Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rocznica śmierci Tomasza Mackiewicza. Dominik Szczepański: przez 8 lat wszyscy się z niego śmiali

Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk


Możemy tę akcję nazwać sukcesem? Uratowano Revol, ale zmarł inny członek wyprawy.

Cała akcja to był cud, że się odbyła. Było zaangażowanych w nią kilkanaście osób z kilku krajów na świecie. Przez 3 dni korespondowali ze sobą, załatwiali ubezpieczenie, helikoptery, rozważali różne scenariusze, kontaktowali się z bazą pod K2, z ambasadą polską i francuską. Do końca nie wiadomo było, czy polecą. Czy sukcesem jest, że jedna uratowana, a nie dwójka - nie wiem. Nie potrafię tego ocenić.

To nie była pierwsza akcja ratunkowa, gdzie niemal na żywo mogliśmy obserwować umieranie człowieka.

Takie rzeczy już się działy. Nie tylko na Broad Peaku, ale na przykład w 2005 roku akcja ratowania Słoweńca Tomaza Humara. Wchodził na Nanga Parbat, utknął na wysokości 6000 m, wszyscy o tym trąbili. Akcja z Tomkiem nie była jakimś precedensem pod tym względem.

Wyprawę Tomasza Mackiewicza krytykował Krzysztof Wielicki, Marcin Miotk (polski alpinista - dop. red.) wytykał zmarłemu, że myślał o górze, choć w domu czekały na niego dzieci. Aleksander Lwow, znakomity himalaista, również wygłaszał krytyczne oceny - że Mackiewicz powinien zawrócić w krytycznym momencie, czego nie zrobił.

Pisząc biografię, musisz postawić się po wielu stronach sporu wokół Tomka. Trzeba patrzeć na jego całe życie. Zaczął jeździć na Nanga Parbat dla frajdy, ale w pewnym momencie zdobycie tej góry stało się jego celem. Miał dużo długów, niepoukładane życie, chciał zostawić coś dzieciom. W pewnym momencie zaczął myśleć, że tam wejdzie jako pierwszy w historii i zarobi porządne pieniądze, przez co pomoże wielu osobom i samemu sobie. Także mieszkańcom pakistańskich wiosek, którym obiecał doprowadzenie prądu czy wody. Zawsze podczas poprzednich sześciu wypraw wiedział, kiedy zawrócić. Ludzie uważali go za wariata, ale niech ci krytykujący go zauważą, że wcześniej potrafił podjąć słuszną decyzję. I to niezależnie od tego, jak blisko był od szczytu - 300 czy 600 metrów.

Na ostatnią wyprawę jechał skryty w sobie, z depresją, bo Nanga Parbat została zdobyta zimą 2 lata wcześniej (26 lutego 2016 na szczyt weszli: Simone Moro, Muhammad Ali i Alex Txikon - dop. red.). Tomek w to nie wierzył, nigdy się z tym nie pogodził. Podczas ostatniej wyprawy chciał coś udowodnić, także to, że jego zdaniem Nanga Parbat wciąż nie została zdobyta. Zderzył się ze swoim ego, przecież na szczycie nie czekał żaden skarb, tylko kupa kamieni, ale z drugiej strony liczył, że wreszcie coś zarobi.

ZOBACZ: Ratownicy z Nanga Parbat uhonorowani. To prestiżowa nagroda >>

Liczył także, że pokaże środowisku - jestem wspinaczem z pierwszej ligi?

Tak. Środowisko przez 8 lat się z niego śmiało. W końcu zdobył górę bez tragarzy, w małym zespole, niemal bez lin poręczowych. To był styl bliski stylowi alpejskiemu. Do ataku szczytowego wychodził z zatruciem pokarmowym, o czym się nie mówiło. Wspomniał tylko o tym raz lekarz Elisabeth Revol.

Tomasz Mackiewicz mówił w jednym z wcześniejszych wywiadów, że mógł wyjechać za granicę i zarabiać 2,5 tys. euro miesięcznie, ale go to nie pociągało. O regularnej pracy nie myślał. Miał zaległości alimentacyjne, których nie spłacał, firma - długi i plajta. Pojechał w Himalaje z linami kupionymi gdzieś w sklepie rolniczym, właściwie bez ubezpieczenia. Jak masz dzieci i długi wobec nich, to zaciskasz pasa i myślisz o nich. Tymczasem Tomasz Mackiewicz wziął plecak i nie przejmując się niczym, pojechał na kawałek zamarzniętej skały.

Dbał o dzieci, kiedy tylko mógł. Spędzał z nimi wolną chwilę, troszczył się o byłą żonę i obecną partnerkę. Nie wyciągał od nich pieniędzy. Pracował cały rok, żeby rodzinę zabezpieczyć, ale Nanga była jego pasją. Trochę jestem stawiany w sytuacji, że muszę ocenić osobę, o której pisałem. Jedni mogą uważać, że najpierw zadbaj o rodzinę, a kiedy masz dzieci, zostaw góry, bo możesz zginąć. A może rację mają inni, dla których ważniejsze są wartości bardziej abstrakcyjne, które nas pociągają. Może ewolucja człowieka odbywa się także dlatego, że ktoś poszedł tam, gdzie innych nie było.

To jednak nie był taki przypadek jak Kolumb odkrywający nowy ląd 500 lat temu. Wiemy, co jest na górze i poza nią. Poza dodaniem 2 linijek w Wikipedii twoje wejście nic nie zmieni.

A może zmieni ciebie? Czy każda zmiana, żeby była coś warta, musi być akceptowana społecznie, przez wszystkich dookoła? Tomek chciał udowodnić coś bardzo ważnego: kiedy wszyscy ci mówią, że się nie da, że zwariowałeś, ty pokażesz, że się da. Zauważmy też, że dla Tomka zdobywanie Nangi było próbą zmiany ekonomicznej: myślał, że na tym zarobi. Wiedział, że jeśli zostanie pierwszym zimowym zdobywcą, to skończą się problemy i zapanuje nad swoim życiem.

Nie znosił mieszkać w Polsce, wiele rzeczy go tu denerwowało. Mieszkając w Irlandii, dla tamtejszych mieszkańców wspinanie było czymś tak abstrakcyjnym, że wszyscy raczej byli zaskoczeni jego pasją, nie oceniali go. Zarabiał pieniądze, dobrze się czuł wśród nowych sąsiadów.

Helena Pyz, polska misjonarka z ośrodka dla trędowatych w Indiach, mówiła dla "Faktu", że Mackiewicz nie cierpiał się z Simone Moro, co z kolei mogło mieć wpływ na postępowanie naszego wspinacza w górach. To prawda?

Helena Pyz nie mogła mieć o tym zielonego pojęcia, bo Tomek był u niej na początku lat 2000. Dobre kilkanaście lat wcześniej, zanim poznał Moro. Na pierwszych wyprawach Tomek dobrze podchodził do Włocha, widać to w jego pamiętnikach. To była sportowa rywalizacja, ale w którymś momencie - według jego wspomnień - wydawało mu się, że Moro zaczyna kłamać. Według Tomka, zawyżał wysokości, na których się znalazł.

Na późniejszych wyprawach Mackiewicz, ze swoim często anarchistycznym podejściem do życia, denerwował się na Włocha, za którym stały sponsorujące go wielkie firmy. Tomek nie lubił takiego alpinizmu. Doszły do tego inne zarzuty Tomka, jednak nie są one do potwierdzenia.

Jakie?

W 2016 roku wychodząc powyżej 7000 m dostał SMS-a do Simone, że będzie zła pogoda i żeby razem z Elisabeth schodzili. Nie wiemy, jaka rzeczywiście była wtedy pogoda wysoko w górach, ale Tomek twierdził, że dobra. Ta wiadomość miała jedynie osłabić ich morale. Inna sprawa, że i tak nie mieli wystarczająco dużo jedzenia i gazu, by bezpiecznie atakować wierzchołek. Miesiąc później - już po zimowym zdobyciu ośmiotysięcznika przez Moro, Alego i Txikona - Elisabeth poleciała do domu.

Tomek został, bo nie miał pieniędzy, żeby zakończyć wyprawę. On i włoski wspinacz Daniele Nardi twierdzili, że Moro blokował Polakowi dostęp pod Nangę. Miał dzwonić do policjantów i wojska, żeby Mackiewicz nie doszedł pod górę. Tomek twierdził, że musiał podpisać jakiś papierek, że nawet jak będzie pod górą, to się nie zbliży do bazy Simone.

Próbowałem to wyjaśnić, ale bezskutecznie. Dodatkowo miał pretensje do Moro, że ten dołączył do wyprawy Txikona i skorzystał z zaporęczowanej przez jego ekipę drogi na szczyt, czyli ułatwił sobie robotę. Nie da się jednak postawy Tomka oceniać jednoznacznie. I czy naprawdę musimy oceniać? Może lepiej się nad tym wszystkim po prostu po cichu zastanowić.

Rozmawiał Krzysztof Gieszczyk

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (14):

 • S.Kuba Zgłoś komentarz
  Owi himalaiści, to ludzie ze zrytymi beretami, uzależnieni od adrenaliny, którzy poświęcają wszystko (łącznie z dobrem rodzin), narażają też życie swoje i innych, po to by se zrobić
  Czytaj całość
  focię z zamarzniętym gilem pod nosem na jakimś szczycie. Jak już mają swoje kółko wzajemnej adoracji, niech w nim działają. Na własny koszt i na własne ryzyko. Z prawnym zakazem zakładania rodzin i wychowania dzieci.
  • Robert Sikorski Zgłoś komentarz
   A tak "przy okazji" nie byli też na Księżycu? Kaąda bzdura dobra, jeżeli wywoła sensację. Ta raczej nie wywoła
   • Agnieszka Dziwaczek Zgłoś komentarz
    "Że jeśli dalej będzie tak ryzykował, to ma dużo większe ryzyko zginąć?" co za bełkot!!!!
    • Adam Klop Zgłoś komentarz
     skonczcie to pieprzenie ,o narkomanie i niedojdzie zyciowej..guzik mie ochodzi on i zryty łęb a ta ksiazka to se moge d...podetrzec...prawda jest taka ze alimenciarz i cpun w jednem poszedl w
     Czytaj całość
     gory o ktorych nie mial pojecia .....
     • zgryźliwy Zgłoś komentarz
      Dajcie już spokój. Tragedia się stała, zginął człowiek. Ile jeszcze będziecie to rozgrzebywać ? I po co ? Żeby ludzie klikali ?
      • Anna Sar Zgłoś komentarz
       Mackiewicz zadarl ze zwiazkiem swoja niefrasobliwoscia. Nie mogli zdzierzyc ze jakis tam Mackiewicz sie ich nie slucha i nie robi po kolei wszystkiego jak oni chca i do tego zdobywa
       Czytaj całość
       osmiotysieczniki! I jeszcze do tego na rolniczych linach! I do tego sam siebie finansuje! haha. To bylo poza granicami ich pojmowania himalaizmu, ich mozgi tego nie ogarnialy. W nich sie az gotowalo jak widzieli co on robi. A sam T. Mackiewicz nie był pokornym członkiem słuchającym ślepo Zarządu, i czasami "darł koty" z nimi. Dlatego zapłacił życiem, gdy tylko nawinęła się okazja. Jeszcze teraz go bardziej nienawidza, bo zdobyl popularnosc wieksza od nich wszystkich razem wzietych! Pewnie teraz wszyscy czlonkowie ze Zwiazku maja niepisany zakaz wchodzenia na Nanga Parbat prze najblizsze 20 lat, zeby nie odzyly wspomnienia. Taka jest zazdrosc i zawisc w nich, ze beda chcieli zniszczyc legende Mackiewicza jak tylko sie da i beda to robic jak dlugo sie da. TOMEK - WYGRALES Z NIMI! SZACUN!
       • Aga333 Zgłoś komentarz
        w tym roku dowiedzielismy sie ze Tomek dostal smsa, w przyszlym roku sie dowiemy , ze odpisal na tego smsa, a w nastepnym ze trzy b@ki puscil a w kolejnym ze Reviol tez puscila b... O czym ma
        Czytaj całość
        byc ten artykul ?
        • Jarek Witkowski Zgłoś komentarz
         Wszedl czy nie wszedl nie ma dla nas żadnego znaczenia, ale tam gdzie był i jakim sposobem pokazuje, że można góry przenosić. To jego iglowanie wśród zamieci pokazuje spryt i
         Czytaj całość
         niekonwenconalne metody, które do pewnego stopnia były skueczne.
         • marcins76 Zgłoś komentarz
          pitu pitu dla kasy
          • marcins76 Zgłoś komentarz
           pitu pitu dla kasy
           • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
            ...rok temu pisano, że nie wiadomo czy szczyt zdobyto...nie było i dalej nie ma na to dowodów...ale rok to kupa czasu ...przez ten czas, można zdobyć nawet Mt. Olympus...to na prawdę,
            Czytaj całość
            bardzo odgrzewany kotlet...
            • dopowiadacz Zgłoś komentarz
             W ubiegłym roku pisano , że na górę właził Revol , a yu okazuje się , że była jeszcze Depresja . Klasyczny trójkąt .
             • JARKO Zgłoś komentarz
              Za swoje pieniądze to wy możecie skakać i w przepaść. Sam artykuł pokazuje, że ten człowiek trochę miał słabo z głową i na wszystko wywalone. Z takimi ludźmi chodzić na wspinaczki
              Czytaj całość
              to trzeba być samobójcą, ale niestety tam jest większość takich
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×