WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

MŚ 2018. Europosłowie namawiają do bojkotu. Wielu z nich to Polacy

Europosłowie nadal namawiają przedstawicieli europejskich państw do zbojkotowania ceremonii otwarcia i całych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Tym razem wystosowali specjalny list, a podpisało się pod nim 60 polityków, w tym wielu Polaków.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
PAP / Na zdjęciu: Anna Fotyga

Przede wszystkim byli to europosłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (m. in. Jarosław Kalinowski, Bogdan Wenta, Jerzy Buzek, Dariusz Rosati, Róża Thun i Jarosław Wałęsa). Z Prawa i Sprawiedliwości apel poparła Anna Fotyga. Łącznie list podpisało 21 polityków z Polski, a więc ponad jedna trzecia z całego grona. 

Europosłowie o bojkot mundialu apelują, ponieważ nie zgadzają się z zagraniczną polityką Rosji. Uważają, że Władimir Putin nie będzie dobrym gospodarzem mundialu.

Ich zdaniem prezydent Rosji kpi z innych państw europejskich poprzez zsyłanie kolejnych bomb na szpitale czy szkoły w Syrii, walki na Ukrainie czy przetrzymywanie więźniów politycznych. Europejscy politycy twierdzą również, że działania Władimira Putina mają osłabić jedność Unii i doprowadzić w konsekwencji do podziałów. 

Negatywne nastawienie europarlamentarzystów wobec Rosji nasiliło się na początku marca tego roku, gdy w Wielkiej Brytanii otruto byłego agenta wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię. Władze Londynu oskarżyły o ten atak Rosjan.

W swoim liście do przedstawicieli państw europosłowie podkreślili także, że zaledwie kilka dni po zakończeniu zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi Rosja zaatakowała Ukrainę. 

Co warte podkreślenia, politycy nie chcą by bojkot objął sportowców. Ich zdaniem piłkarze powinni wystąpić na mundialu, ponieważ jest to ich wielkie święto. Brak europejskich polityków w Rosji ma natomiast uniemożliwić prezydentowi tego kraju zrobienie propagandowej imprezy sportowej. 

Piłkarskie mistrzostwa świata rozpoczną się 14 czerwca i potrwają do 15 lipca 2018 roku.

Pełna lista polskich polityków, którzy poparli bojkot:
Michał Boni
Jerzy Buzek
Anna Fotyga
Krzysztof Hetman
Danuta Jazłowiecka
Jarosław Kalinowski
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Barbara Kudrycka
Janusz Lewandowski
Elżbieta Łukacijewska
Jan Olbrycht
Julia Pitera
Marek Plura
Dariusz Rosati
Czesław Siekierski
Adam Szejnfeld
Róża Thun
Jarosław Wałęsa
Bogdan Wenta
Bogdan Zdrojewski
Tadeusz Zwiefka

ZOBACZ WIDEO Pogrom faworytów. Świetne wykończenia Juanmiego [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy przedstawiciele europejskich państw powinni zbojkotować ceremonię otwarcia i całe piłkarskie MŚ 2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Polska Agencja Prasowa/wprost.pl

Komentarze (8):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • grolo 1
  Europosłowie wcale nie chcą nic odbierać zawodnikom! Im chodzi tylko o innych polityków, żeby na wezwanie Putina nie lecieli do Moskwy na inaugurację, jak muchy do miodu. Jak gdyby nigdy nic.
  Ludzie, czytajcie treść artykułu a nie tylko prowokujące tytuły!
  To bardzo dobrze, że ktoś nawołuje do trzymania się standardów przyzwoitości w polityce. Tu chodzi o NIE dla POLITYCZNYCH CELEBRYTÓW w gościnie u Putina
  Nie ma tam nic o zawodnikach, więc luz...
  .
  Zdzichu Zdzichu chca odebrac chlopakom mozliwosc grania na mś nie ma takiej jebanej mozliwosci lapy precz od sportu nie zabierzecie nam czegos co poprostu kazdy chce zobaczyc buraki
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 1
  Zgadzam się z twoim wpisem ale real jest taki, że sport jest związany z polityką, bo to bardzo nośny pi-ar. Można się tyko upomnieć o minimum przyzwoitości, czyli o to, by POLITYCY nie garnęli się do świętowania MŚ u boku Putina, by nie dawali swoją obecnością pozorów normalności. Europosłowie właśnie to robią.

  Udo Niech politycy odsuną sie od sportu. Ich bratanie sie ze sportem to przeważnie zabieg propagandowy.Już ponad 30 lat temu decydowali za sportowców robiąc wiele zła nie do naprawienia w karierach sportowców którzy lata pracowali na uczestnictwo w olimpiadzie i tego zaszczytu "dzięki" nim zostali pozbawieni. Mówiąc brzydko wara od sportu. Niech sie zajma tym aby ludziom żyło sie lepiej i godniej.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 1
  Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem! Wy czytacie tylko tytuły i już reagujecie! A one są specjalnie tak pisane, by was podpuścić do reakcji.
  Przecie europosłom chodzi tylko o to, by POLITYCY - prezydenci państw itd - nie uświetniali swoją obecnością tych MŚ. Żeby tym samym NIE LEGITYMIZOWALI poczynań Putina, czyli jego zbrojnych ingerencji w innych państwach (Syria, Ukraina). Kroplą, która przelała ten kielich było zastosowanie przez Rosjan broni chemicznej (nowiczok) na terenie Wielkiej Brytanii (zamach na Skripala).
  Mariusz Wojciechowski No proszę i Pan Bogdan Wenta, sportowiec trener kadry przyłącza się do stada debili i idiotów, bojkotować to trzeba was śmieci z PO i tych wszystkich co mają takie pomysły. Jebie się w główkach za te euro, nie wiecie jak zaistnieć to takie kretyńskie pomysły macie. Ty baranie Wenta czemu wystąpiłeś jako trener z reprezentacją ręcznych na Olimpiadzie w Pekinie w tej oazie praworządności, przestrzegania praw człowieka i masowych egzekucji!? Gdzie wtedy był twój honor?!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×