Niespodziewane zwycięstwo Anais Bescond w Anterselvie, Monika Hojnisz najlepsza z Polek

W rozegranym w Anterselvie biathlonowym biegu sprinterskim kobiet zwyciężyła Anais Bescond. Oprócz Francuzki na podium stanęły Andrea Henkel i Daria Domraczewa.

Łukasz Witczyk

Włoska Anterselva od lat pozytywnie kojarzy się polskim kibicom biathlonu. To właśnie w tej miejscowości w 1995 roku tytuł mistrza świata zdobył Tomasz Sikora. Niestety, tym razem reprezentantki Polski nie poszły w ślady Sikory i nie odegrały czołowych roli w czwartkowym biegu sprinterskim. Pierwsza faza rywalizacji dostarczyła sporo emocji za sprawą Weronika Nowakowska-Ziemniak, która po pierwszym strzelaniu zanotowała piąty czas.

Polka w pozycji leżącej była bezbłędna i w przypadku celnego strzelania w "stójce" miała szansę na pierwsze w karierze podium biathlonowego Pucharu Świata. Nowakowska-Ziemniak dwa pierwsze strzały posłała do celu, lecz kolejne trzy próby były niecelne. Nasza reprezentantka wypadła z czołówki, a bieg zakończyła na 36. miejscu, co jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań.

Lepiej na strzelnicy od Nowakowskiej-Ziemniak spisała się Krystyna Pałka. Ubiegłoroczna wicemistrzyni świata zanotowała jedno pudło. Niestety, Polka wolno biegła i rywalizację zakończyła na 33. lokacie. Najlepiej z Polek spisała się Monika Hojnisz, która również musiała przebiec dodatkowe 150 metrów. Najmłodsza z naszych reprezentantek pokazała dobrą formę biegową. Hojnisz zajęła 20. miejsce, a do zwyciężczyni straciła 48 sekund. Do sobotniego biegu pościgowego zakwalifikowały się również Paulina Bobak (45. miejsce) i Magdalena Gwizdoń (53. pozycja).

Czwartkowa rywalizacja w sprincie zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem Anais Bescond. Francuzka zwyciężyła mimo jednego niecelnego strzału. Dla Bescond to pierwsze w karierze zwycięstwo w biathlonowym Pucharze Świata. Drugie miejsce zajęła Andrea Henkel, która do zwyciężczyni straciła blisko 7 sekund. Trzecia była Daria Domraczewa (10 sekund straty). Życiowy rezultat zanotowała Susan Dunklee. Amerykanka przez kilka minut była liderką, a ostatecznie zajęła 4. miejsce. Wyprzedziła m.in. Torę Berger.

Słabo w Anterselvie zaprezentowała się liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Gabriela Soukalova bieg ukończyła dopiero na 71. pozycji, lecz na mecie została zdyskwalifikowana. Na liście startowej sprintu znalazła się powracająca po kontuzji Marie Dorin Habert. Francuzka nie stawiła się jednak na starcie, a sama zapowiada, że być może wystąpi w sztafecie.