Żużel. PGG ROW już nie śpi na miejskiej kasie. Klub na poważnie wziął sugestie Frątczaka

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: żużlowcy PGG ROW-u Rybnik
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: żużlowcy PGG ROW-u Rybnik
zdjęcie autora artykułu

Kibice, którzy zarzucali prezesowi Krzysztofowi Mrozkowi, że powinien zakasać rękawy i zabrać się na poważnie za szukanie sponsorów mogą odpuścić. PGG ROW właśnie zrywa z etykietą klubu, który śpi na miejskiej kasie.

W poprzednich sezonach pieniądze z miasta stanowiły istotną część klubowego budżetu PGG ROW-u Rybnik. W ostatnich trzech latach to było zawsze grubo powyżej 20 procent całego budżetu. W tym roku ma być jednak inaczej. Już teraz wkład miasta w budżet klubu nie przekracza 20 procent. A finalnie ma wynieść około 15 procent, bo prezes Krzysztof Mrozek wciąż finalizuje rozmowy ze sponsorami.

Zmniejszenie procentowego wkładu miasta w budżet oznacza, że PGG ROW wziął sobie do serca słowa Jacka Frątczaka. Żużlowy menedżer i ekspert mówił niedawno, że Ekstraliga Żużlowa wręcz powinna zapisać w papierach licencyjnych, iż kluby ze wsparciem finansowym samorządów na poziomie większym niż 20 procent powinny być uznawane za takie, które nie mają stabilnych podstaw. W efekcie powinny być wręcz skreślane.

Czytaj także: Pawlicki nie trenuje z Unią. Menedżer mistrza Polski uspokaja

Tamte słowa Frątczaka odnosiły się zresztą go sytuacji w PGG ROW-ie z grudnia zeszłego roku. Wtedy wyszło na jaw, że w rybnickim klubie trwa kontrola dotycząca wykorzystania miejskiej dotacji za rok 2018. Pojawiły się informacje, że PGG ROW będzie musiał zwrócić około miliona złotych. Nagle okazało się, iż klub rozważa wycofanie się z ligi, a Zespół ds. Licencji dla Klubów wezwał prezesa Mrozka na dywanik. Skończyło się na strachu, ale zdarzenie pokazało, iż trudno opierać budżet na mieście.

W tym roku miasta mają większe wydatki (ma to m. in. związek z reformą szkolnictwa i przerzuceniem kosztów na samorządy), więc tną koszty na sport. PGG ROW ma dostać 2 miliony brutto, czyli po zapłaceniu podatku do kasy wpłynie 1,6 miliona. A jeszcze 3 lata temu klub dostał 2,8 miliona złotych. Jest różnica.

Czytaj także: Mecenas od cudów będzie bronił Drabika. Łagucie dał drugie życie

Mimo zmniejszenia wsparcia z miejskiej kasy PGG ROW ma wyższy budżet od ubiegłorocznego (około 8,5 miliona). Raz, że dostanie kasę z Ekstraligi, a dwa, że jednak prezesowi Mrozkowi udało się zatrzymać PGG i pozyskać drugiego potężnego sponsora, jakim jest Grupa Famur.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

Źródło artykułu:
Czy inne kluby też powinny ograniczyć się do wsparcia miasta na poziomie 15 procent budżetu?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (10)
avatar
Rybnik for life
17.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak nie będzie dotacji z miasta to większość klubów upadnie . Nie od dziś wiadomo ze Frątczak chodzi po tramalu. Popierają to tylko ci co narazić mają sponsorów. A sponsor raz jest raz go nie Czytaj całość
avatar
omen
16.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ale bajki! Panie redaktorze zmniejszył się wkład procentowy dotacji z miasta bo zwiększyła się łączna kwota budżetu klubu! Ekonomia panie redaktorze!  
avatar
Hampelek
15.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Dostaną 2 miliony, ale już nie śpią na kasie z miasta. Co za bzdury  
avatar
Saddam
15.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Klub przekazuje dotację, co już samo w sobie jest głupie a klub musi od tego zapłacić podatek. Tylko w Polsce takie cuda. Podatek na podatku goni podatek. I to nie marginalny czy symboliczny, a Czytaj całość
avatar
Maveral
15.01.2020
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Ostaf, nie wiem skąd wziąłeś te 8,5 mln, ale chyba ci dyńkę przewiało.