Walkower w Pile. Co grozi Euro Finannce Polonii?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jakub Barański / Na zdjęciu: Paweł Staniszewski
WP SportoweFakty / Jakub Barański / Na zdjęciu: Paweł Staniszewski

Euro Finannce Polonia Piła przegrała z Power Duck Iveston PSŻ Poznań walkowerem 0:40. Spotkanie w Pile przerwano po pięciu wyścigach, przy prowadzeniu gospodarzy 19:11.

W niedzielne popołudnie na pilskim torze udało się odjechać pięć pełnych wyścigów. W szóstym doszło do upadku Pawła Staniszewskiego, a zawody przerwano. Po długich pracach nadzorowanych przez sędziego Jerzego Najwera i komisarza toru Grzegorza Janiczaka arbiter ogłosił walkowera na korzyść pilan.

To nie koniec kłopotów Euro Finannce Polonii. Zgodnie z regulaminem klubowi grozi szereg kar. Najdotkliwsze to utrata punktu, zawieszenie licencji toru na 4 tygodnie oraz odszkodowania finansowe dla GKSŻ oraz rywali.

Wyciąg z regulaminu:

Rozdział 1 Rodzaje przewinień dyscyplinarnych klubów żużlowych, wymiar kar i środków dyscyplinarnych art. 216 18) za nieregulaminowy stan toru stwierdzony przez sędziego zawodów: w czasie zawodów, w wyniku czego nastąpiła przerwa w zawodach, a tor nie został dostosowany do wymogów regulaminowych w czasie łącznym do pół godziny od momentu przerwania zawodów: f1) w przypadku zawodów ligowych: - walkower dla drużyny przyjezdnej ogłoszony niezwłocznie przez sędziego lub Jury Zawodów - kara przyznania jednego ujemnego punktu meczowego - zawieszenie licencji toru na 4 tygodnie od daty odwołanych zawodów (ponowne wydanie licencji musi poprzedzić inspekcja i weryfikacja toru) - zawieszenie licencji kierownika zawodów - kara pieniężna od 75000 do 100000 zł oraz odszkodowanie w wymiarze określonym w przepisach dotyczących walkowera zawartych w regulaminie rozgrywek ligowych na dany rok,

IV. REGULAMIN DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW I LIGI (DM I LIGI) DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW II LIGI (DM II LIGI

Art. 764. 1. Jeżeli drużyna przegrała mecz walkowerem, klub tej drużyny jest zobowiązany do zapłacenia na rzecz klubu przeciwnika odszkodowania w kwocie 100 000 zł, w przypadku rozgrywek DM I Ligi i w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek DM II  DM II ligi oraz na rzecz PZM odszkodowania w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek DM I i II Ligi. Ponadto, klub tej drużyny jest zobowiązany do zapłacenia na rzecz PZM odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez telewizję lub sponsorów rozgrywek.

Czy Polonia powinna zostać ukarana przez GKSŻ?