Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer

ATP Bazylea: 17. z rzędu zwycięski mecz Rogera Federera w domowym turnieju. Alexander Zverev wygrał starcie młodych

Marcin Motyka

Najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Roger Federer w dwóch setach pokonał Jana-Lennarda Struffa w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Bazylei. Dalej grają też Alexander Zverev i Stefanos Tsitsipas.

Roger Federer wykonał drugi krok w kierunku obrony tytułu i zarazem dziewiątego triumfu w turnieju ATP w Bazylei. W czwartek, w pojedynku II rundy, Szwajcar okazał się lepszy od Jana-Lennarda Struffa, choć mecz z Niemcem zaczął się dla niego bardzo źle. Reprezentant gospodarzy bowiem stracił podanie i przegrywał już 1:3. Od tego momentu jednak zdobył pięć gemów z rzędu i wygrał inauguracyjną partię 6:3. W drugim secie obaj świetnie spisywali się przy własnych serwisach, aż do 11. gema gema, kiedy to najwyżej rozstawiony Federer wywalczył breaka. Tym samym wyszedł na prowadzenie 6:5, a po chwili zwieńczył całe spotkanie.

- Moje pierwsze dwa gemy serwisowe nie były najlepsze - mówił pochodzący z Bazylei Federer. - Ale muszę powiedzieć, że on na początku grał bardzo dobrze. Cieszę się, że rozkręciłem się po powolnym starcie i dałem radość kibicom, odrabiając stratę przełamania. Jestem szczęśliwy, że przeszedłem przez ten mecz, czuję zadowolenie z tego, jak zagrałem, i nie mogę doczekać się kolejnej rundy - dodał.

Dla Szwajcara, mistrza Swiss Indoors Basel z lat 2006-08, 2010-11, 2014-15 i 2017, to 17. z rzędu wygrany mecz w tej imprezie. Ostatnią porażkę poniósł w 2013 roku, przegrywając w finale z Juanem Martinem del Potro. Lepszą serię zanotował jedynie w sezonach 2006-09, gdy w Bazylei wygrał 19 kolejnych spotkań. O następną wygraną powalczy w piątek z Gillesem Simonem, który po dwóch tie breakach wyeliminował Ernestsa Gulbisa.

Alexander Zverev wygrał starcie młodych-zdolnych z Alexeiem Popyrinem. 21-letni Niemiec pokonał 19-letniego Australijczyka, kwalifikanta, 6:4, 6:4, w ciągu 70 minut gry serwując siedem asów i wykorzystując dwa break pointy. W ćwierćfinale oznaczony numerem drugim Zverev zmierzy się z Roberto Bautistą, turniejową "ósemką". Hiszpan w czwartek okazał się lepszy od Dusana Lajovicia, "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji.

Do konfrontacji dwóch tenisistów młodego pokolenia dojdzie także w 1/4 finału. 20-letni Stefanos Tsitsipas zagra ze starszym o dwa lata Daniłem Miedwiediewem. Mecze II rundy obaj wygrali bez straty seta. Grek pokonał Petera Gojowczyka, natomiast Rosjanin ograł Andreasa Seppiego.

Swiss Indoors Basel, Bazylea (Szwajcaria)