Szwedki i Norwegowie najlepsi w sztafetach. Dalekie miejsca Polaków

W biegach sztafetowych biathlonowego Pucharu Świata zwycięstwa odniosły Szwedki i Norwegowie. Polskie drużyny były poza pierwszą dziesiątką.

Mateusz Kozanecki
Kamila Żuk Materiały prasowe / Dmitriy Yevenko/PZBiath / Na zdjęciu: Kamila Żuk
Czwartek w Kontiolahti stał pod znakiem biegów sztafetowych. Każda z czterech zmian miała do pokonania 7,5 km (u panów) lub 6 km (u kobiet), a do tego zawodników czekały dwie wizyty na strzelnicy. Sztafety to konkurencja, w której można popełnić więcej błędów niż zwykle i naprawić je dobieranymi pociskami.

Wśród kobiet najlepiej poradziły sobie Szwedki, które na ostatniej zmianie na prowadzenie wysforowała Elvira Oeberg. Wyprzedziła ona byłą biegaczkę narciarską, Denise Herrmann-Wick, a na mecie miała nad nią 28 sekund przewagi. Trzecie były Norweżki, a ich strata wyniosła ponad 31 sekund.

Rewanż wzięli za to Norwegowie. Męska drużyna nie dała przeciwnikom żadnych szans, mając blisko 44 sekundy przewagi na mecie nad Niemcami. Na trzecim miejscu finiszowali Francuzi.

Polskie drużyny sklasyfikowane zostały poza pierwszą dziesiątką. Zespół pań w składzie Natalia SidorowiczJoanna Jakieła, Anna Mąka i Kamila Żuk zajął dwunastą pozycję. Biało-Czerwone dobierały dziewięć pocisków i musiały przebiec jedną karną rundę, a konkretnie zrobiła to Mąka. Indywidualnie najlepsza z Polek była Jakieła.

Z kolei męska drużyna finiszowała na 16. miejscu. Polacy strzelali najlepiej z całej stawki - tylko dwa dobierane pociski - ale sporo stracili podczas biegu. Dodajmy, że startowali w składzie Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin ZawółGrzegorz Guzik i Jan Guńka.

16. Polska Nędza-Kubiniec, Zawół, Guzik, Guńka +5:02,5 0+2

Czy polska sztafeta kobiet zakończy którykolwiek z biegów w czołowej dziesiątce?