WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ice speedway: Chińczycy zachwyceni wyścigami na lodzie. Będzie pokazowy turniej

Przebywająca w Ussuryjsku delegacja, będąc pod wielkim wrażeniem widzianych tam wyścigów na lodowym torze, zaprosiła Rosjan na zawody po chińskiej stronie granicy.
Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński

W dalekowschodnim Ussuryjsku, mieście leżącym na terytorium pomiędzy Chinami i Morzem Japońskim, kilka dni temu rozegrano lokalne zawody w wyścigach motocyklowych na lodzie. Uczestniczyli w nich między innymi weterani z Chabarowska Aleksandr Kotliar i Igor Pantelejew, miejscowi idole Andriej Iwanow i Anton Zmaga, czy młody, niezwykle utalentowany Gleb Szewczenko. Dwudniowe zawody po raz czwarty z rzędu wygrał doświadczony Andriej Iwanow, a młody Szewczenko zajął najniższy stopień podium. Rzecz jednak nie w nazwiskach i w wynikach Otwartych Mistrzostw Ussuryjska.

Na turnieju obecna była delegacja deputowanych z chińskiego miasta Suifenhe, którym tak bardzo spodobały się wyścigi, że postanowili zaprosić rosyjskich zawodników na zawody na swoim terytorium. W lutym, kiedy do Chin z rewizytą udadzą się deputowani Ussuryjska, towarzyszyć im będzie ekipa zawodników, którzy zaprezentują Chińczykom tą mało znaną dla nich dyscyplinę sportu.

Co ciekawe, próbę "zaszczepienia" w Chinach wyścigów motocyklowych na lodzie podejmowano już w styczniu 2005 roku. Wówczas w mieście Harbin zorganizowano dwa dwudniowe turnieje indywidualne. Wzięło w nich udział piętnastu Rosjan i dwóch słynnych Szwedów: Per Olof Serenius i Stefan Svensson. Oba turnieje wygrał wówczas Eduard Iwankow z Błagowieszczeńska, a pamięta je również wspomniany triumfator z Ussuryjska, Andriej Iwanow.

Artykuł z 2005 roku zatytułowany Artykuł z 2005 roku zatytułowany "Pierwsze nadejście apostołów"

Pierwsza próba zaszczepienia ice speedway'a w północno-wschodnich prowincjach Chin nie powiodła się. Czy kolejne podejście do rozszerzenia geografii zimowego ścigania, tym razem inicjowane przez Chińczyków będzie bardziej udane, czas pokaże.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
sportprimorye.ru

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Del 0
  W Kazachstanie wyszukałem klub Magnetit Rudnyj (1984-87). W ZSRR istniały też kluby w dzisiejszej Armenii (Nairi/Masis Erywań), Azerbejdżanie (Chazri Baku - gdzie jeździł Bachtijar Alijew, ostatnio również "widziany" na Ukrainie), Gruzji (Arciwi Tbilisi), Uzbekistanie (Łucz Fergana). Może ktoś, kto ma więcej czasu, znajdzie jeszcze coś ciekawego: http://www.historyspee...dmzsrr.php
  Maciula87 Po wojnie speedway istniał w Japonii, ale zamienili to na wyścigi na asfalcie.W Tygodniku Żużlowym był kiedyś artykuł który wspominał o zawodnikach z Mongolii którzy ścigali się na lodzie. W czasie istnienia Związku Radzieckiego istniał klub Zużlowy na dzisiejszych terenach Kazachstanu, Startował tam zawodnik o nazwisku Dosajew, który jeszcze jakiś czas temu startował na Ukrainie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • MarcinSTALG 0
  żużel po części jest już w Azji bo są kluby żużlowe w Rosji po stronie Azjatyckiej.
  hetmanska Ciekawe kiedy ktoś wreszcie wpadnie na pomysł promowania żużla w Azji? Jest tam potencjalnie duża publiczność dla sportu a na pewno są tam pieniądze.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • MarcinSTALG 0
  W Chinach to pewnie jakaś podróbka żużla będzie jak wszystko u nich hehe
  smok Hee, żużel w Chinach... Lodowy co prawda, ale może wkrótce i klasyk?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×