Najlepszy żużel jest na granicie. Dzięki Stali i Sparcie liga będzie atrakcyjniejsza

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Przemysław Pawlicki i Matej Zagar
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Przemysław Pawlicki i Matej Zagar
zdjęcie autora artykułu

Tomasz Gollob nie raz mówił, że powrót do torów granitowych sprawi, że speedway będzie bezpieczniejszy i ciekawszy. Stal Gorzów i Betard Sparta Wrocław w sezonie 2017 pojadą na torach, które prawie w 100 procentach będą granitowe.

Dzięki Stali Gorzów i Betard Sparcie Wrocław najlepsza liga świata będzie w sezonie 2017 atrakcyjniejsza. We Wrocławiu już wymienili nawierzchnię na granitową, w Gorzowie za chwilę będą to robić. Dzięki tym zmianom powstaną dwa tory przyjazne dla zawodników, ale i też takie, które gwarantują widzom moc atrakcji.

Zmiana nawierzchni we Wrocławiu jest związana z modernizacją stadionu, natomiast w Gorzowie wymiana jest wymuszona przez Ekstraligę Żużlową. W ubiegłym roku, w kilku domowych meczach Stali były duże problemy z torem. Gospodarze tłumaczyli kłopoty tym, że kiedyś trener Czesław Czernicki dorzucił gliny. Mimo, że od tej akcji minęło kilka lat, to glina nie wymieszała się dobrze z pozostałą częścią nawierzchni. Mieliśmy w Gorzowie tor sjenitowy z plackami gliny. Był on przez to trudny w przygotowaniu i utrzymaniu. Na granicie takich kłopotów nie będzie.

Tory w Gorzowie i Wrocławiu nie będą w 100 procentach granitowe. Tego materiału będzie między 90 a 95 procent, resztę będzie stanowiła mączka lub pył ceglany. To nie jest jednak żaden problem, bo tak to się robi.

Warto dodać, że tor, gdzie jest przewaga granitu mamy również w Toruniu. Granit jest też w Grudziądzu, ale tam jest z kolei przewaga sjenitu.

Wyjaśnijmy, że kluby wolą sjenit, bo jest on bardziej dostępny i tańszy od granitu. W tej chwili różnica wynosi między 10 a 15 złotych na tonie. Kiedyś korzyść z kupowania sjenitu była jednak zdecydowanie większa. Nie ulega jednak wątpliwość, że struktura granitu, lepiej przepuszczającego wodę, jest dla żużla przyjaźniejsza.

KLIKNIJ i oddaj głos w XXVII Plebiscycie Tygodnika Żużlowego na najpopularniejszych zawodników, trenerów i działaczy 2016 roku! ->

ZOBACZ WIDEO Maciejowi Janowskiemu kamień spadł z serca, kiedy dostał dziką kartę

Źródło artykułu:
Czy granit powinien być obowiązującym materiałem przy budowie żużlowych torów?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (24)
avatar
Manolo Darek
13.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ostaf?dziekuje nie czytam  
avatar
sympatyk żu-żla
13.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie sadzę aby granit był aż tak skuteczny. Postęp musi iść z czasem, Za jakiś czas znów wymyślą coś innego.  
avatar
Doyley_69_FALUBAZ
13.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
Ostatnie artykuly sugeruja czytelnikom jakoby Gorzow z Wroclawiem robili komus wielka laske i przysluge. Przypomne ze Gorzow ma nakazane wymienic nawierzchnie za preparacje i dosypywanie gliny, Czytaj całość
avatar
Doyley_69_FALUBAZ
13.02.2017
Zgłoś do moderacji
1
3
Odpowiedz
Artykuly sugeruja czytelnikom jakoby Gorzow z Wroclawiem robili komus wielka laske i przysluge. Przypomne ze Gorzow ma nakazane wymienic nawierzchnie za preparacje i dosypywanie gliny, wiec te Czytaj całość
avatar
Doyley_69_FALUBAZ
13.02.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
"Dzięki Stali Gorzów i Betard Sparcie Wrocław najlepsza liga świata będzie w sezonie 2017 atrakcyjniejsza" AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH Czytaj całość