WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

MŚ w biathlonie: Czy reprezentanci Polski zdobędą medal?

7 lutego rozpoczną się biathlonowe mistrzostwa świata. Polscy kibice mogą liczyć na niespodzianki w wykonaniu kobiet w biegach indywidualnych, a przede wszystkim na udany start w sztafecie.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Tomasz Sikora to jeden z najbardziej utytułowanych polskich biathlonistów

Polscy biathloniści w dotychczasowej historii mistrzostw świata sięgnęli po 10 medali. Aż dziewięciokrotnie na podium stawali mężczyźni, a tylko raz kobiety. Kibice w Polsce na medal czempionatu czekają od 12 lutego 2004 roku, kiedy to Tomasz Sikora zdobył w Oberhofie srebro w biegu indywidualnym. Ta biathlonowa konkurencja od lat jest szczęśliwa dla Polaków. W 1995 roku we włoskiej Anterselvie po raz jedyny w historii podczas mistrzostw świata na cześć złotego medalisty zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Był nim naturalnie Sikora, który triumfował w najdłuższym biathlonowym biegu. Medale mistrzostw świata w tej konkurencji zdobywali również dwaj inny Polacy, którzy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku należeli do biathlonowej czołówki. W 1966 w Garmisch-Partenkirchen srebro zdobył Józef Gąsienica-Sobczak, a rok później jego wyczyn na trasie w Altenbergu powtórzył Stanisław Szczepaniak.

Pozostałe medale reprezentanci naszego kraju zdobywali w biegu sztafetowym i nierozgrywanym już biegu drużynowym. To właśnie w tej drugiej konkurencji po jedyny medal mistrzostw świata sięgnęły reprezentantki Polski. Ten historyczny wyczyn miał miejsce w 1993 roku w bułgarskim Borowcu, a skład naszej kadry stanowiły wówczas Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Anna Stera i Helena Mikołajczyk. Zdobywając brązowy medal wszystkie wyżej wymienione panie na stałe wpisały się w annały historii polskiego biathlonu. W biegu drużynowym sukces odnieśli również mężczyźni w 1997 roku również zdobyli brązowy krążek. Na medal w Osbrlie zapracowali wówczas Jan Ziemianin, Wiesław Ziemianin, Wojciech Kozub i Tomasz Sikora.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku do czołówki należała polska sztafeta mężczyzn, która po medale sięgała w latach 1965, 1966, 1971 i 1975. W pierwszym przypadku Polacy zdobyli srebro, a w pozostałych trzech latach cieszyli się z wywalczenia brązowych medali. Jak długo przyjdzie kibicom w Polsce czekać na jedenasty medal biathlonowych mistrzostw świata? Czy w Novym Meście zostanie przerwana niekorzystna passa i po dziewięciu latach posuchy któryś z biało-czerwonych będzie się cieszył z medalu?

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • rikitiki 0
  Trochę szczęścia i jest szansa na medal. Mocno trzymam kciuki
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Szymonn 0
  Ja osobiście liczę na to, że w sztafecie pań wreszcie wszystko pójdzie dobrze. Będzie dobry bieg i strzelanie to i może nasze zawodniczki staną na podium. Limit wpadek na strzelnicy miejmy nadzieję, że został wyczerpany. Powodzenia.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)