Narty wodne - zasady, sprzęt, konkurencje, historia, obiekty, akrobacje

Narty wodne to sport wynaleziony w USA, ale coraz popularniejszy w Polsce. Szczególnie efektowne są: jazda figurowa na nartach wodnych, akrobacje albo slalom. Narciarz może jechać na jednej narcie albo na dwóch.

Andżelika Kolebuk
Andżelika Kolebuk

Narty wodne - zasady

Najtrudniejsze w nartach wodnych dla początkujących jest opanowanie wchodzenia do wody z nartami na nogach. Co prawda można próbować również tzw. suchych startów, ale narty dużo łatwiej założyć, kiedy są mokre. Bardzo ważne jest, żeby zadarte czubki nart wodnych zawsze pozostawały ponad wodą.

Po wejściu do wody kolejnym zadaniem narciarza jest złapanie liny, którą motorniczy łodzi rzuca mu tak, żeby wylądowała jak najbliżej nart. Następnie bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej pozycji ciała. W trakcie jazdy na nartach wodnych ramiona powinny być cały czas rozluźnione, ale jednocześnie rozłożone dosyć szeroko tak, żeby zmniejszyć nieco napięcie mięśniowe. Skrętów dokonuje się podczas delikatnego przeniesienia ciężaru ciała.

John John Florence - człowiek, który walczy z falami

Narty wodne - sprzęt

Sprzęt potrzebny do jeżdżenia na nartach wodnych jest zróżnicowany w zależności od tego, czy chcemy sport ten uprawiać profesjonalnie, czy dla rozrywki. Inne są narty wodne do slalomu, a inne do jazdy figurowej. Początkujący narciarze powinni postawić na narty wodne o długości ok. 170 cm i szerokości 15-20 cm.

Bardzo ważne jest też zainwestowanie w odpowiednie wiązadła. Narty wodne dla początkującej mają z tyłu specjalną płetwę, która ułatwia utrzymanie równowagi. Narty wodne do slalomu powinny być z kolei szersze z przodu i zwężane z tyłu. Podstawowe wyposażenie do uprawiania nart wodnych powinno też uwzględniać piankę i kamizelkę ratunkową.
Uprawiający narciarstwo wodne mogą jeździć na dwóch nartach albo jednej - mononarcie, źródło: pixabay.com Uprawiający narciarstwo wodne mogą jeździć na dwóch nartach albo jednej - mononarcie, źródło: pixabay.com
Narty wodne - konkurencje Na nartach wodnych można jeździć na trzy sposoby: slalomem, wykonywać skoki na odległość albo uprawiać jazdę figurową na nartach wodnych.

Tor slalomowy dla jeżdżących na nartach wodnych złożony jest z bramki wjazdowej, sześciu boi zewnętrznych, bramki wyjazdowej oraz dwunastu boi tworzących tor dla motorówki. Zadaniem narciarza jest ominięcie w pierwszym przejeździe bojek zewnętrznych.

Maksymalna prędkość tego przejazdu może wynosić 58 km/h dla mężczyzn i 55 km/h dla kobiet. Linka za którą trzyma się podczas pierwszego przejazdu na nartach wodnych ma długość 18,25 m. W każdym kolejnym przejeździe długość linki jest skracana. Konkurencja kończy się w momencie upadku narciarza.

W jeździe figurowej na nartach wodnych narciarz dwukrotnie przemierza tor, a w trakcie przejazdu wykonuje akrobacje punktowane przez sędziów. Prędkość jazdy zwykle waha się między 26 a 36 km/h. Czas jazdy figurowej na nartach wodnych powinien wynosić 20 s.

Podczas jazdy na nartach wodnych można wykonywać również skoki na odległość. Skoki oddaje się po najechaniu z odpowiednią prędkością na skocznię. Dopuszczalna prędkość dla mężczyzn to 57 km/h a dla kobiet - 54 km/h.

Narty wodne - historia

Narty wodne to sport pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1922 roku w Lake City (stan Minnesota) został wynaleziony przez Ralpha Samuelsona. Wynalazca nart wodnych stał się bardzo popularny w wielu krajach, głównie w tych, w których narciarstwo wodne można uprawiać bez przeszkód ze względu na sprzyjające warunki. Odpowiednie warunki do uprawiania nart wodnych to duże akweny bez fal, rzeki, jeziora albo zamknięte morskie zatoki.

Pierwsze związki dla narciarzy wodnych powstawały w 1949 roku. Najpierw w Stanach Zjednoczonych powołano Amerykańską Federację Nart Wodnych, a w 1946 roku w Szwajcarii powstała Światowa Federacja Nart Wodnych. Obecnie organizowane są Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy dla jeżdżących na nartach wodnych.

Co ciekawe w 1976 roku uznano nawet narty wodne za sport olimpijski, a podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku odbyły się pokazowe zawody w nartach wodnych, po zakończeniu których wręczono pamiątkowe medale olimpijskie.

Obecnie narty wodne zostały uwzględnione w harmonogramie The World Games 2017, a także igrzysk śródziemnomorskich czy plażowych igrzysk azjatyckich.

Narty wodne - obiekty

Narty wodne można uprawiać na wielu akwenach: na rzece, jeziorze, oceanie, ale spokojniejsze wody są dla tego sportu wprost idealne, zwłaszcza, jeśli narty wodne traktujemy jak sposób na rekreację. Akwen do jazdy na nartach wodnych musi mieć co najmniej 60 metrów szerokości i ok. 1,5-1,8 m głębokości. Potrzeba sporo przestrzeni, żeby jadący na nartach wodnych i kierowca łodzi mogli uniknąć niebezpieczeństwa, a także, żeby narciarz mógł bezpiecznie podnieść się po upadku do wody.

Narty wodne - akrobacje

Akrobacje na nartach wodnych są podobne do tych, jakie wykonują gimnastycy. Do najpopularniejszych figur należą piramidy, dublety, skoki, skręty na nartach. Pokazy akrobatyczne na nartach wodnych zawierają zdobne kostiumy, choreografię, podkład muzyczny i zapowiedzi konferansjera.

ZOBACZ WIDEO Kuba Przygoński: wiele się nauczyłem na Rajdzie Polski (WIDEO)
Czy uważasz, że narty wodne powinny być na stałe wpisane do programu The World Games?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×