WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Polskie Himalaje 2018 - Adam Korol: Wreszcie inaczej spojrzę na góry

Mistrz olimpijski Adam Korol przyznał, że dotychczas góry poznawał przy okazji treningów. Decydując się na trekking do bazy pod Mount Everestem, który jest jednym z elementów projektu Polskie Himalaje 2018, na szczyty chce spojrzeć inaczej.
Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

- Kiedy jeździłem na zgrupowania kadry przed letnim sezonem, bardzo często budowaliśmy wytrzymałość biegając górskimi szlakami, przeważnie w Tatrach, Karkonoszach w okolicach Szklarskiej Poręby, a za granicą w Sierra Nevadzie. To jedno z najpiękniejszych pasm w Andaluzji. Wtedy nie skupiałem się aż tak bardzo na podziwianiu piękna przyrody, ośnieżonych często szczytów. Najważniejszy był trening i jemu było wszystko podporządkowane - powiedział PAP minister sportu.

Czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie kilka lat temu odkrył u siebie nową pasję - jogging. W lekkoatletycznych zawodach zadebiutował w 2009 roku - w 47. Biegu Westerplatte dystans 10 km pokonał w 36 minut. Ukończył też trzy maratony (rekord życiowy 2:49.10 - Berlin 2015). Za trzy lata startem w supermaratonie w Katmandu i trekkingiem z Lukli do bazy pod Mount Everestem położonej na wysokości 5400 m, chce uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Bardzo dobrze, że już w tym roku przedłożono taki projekt na 100-lecie odzyskania niepodległości. Mam więc cel na najbliższe trzy lata i wystarczająco dużo czasu, aby się odpowiednio przygotować do sporego wysiłku. Cieszę się również, że na góry, te najwyższe, spojrzę wreszcie inaczej. Będę się mógł upajać ich pięknem, bo na razie odbieram to odczucie jedynie ze zdjęć czy też z filmów, a to zupełnie co innego aniżeli na żywo - przyznał 41-letni gdańszczanin, który z wioślarstwem związany był od 13. roku życia.

Jak podkreślił, bieganie to hobby, które zapewnia mu zdrowie, psychiczny odpoczynek i daje czas na różne przemyślenia. Mimo obowiązków, jakie przybyły mu w czerwcu w związku z objęciem stanowiska szefa resortu wyznaje zasadę, że zawsze trzeba tak ustawić sobie dzień, aby poza pracą był czas na aktywność fizyczną.

- Bez takiej równowagi nie da się funkcjonować. Dla mnie zaplanowana dawka ruchu jest wręcz świętością. Mogę biegać o szóstej rano, mogę późnym wieczorem, ale po prostu muszę - dodał Korol, który startował w pięciu igrzyskach: od Atlanty w 1996, przez Sydney, Ateny, Pekin po Londyn w 2012 roku. Karierę zakończył w lipcu 2013 roku.

Dotychczas na supermaraton Katmandu 2015 i trekking pod Everest zarejestrowało się 480 osób. Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się za dwa miesiące - 31 grudnia.

- Od stycznia zaczniemy już prace nad logistyką tego ogromnego przedsięwzięcia, które uwzględnia również wyprawę na szczyt najwyższej góry Ziemi. Na koniec 2017 roku wiele elementów musi być zapiętych na przysłowiowy ostatni guzik. Dwa lata działań przy takim projekcie to nie jest dużo czasu - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego Leszek Cichy.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
PAP

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.