Najskuteczniejszy zawodnik w historii polskiej ligi. Zdobędzie 7 tys. punktów?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Łagoda / Tomasz Gollob
WP SportoweFakty / Łukasz Łagoda / Tomasz Gollob

Nadchodzący sezon będzie dla Tomasza Golloba trzydziestym w zawodowej karierze. W tym czasie mistrz świata z 2010 roku, jako jedyny w historii, zdołał zdobyć ponad 6000 punktów w karierze.

1000 punktów (26.09.1993) - Polonia Bydgoszcz - Morawski Zielona Góra

Granicę tysiąca punktów Tomasz Gollob przekroczył w swoim szóstym sezonie jazdy, a piątym w barwach bydgoskiej Polonii. Miało to miejsce podczas spotkania XVI rundy I ligi, w którym Polonia mierzyła się z Morawskim Zielona Góra.

Przystępując do tego pojedynku Gollob miał już na swoim koncie 993,5 punktu. Rok wcześniej, podczas domowego meczu z Wybrzeżem Gdańsk, Tomasz Gollob wpadł na mete równo z Marvynem Coxem. Sędzia tamtego pojedynku, Marek Czernecki, przyznał obu zawodnikom po 2,5 punktu.

Tysięczny punkt zdobył w siódmym biegu, w którym Polonia wygrała 5:1. W całym spotkaniu Tomasz Gollob był bezbłędny, a Polonia zwyciężyła 65:25. W sezonach 2007-2008, kiedy w Ekstralidze obowiązywała Złota Rezerwa Taktyczna, punkty zdobyte jako joker nie są mnożone razy dwa w naszym zestawieniu.

2000 punktów (31.08.1997) - ZKŻ Polmos Zielona Góra - Polonia Bydgoszcz

Kolejną barierę Tomasz Gollob również przekroczył podczas spotkania z zespołem z Zielonej Góry. Tym razem jednak miało to miejsce na wyjeździe.

Lider Polonii zdobył dwutysięczny punkt już podczas pierwszego wyścigu. Gollob odniósł zwycięstwo, przyjeżdżając do mety przed Jarosławem Szymkowiakiem, Sławomirem Dudkiem i swoim bratem, Jackiem.

Podobnie jak niespełna cztery lata wcześniej, zdobycie kolejnego tysiąca "oczek", okrasił wywalczeniem kompletu punktów. Polonia zwyciężyła przy W69 47:43, a sezon 1997 zakończyła zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Tomasz Gollob w sezonie 2001

3000 punktów (13.05.2001) Bractwo-Polonia Bydgoszcz - Apator-Adriana Toruń

Szósty wyścig pojedynku derbowego pomiędzy Bractwem Polonią Bydgoszcz a Apatorem Adrianą Toruń przyniósł Tomaszowi Gollobowi kolejny jubileusz. Najlepszy polski zawodnik w historii przekroczył wówczas granicę trzech tysięcy punktów zdobytych w polskiej lidze.

Tym razem jednak spotkanie zakończył bez kompletu. Jedynej porażki doznał w czwartej serii, przegrywając z Andreasem Jonssonem. Choć torunianie przegrywali już różnicą sześciu punktów, zdołali wygrać ten pojedynek 47:43.

Sezon 2001 Bractwo-Polonia Bydgoszcz ukończyła na trzecim miejscu. Licznik Golloba po zakończeniu rozgrywek zatrzymał się na 1269 odjechanych wyścigach i 3180,5 zdobytych punktach.

Tomasz Gollob w sezonie 2005

4000 punktów (26.06.2005) Unia Tarnów - Unia Leszno

Nieco ponad cztery lata zajęło Tomaszowi Gollobowi zdobycie kolejnego tysiąca punktów. Jubileusz zbiegł się z jednym z jego najsłabszych występów w całym sezonie. Dość powiedzieć, że domowe spotkanie z Unią Leszno rozpoczął od zajęcia ostatniego miejsca.

W swoim drugim starcie przywiózł, wraz z Marcinem Rempałą, podwójne zwycięstwo, dzięki czemu jego licznik przekroczył liczbę czterech tysięcy punktów. Sezon 2005 Unia zakończyła zdobyciem mistrzostwa Polski.

W międzyczasie zakończyła się trwająca 5 lat, 11 miesięcy i 21 dni seria Golloba bez zajmowania ostatnich miejsc. Polskiemu mistrzowi zdarzały się defekty, taśmy i wykluczenia, jednak przez blisko sześć lat ani razu nie minął linii mety na czwartej pozycji. Seria trwała od 24 kwietnia 1997 aż do 13 kwietnia 2003 roku.

5000 punktów (07.07.2010) - Caelum Stal Gorzów - Unibax Toruń

Tomasz Gollob przekroczył barierę pięciu tysięcy punktów w sezonie, w którym wywalczył jedyny w karierze tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Rok wcześniej odjechał w polskiej lidze dwutysięczny wyścig.

Reprezentujący barwy gorzowskiej Caelum Stali Gollob rządził i dzielił nie tylko w Grand Prix, ale również w rozgrywkach ligowych. Tracił punkty niezwykle rzadko i ponownie udało mu się zakończyć sezon bez zajęcia ostatniego miejsca w wyścigu.

Swój punkt nr 5000 zdobył podczas zaległego meczu VIII rundy Ekstraligi, w którym Stal podejmowała Unibax Toruń. Gollob wywalczył w tym spotkaniu komplet punktów, a powody do świętowania miał po swoim trzecim starcie.

6000 punktów (03.07.2016) MRGARDEN GKM Grudziądz - KS Get Well Toruń

Historia, która wydarzyła się w ostatnim sezonie. Siódmy wyścig pojedynku derbowego pomiędzy drużynami z Grudziądza i Torunia zakończył się zwycięstwem Tomasza Golloba. Po tym wydarzeniu polski mistrz stał się pierwszym w historii polskich rozgrywek zawodnikiem, który miał na swoim koncie więcej niż sześć tysięcy punktów.

W tamtym momencie jego wynik wynosił 6001,5 pkt. Gollob do końca meczu startował z numerem 6000 na plastronie. W całym spotkaniu zgromadził dziesięć oczek i bonusa, a jego MRGARDEN GKM zwyciężył 51:39.

Aktualnie Tomasz Gollob ma na swoim koncie 6021,5 punktu, które zdobył w 511 meczach i 2602 wyścigach. Trudno przypuszczać, aby w najbliższym czasie ktoś zbliżył się do takiego dorobku, co potwierdza tezę, że Tomasz Gollob to najlepszy polski zawodnik w historii żużla.