ATP Genewa: Stan Wawrinka obronił tytuł. Mischa Zverev bez debiutanckiego mistrzostwa

Stan Wawrinka obronił tytuł w rozgrywanym na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Genewie. W sobotnim finale Szwajcar w trzech setach pokonał kwalifikanta Mischę Zvereva.
Marcin Motyka
PAP/EPA / SALVATORE DI NOLFI

O ile awans Stana Wawrinki do finału turnieju ATP w Genewie nie mógł dziwić, bo Szwajcar był faworytem całej imprezy, o tyle obecność w decydującym spotkaniu Mischy Zvereva musiała zaskakiwać. Niemiec do głównej drabinki przebijał się przez eliminacje, a dodatkowo ceglana mączka nigdy nie należała do jego ulubionych nawierzchni. Lepiej czuje się na szybszych kortach, na których może w pełni wykorzystać swoje ofensywne atuty.

Ale w Genewie Zverev grał doskonale. Przekonał się o tym chociażby Kei Nishikori, którego pokonał w piątkowym półfinale, przekonał się również Wawrinka. Pierwszy set sobotniego pojedynku padł bowiem łupem Niemca.

Jednak wówczas inicjatywę przejął Wawrinka. Szwajcar ograniczył liczbę błędów własnych oraz znalazł sposób, by radzić sobie z atakami rywala. Zachęcany gorącym dopingiem miejscowej publiczność reprezentant gospodarzy dwie kolejne partie wygrał w takim stosunku - 6:3.

Tym samym Wawrinka został pierwszym w historii tenisistą, który obronił tytuł w turnieju ATP w Genewie. Dla Szwajcara to 16. singlowe mistrzostwo w głównym cyklu w karierze. Czekał na nie od września ubiegłego roku, gdy zwyciężył w US Open. Za wygraną w Banque Eric Sturdza Geneva Open zainkasuje 250 punktów do rankingu ATP oraz 85,9 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Zverev wciąż pozostaje bez singlowego trofeum na poziomie ATP World Tour. Dla Niemca był to drugi finał i drugi przegrany. Na pocieszenie otrzyma 150 punktów oraz 45,2 tys. euro

W finale zmagań gry podwójnej Jean-Julien Rojer i Horia Tecau pokonali 2:6, 7:6(9), 10-6 parę Juan Sebastian Cabal / Robert Farah, w tie breaku drugiego seta broniąc meczbola. Dla holendersko-rumuńskiego duetu to 14. tytuł rangi ATP World Tour, w tym drugi w obecnym sezonie.

Banque Eric Sturdza Geneva Open, Genewa (Szwajcaria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 482 tys. euro
sobota, 27 maja

finał gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 1/WC) - Mischa Zverev (Niemcy, Q) 4:6, 6:3, 6:3

finał gry podwójnej:

Jean-Julien Rojer (Holandia, 1) / Horia Tecau (Rumunia, 1) - Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 2) / Robert Farah (Kolumbia, 2) 2:6, 7:6(9), 10-6

Czy w sezonie 2017 Mischa Zverev zdobędzie pierwszy tytuł w karierze?