QUIZ

Miroslav Radović nie znał przepisów. Ty też ich nie znasz, przekonaj się!

Zainspirowani niedzielnymi wydarzeniami z meczu Pogoń Szczecin - Legia Warszawa, gdy Miroslav Radović "popisał się" nieznajomością przepisów, przygotowaliśmy quiz. Rozwiązując go, każdy może się przekonać, że futbol to wcale nie jest taka prosta gra.

1/10
W 90. minucie meczu Legia - Lech przy wyniku 1:1 piłkarz gospodarzy znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem gości. Zanim oddał strzał, obrońca gości wślizgiem próbował blokować uderzenie, mając szansę zagrania piłki. Niefortunnie zahaczył jednak o nogę rywala, powodując jego upadek. Jaką decyzję podejmie sędzia, jeśli zdarzenie miało miejsce na 13. metrze od bramki?
Sędzia dyktuje rzut karny, a obrońcę wyklucza za pozbawienie realnej szansy do zdobycia gola (czerwona kartka)
Sędzia dyktuje rzut karny, a obrońcę napomina żółtą kartką
Sędzia dyktuje rzut karny, oborńca nie zostaje ukarany, bo nowe przepisy wykluczają podwójne karanie
2/10
W 80. minucie meczu bramkarz wykonuje rzut od bramki, czyli tzw. "piątkę". Zrobił to jednak niedbale, przy kopnięciu "zarył" nogą w ziemię, przez co piłka powoli wytaczała się poza pole karne. Napastnik drużyny przeciwnej widząc nieudane zagranie bramkarza przejął wolno lecącą piłkę na 15. metrze od bramki i wpakował ją do siatki. Decyzja sędziego?
Sędzia nakazuje powtórzenie rzutu od bramki, ponieważ gra nie została prawidłowo wznowiona (piłka musi opuścić pole karne)
Sędzia uznaje gola
Sędzia nakazuje powtórzenie rzutu od bramki, ponieważ gra nie została prawidłowo wznowiona (piłka musi opuścić pole karne), a napastnika napomina (żółta kartka) za niesportowe zachowanie
3/10
Finał mistrzostw świata, Polska gra z Brazylią. W 90. minucie meczu Brazylia wykonuje rzut wolny na 20. metrze od własnej bramki po faulu naszego napastnika w akcji ofensywnej. Brazylijski obrońca podaje piłkę z rzutu wolnego w kierunku własnego bramkarza, a ta - niedotknięta przez żadnego innego zawodnika - wpada do bramki obok zaskoczonego golkipera. Decyzja sędziego?
Sędzia zalicza gola
Sędzia dyktuje rzut rożny
Sędzia nakazuje powtórzenie rzutu wolnego
4/10
W 89. minucie meczu przy wyniku 1:1 gospodarze wykonują wrzut (tzw. aut). Piłkarz wykonał wrzut, ale piłkę przejął zawodnik gości znajdujący się metr od wykonawcy wrzutu. Zirytowany wykonawca wrzutu mocno odepchnął przeciwnika i krzyknął do sędziego "Ej, nie widzisz, że mi przeszkadza?!". Decyzja sędziego:
Sędzia nakazuje powtórzenie wrzutu, a zawodnika drużyny przeciwnej, który przejął piłkę, napomina żółtą kartką
Sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla gospodarzy (bo wrzut został wykonany), a zawodnika drużyny przeciwnej, który przejął piłkę, napomina żółtą kartką.
Sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla gospodarzy (bo wrzut został wykonany), a zawodnika drużyny przeciwnej, który przejął piłkę, napomina żółtą kartką. Dodatkowo upomina żółtą kartką zawodnika drużyny gospodarzy za odepchnięcie rywala.
5/10
Gospodarzom przyznano rzut karny. Do wykonania zgłosił się zawodnik z numerem 9. Po gwizdku sędziego rzut karny skutecznie wykonał jednak piłkarz z numerem 10. Decyzja sędziego:
Sędzia uznaje gola, ale zawodnika z numerem 10 napomina żółtą kartką
Sędzia nie uznaje gola, dyktuje rzut wolny pośredni dla gości, a zawodnika z numerem 10 napomina żółtą kartką
decyduje, na którą bramkę będzie atakowała w pierwszwej połowie
rozpoczyna grę i decyduje, na którą bramkę będzie atakowała w pierwszwej połowie
8/10
Podczas przedmeczowej inspekcji boiska, około godzinę przed pierwszym gwizdkiem, obrońca drużyny gospodarzy, który wyszedł z szatni zapoznać się ze stanem murawy rozpoznał arbitra, który trzy tygodnie wcześniej niesłusznie wykluczył go z gry. Zwrócił się więc teraz do arbitra: "I co, drukarzu, dzisiaj też będziesz tak drukował, ty ch***?". Decyzja sędziego:
Piłkarz jest dopuszczony do meczu, bo sytuacja miała miejsce przed pierwszym gwizdkiem, ale arbiter ma obowiązek zgłosić zdarzenie odpowiednim władzom
Piłkarz nie jest dopuszczony do udziału w zawodach
Piłkarz jest dopuszczony do meczu, bo sytuacja miała miejsce przed pierwszym gwizdkiem, ale w momencie rozpoczęcia meczu ma już na koncie żółtą kartkę
9/10
W 44. minucie meczu bramkarz łapie piłkę w ręce po dośrodkowaniu. Zdenerwowany na obrońcę swojej drużyny, który dopuścił do dośrodkowania, podbiega do niego, uderza go w twarz pięścią i krzyczy: "Mówiłem ci, że masz to blokować!!". Jaka jest decyzja sędziego, jeśli sytuacja miała miejsce w polu karnym?
Sędzia dyktuje rzut karny, a bramkarza wyklucza (czerwona kartka) za gwałtowne, agresywne zachowanie
Sędza dyktuje rzut wolny pośredni, a bramkarza wyklucza (czerwona kartka) za gwałtowne, agresywne zachowanie
Sędza dyktuje rzut wolny pośredni, a bramkarza napomina (żółta kartka) za gwałtowne, agresywne zachowanie, bo nie można wykluczyć zawodnika za przewinienie wobec współpartnera
10/10
Zawodnik drużyny gospodarzy kopnął piłkę bezpośrednio z rzutu sędziowskiego do własnej bramki, piłka wpadła do siatki niedotknięta przez żadnego innego zawodnika. Decyzja: