PAP/EPA / ANDREW GOMBERT

US Open: ekspresowy awans Andżeliki Kerber, pierwsze rozstawione poza turniejem

Kacper Kowalczyk

Zaledwie 35 minut zajął Andżelice Kerber awans do II rundy wielkoszlemowego US Open. Jej rywalka, Polona Hercog skreczowała na początku drugiej partii. Z turniejem pożegnały się już pierwsze zawodniczki rozstawione.

Lepszego otwarcia turnieju wielkoszlemowego Andżelika Kerber nie mogła sobie wymarzyć. W swoim meczu I rundy spędziła na Arthur Ashe Stadium zaledwie 35 minut, Po takim czasie, a dokładnie po siódmym gemie Polona Hercog zrezygnowała z dalszej walki. Już w końcówce pierwszej partii Słowenka poprosiła o wizytę fizjoterapeutki, po krótkiej rozmowie nawet powróciła na kort, jednak przy stanie 0:6, 0:1 skreczowała.

W kolejnym meczu walcząca o fotel liderki rankingu WTA Niemka zmierzy się z Mirjaną Lucić-Baroni, która równie szybko zakończyła swój pojedynek. 34-latka potrzebowała mniej niż godzinę, by uporać się z Alize Cornet.

Już po porażce w półfinale w New Haven Petra Kvitova uskarżała się na przeziębienie. Złe samopoczucie mogło też wpłynąć na początek nowojorskiego starcia Czeszki z Jeleną Ostapenko. Została dwukrotnie przełamana, a 19-latka z Rygi szybko odskoczyła na dość pewne prowadzenie.

Wydawało się, że Łotyszka sięgnie po zwycięstwo w I secie, ale drabinkowej "14" udało się w ostatniej chwili przebudzić. Od stanu 3:5 wygrała pięć kolejnych gemów, a inicjatywa na korcie już do samego końca należała tylko do niej. O awans do 1/16 finału Kvitova zagra z Caglą Buyukakcay, pogromczynią Iriny Falconi.

Pierwszy krok w stronę powtórki sprzed roku wykonała Roberta Vinci. Włoszka, sensacyjna pogromczyni Sereny Williams, w dwóch setach wyeliminowała z turnieju Annę-Lenę Friedsam, rewanżując się Niemce za porażkę w Australian Open. W II rundzie 33-latkę z Taranto czeka pojedynek z Christiną McHale.

Trzysetowe batalie na początek zafundowały sobie Belinda Bencić i Karolina Woźniacka. Zarówno Szwajcarka i Dunka musiały gonić swoje rywalki po przegranej w partii otwarcia, jednak ostatecznie zostawiły w pokonanym polu reprezentantki gospodarzy, Samanthę Crawford i Taylor Townsend.

- Po prostu chciałam grać - powiedziała tuż po meczu była liderka rankingu WTA. - Nie było łatwo. Te leworęczne topspiny wybijało mnie nieco z rytmu, ale cieszyłam się jednak obecnością na tym korcie - dodała.

Z tegorocznym US Open pożegnały się już także pierwsze rozstawione. Misaki Doi, która zaledwie tydzień temu znalazła się w czołowej "32" rankingu WTA, nie znalazła sposobu na świetnie dysponowaną Carinę Witthöft, a Sara Errani została pokonana przez Shelby Rogers.

Tym razem obyło się bez kilkugodzinnego maratonu w meczu Swietłany Kuzniecowej i Franceski Schiavone. Rosjanka od samego początku przeważała na korcie i ani na moment nie oddała inicjatywy rywalce. Triumfatorka nowojorskich zawodów z 2005 roku wygrała w 59 minut.