PŚ: Ole Einar Bjoerndalen najlepszy w Kontiolahti

Norweg Ole Einar Bjoerndalen wygrał w fińskim Kontiolahti bieg na dochodzenie na 12,5 km, odnosząc 93. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Raz był też najlepszy w biegu.

Polska Agencja Prasowa

Bjoerndalen wyprzedził Francuza Martina Fourcade'a, który pozostał liderem klasyfikacji generalnej PŚ, oraz Rosjanina Dmitrija Małyszkę.

Poprzednio 38-letni Norweg triumfował w zawodach PŚ 5 grudnia 2010 roku. Pierwsze w karierze zwycięstwo odniósł 11 stycznia 1996 roku we włoskiej Anterselvie. Jest zdecydowanym liderem najbardziej utytułowanych sportowców startujących w cyklu Pucharu Świata w dyscyplinach zimowych.

W sobotnim sprincie Bjoerndalen był czwarty, ale strata do wyprzedzających go biathlonistów nie była duża. W niedzielę najlepiej z czołówki strzelał - dwukrotnie spudłował, co pozwoliło mu odnieść pierwszy od 14 miesięcy pełny sukces.

Z 93 triumfów w biathlonie Norweg 37 odniósł w biegu na dochodzenie, 35-krotnie był najlepszy w sprincie, 14 razy zwyciężył w rywalizacji ze startu wspólnego i wygrał siedem biegów na dystansie 20 km.

W klasyfikacji generalnej sezonu Bjoerndalen awansował na 10. pozycję. Na czele Martin Fourcade, który o 21 pkt wyprzedza Norwega Emila Hegle Svendsena.

Tomasz Sikora po serii słabych pucharowych występów zrezygnował z kolejnych startów i przygotowuje się do mistrzostw świata w Ruhpolding, które rozpoczną się 29 lutego.