte miejsce w finale MIMP.

Nie dziwi fakt, że w przeciwieństwie do juniorów, niewiele zdziałali seniorzy rybnickiej ekipy. Siła ROW-u oparta była w głównej mierze na obcokrajowcach, a sam skład stworzony raczej do walki o utrzymanie, niż medale. W związku z tym rybniczanie nie mieli swojego reprezentanta w finale IMP, ale w kwietniu mogą powiększyć swój dorobek w ostatecznej rozgrywce o Mistrzostwo Polski Par Klubowych.

Wydaje się, że podobny przebieg do niedawno zakończonego, powinien mieć też sezon 2017. ROW nie jest stawiany w roli ligowego faworyta, choć w rozgrywkach indywidualnych może namieszać Tobiasz Musielak, który przy pewnym miejscu w składzie ma szanse się odbudować i nawiązać do świetnej formy z czasów juniorskich. Standardowo już za to ROW będzie faworytem w rozgrywkach młodzieżowych.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski126523
Indywidualne Mistrzostwa Polski810523
Mistrzostwa Polski Par Klubowych0167
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski2529
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski2215
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych33511

KS Toruń - 85 medali

Toruńska drużyna nie może narzekać. Get Well awansowało do finału DMP i mimo porażki ze Stalą Gorzów, zainkasowało swój siedemnasty w historii medal tej rangi, a 85. ogólnie. Wcześniej bowiem dorobek Aniołów powiększył jeszcze Paweł Przedpełski w indywidualnej rywalizacji młodzieżowców.

Zawodnicy Jacka Gajewskiego prezentowali się zgodnie z oczekiwaniami. To właśnie na te najważniejsze rozgrywki, PGE Ekstraligę, położono największy nacisk. Jeden z czołowych polskich juniorów, Przedpełski, nie pojawiał się zbyt często na rozgrywkach młodzieżowych, gdzie najmniej doświadczeni w toruńskiej kadrze nic nie zdziałali. W finale IMP Get Well miało zaś jednego reprezentanta, Kacpra Gomólskiego, jednak zajął on dopiero czternastką lokatę.

Może się to zmienić w przyszłym roku. Paweł Przedpełski będzie już seniorem i jeśli sprawnie wejdzie w żużlową dorosłość, powinien powalczyć o swój pierwszy medal w rywalizacji o tytuł najlepszego polskiego zawodnika. Cała ekipa Get Well ma też przecież szansę na kolejny medal w PGE Ekstralidze.

Zdecydowanie lepiej powinny wyglądać również zawody juniorskie. Nowo pozyskany Daniel Kaczmarek, aktualny posiadacz tytułu młodzieżowego indywidualnego mistrza Polski, zapewne stanie do jego obrony, a niewykluczone, że wciąż będzie uczestniczyć też w juniorskiej rywalizacji drużynowej.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski47718
Indywidualne Mistrzostwa Polski2529
Mistrzostwa Polski Par Klubowych44614
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski63312
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski48719
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych53513

Polonia Bydgoszcz - 91 medali

Gryfy to druga drużyna w tym zestawieniu, która nie powiększyła swojego dorobku medalowego w sezonie 2016. Taki scenariusz przewidywaliśmy zresztą w poprzednim notowaniu publikowanym w marcu. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dziesięciu sezonów bydgoszczanie zdobyli zaledwie pięć medali.

Największe szanse zawodnikom Polonii dawało się w rozgrywkach młodzieżowych, ze względu na obecność w składzie Oskara Ajtnera-Golloba. Najmłodszy z żużlowego klanu poczynił spore postępy jeśli chodzi o jazdę w rozgrywkach ligowych. Indywidualnie zabrakło mu naprawdę niewiele, aby znaleźć się w finale MIMP. Miejsce w czołowej piątce eliminacji zabrał mu prawdopodobnie defekt. Polonia wystąpiła za to w najważniejszej rozgrywce o MMPPK, ale była najsłabsza w stawce.

Zgodnie z oczekiwaniami Polonia nic nie zdziałała też w seniorskiej rywalizacji. Gryfy do zwycięstw prowadził wschodni duet Kudriaszow-Kułakow. Najlepszym Polakiem był wspomniany Ajtner-Gollob, otwierający szóstą dziesiątkę listy klasyfikacyjnej Nice Polskiej Ligi Żużlowej.

Trudno się spodziewać aby w przyszłym roku dorobek medalowy Polonii został powiększony. Władysław Gollob nie zmienił bowiem swojego składu, a jedynym wzmocnieniem linii seniorskiej jest wejście w żużlową dorosłość jego wnuka, Oskara. To oznacza, że szanse młodych Gryfów w zawodach młodzieżowych spadają właściwie do zera.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski771125
Indywidualne Mistrzostwa Polski85619
Mistrzostwa Polski Par Klubowych116118
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski2338
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski91313
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych1528

Stal Gorzów - 115 medali

Gorzowianie w marcowej publikacji byli na pierwszym miejscu zestawienia medalistów mistrzostw Polski ze 114. krążkami. Łatwo więc policzyć, że w zakończonych niedawno rozgrywkach zdobyli tylko jeden medal. Ale za to jaki!

Stal po raz dziewiąty w historii została Drużynowym Mistrzem Polski i tym samym zrekompensowała sobie brak sukcesów na innych frontach. Gorzowian do triumfów prowadził najlepszy żużlowiec PGE Ekstraligi, Bartosz Zmarzlik, który został też drugim wicemistrzem świata. Był też jednym z faworytów finału IMP, ale w biegu półfinałowym spowodował upadek Macieja Janowskiego i został wykluczony z dalszej rywalizacji.

Słabo poszło najmłodszym w Stali. Co prawda Adrian Cyfer i Rafał Karczmarz awansowali do finału MMPPK, ale zabrakło im kilku punktów do ekip na podium. W finale MIMP obaj z kolei zajęli pozycje w dolnej części klasyfikacji końcowej.

W przyszłym roku gorzowianie powinni wciąż powiększać swój dorobek. Skład, jaki skompletowali, stawia ich w roli jednego z głównych faworytów w PGE Ekstralidze. Bartosz Zmarzlik i Krzysztof Kasprzak naturalnie będą jednymi z faworytów Indywidualnych Mistrzostw Polski. Stanisław Chomski nie może też narzekać na młodzieżowców, bo Rafał Karczmarz startując jako gość w Rzeszowie był drugim najlepszym juniorem Nice PLŻ.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski912425
Indywidualne Mistrzostwa Polski891128
Mistrzostwa Polski Par Klubowych96621
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski46313
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski85316
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych55212

Unia Leszno - 116 medali

Przed sezonem leszczynianie do pierwszych gorzowian tracili trzy medale. Mało kto spodziewał się, że uda im się dogonić drużynę Stali w tym zestawieniu. Tymczasem Unia zgromadziła aż pięć krążków, choć paradoksalnie ma za sobą jeden z najsłabszych sezonów od lat. Teraz jednak nie ma już żadnych wątpliwości, że jest to najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce.

W rozgrywkach PGE Ekstraligi urzędujący mistrz Polski spisywał się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Unia do końca starała się opuścić niebezpieczną strefę w tabeli i jej się to nie udało. Tylko zawirowania w Nice PLŻ uchroniły leszczynian od jazdy w barażach.

Zdecydowanie lepiej było za to w innych rozgrywkach. 1 lipca Piotr Pawlicki został indywidualnym wicemistrzem Polski. Dwa tygodnie później Bartosz Smektała, Dominik Kubera i Daniel Kaczmarek wygrali finał MMPPK, a następnego dnia Kaczmarek i Smektała stanęli na podium MIMP. We wrześniu zaś młodzi leszczynianie bez większych problemów triumfowali w rozgrywkach o MDMP.

Niewykluczone, że juniorzy Unii powtórzą sukcesy także w przyszłym roku. Co prawda Byki straciły Daniela Kaczmarka, ale wciąż rozwijający się Smektała i Kubera będą faworytami wszystkich rozgrywek młodzieżowych. Piotr Pawlicki i Grzegorz Zengota powinni też namieszać w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Poza tym, a właściwie przede wszystkim, po słabym sezonie będzie chciała się odkuć seniorska drużyna Byków.

Zestawienie medali rangi mistrzostw Polski:

Rozgrywki Złoto Srebro Brąz Razem
Drużynowe Mistrzostwa Polski148729
Indywidualne Mistrzostwa Polski119626
Mistrzostwa Polski Par Klubowych87217
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski63312
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski79622
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych62210
Źródło artykułu:
Czy po następnym sezonie Unia Leszno utrzyma pierwsze miejsce w rankingu medalistów?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (28)
avatar
Remik Banaszkiewicz
29.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
Polonia to przez kolejne 100 lat nie zdobędzie żadnego medalu. Dopóki Władek będzie właścicielem nie będzie żadnego sukcesu.  
avatar
undisputed
28.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jeśli chodzi o DMP to do Leszna nam daleko. Myślę że 30lat musi upłynąć aby ich dogonić. Najwięcej mają złota. Proste jak konstrukcja cepa i nie ma się podniecać. To jest tylko sport a tam są z Czytaj całość
avatar
Stercel
28.11.2016
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Medale medalami, ale liczę że liczne grono gorzowian, odda swoje glosy na Bartule który jest w 20-ce plebiscytu. na najlepszego sportowca naszego kraju. Zachęcam również i kibiców z poza Gorzo Czytaj całość
avatar
sympatyk żu-żla
28.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Oby tak dalej na arenie światowym, Temat medali na własnym podwórku to rzecz normalna jak nie jeden to drugi klub złoto zgarnie.  
avatar
HUZARZY ŚMIERCI
27.11.2016
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
116 medali MP, w tym 52 to złote medale...to dorobek najmniejszego ośrodka w żużlowej EL... bez wielkich firm, i możnych polityków PO, oraz pieniędzy ze spółek skarbu państwa...no cóż w końcu t Czytaj całość