Niespodziewany triumf Soukalovej, świetny start Gwizdoń

Niespodziewanym zwycięstwem Gabrieli Soukalovej zakończył się bieg sprinterski biathlonowego Pucharu Świata, który rozegrany został w Pokljuce. Najlepsza z Polek, Magdalena Gwizdoń, zajęła 6. miejsce.

Łukasz Witczyk

Gospodarzem trzeciego weekendu zmagań w biathlonowym Pucharze Świata jest Pokljuka. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, tak i kobiety rywalizację w Słowenii rozpoczęły od biegu sprinterskiego. W sprincie pań nie zabrakło niespodzianek. Zwycięstwo odniosła Gabriela Soukalova, dla której jest to największy dotychczas odniesiony sukces w karierze.

Nieznacznie gorsza na mecie była Miriam Goessner. Niemka przegrała z Czeszką zaledwie o dwie sekundy, ale musiała przebiec dodatkowe 300 metrów z powodu błędów na strzelnicy. Na najniższym stopniu podium zawody zakończyła Nadzieja Skardino. Wśród biathlonistek rywalizujących w sprincie zabrakło wiceliderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Darii Domraczewej. Słaby występ zanotowała z kolei Tora Berger. Norweżka zajęła dopiero 27. lokatę.

Na starcie piątkowych zawodów stanęło pięć reprezentantek Polski. Najlepiej z nich spisała się Magdalena Gwizdoń, która tylko raz pomyliła się na strzelnicy. 33-letnia biathlonistka popisała się bardzo dobrą formą biegową. Gwizdoń osiągnęła siódmy czas biegu spośród wszystkich rywalizujących zawodniczek. Dało jej to na mecie 6. miejsce. Do sobotniego biegu pościgowego wystartuje ona 34 sekundy po Soukalovej i ma realne szanse na osiągnięcie dobrego rezultatu.

W biegu na dochodzenie wystartują również pozostałe Polki. Dobry występ w Pokljuce zanotowała Agnieszka Cyl, która zajęła 19. miejsce. Popełniła ona na strzelnicy jeden błąd, a do zwyciężczyni straciła minutę i 10 sekund. Dziesięć pozycji niżej sklasyfikowana została Krystyna Pałka, która tym razem słabiej strzelała (2 pudła). Najmniej skuteczna na strzelnicy spośród reprezentantek Polski była Weronika Nowakowska-Ziemniak. Trzykrotnie nie trafiła ona w czarny punkt na strzelnicy i musiała przebiec dodatkowych 450 metrów. Dało jej to dopiero 37. lokatę. Na 43. miejscu bieg zakończyła Monika Hojnisz, której niewiele zabrakło do zdobycia pierwszych w tym sezonie punktów Pucharu Świata.