WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Polscy alpiniści wytyczyli nową drogę w ścianie w Karakorum

Drogę o wysokim stopniu trudności na niezdobytej ścianie (1500 m) nienazwanego szczytu w dolinie Lachit w Karakorum wytyczyli Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak (Klub Wysokogórski) i Marcin Wernik (Uniwersytecki Klub Alpinistyczny).
Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa

Droga, nazwana Polish Couloir, powstała w stylu alpejskim. Zespół zakończył wspinanie po osiągnięciu grani na wysokości 6004 m bez wejścia na wierzchołek ze względu na nadchodzące załamanie pogody.

"Szczyt, ze względu na strzelistość, określiliśmy roboczo mianem Ogra. Na wysokości ok. 6004 m wg altimetru rozpoczęła się zawieja śnieżna skutecznie ograniczając widoczność. Dowiedzieliśmy się, że niebawem nastąpi wielodniowe załamanie pogody. Z ciężkim sercem podjęliśmy, jak się potem okazało, jedyną słuszną decyzję o odpuszczeniu szczytu i rozpoczęciu zjazdów drogą, aby wydostać się ze ściany przed załamaniem. Ogr pokazał pazur posyłając nam na głowy lawinę" - przekazał Klimczak.

Kierownik Tagas Expedition dodał, że kiedy zeszli do bazy, słyszeli schodzące lawiny. "Cieszyliśmy się, że choć pogoda nie pozwoliła zdobyć wierzchołka, to jednak udało się wydrzeć ścianie naprawdę piękną, alpejską linię" - podkreślił.

Trzy tygodnie temu ten sam zespół zdobył dziewiczy szczyt o wysokości 5809 m także w rejonie Lachitna pograniczu Pakistanu i Indii.

Przez wiele lat dolina Lachit, gdzie znajduje się grupa dziewiczych wierzchołków o nazwie Tagas, była zamknięta dla wspinaczy z powodów politycznych. Dopiero w tym roku Ministerstwo Turystyki Pakistanu zdecydowało się ją otworzyć. Polska ekspedycja jest pierwszą, która otrzymała zezwoleniena działalność w tym rejonie.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
PAP

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.