Biathlonowy związek dba o szkolenie najmłodszych. Ruszyła 6. edycja programu "Celuj w Igrzyska"

Niemal 200 adeptów biathlonu wzięło udział w inauguracyjnych zawodach VI edycji Narodowego Programu Rozwoju Biathlonu "Celuj w Igrzyska". Impreza odbyła się przy mroźnej pogodzie na stadionie w Kościelisku.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / Hendrik Schmidt

Zawody "Celuj w Igrzyska" mają na celu poszukiwanie nowych biathlonowych talentów. Pierwsze efekty rozpoczętego sześć lat temu programu są już widoczne. Kinga Mitoraj, Kamila Żuk oraz Mateusz Janik, którzy regularnie reprezentują nasz kraj w Pucharze Świata zaczynali od triumfów właśnie "Celuj w Igrzyska".

W programie zawodów w Kościelisku znalazły się dwa sprinty. Udział w nich wzięła cała krajowa czołówka juniorów za wyjątkiem Kamili Żuk, która w weekend rywalizowała w Pucharze IBU w Martell.

Najlepszym juniorem po dwóch startach został Tomasz Jakieła. Zawodnik BKS WP Kościelisko w sobotę był drugi, a w niedzielę już zdecydowanie pierwszy. Marcin Szwajnos, który wygrał pierwszy z biegów sprinterskich, w drugim spudłował aż osiem razy i zajął dopiero dziesiątą pozycję. Ciekawie wyglądała rywalizacja wśród juniorek, gdzie prym wiodły Natalia Tomaszewska z BKS WP Kościelisko oraz Kamila Cichoń z IKN Górnik Iwonicz-Zdrój. Obie zawodniczki zgodnie podzieliły się pierwszymi dwoma lokatami i w klasyfikacji generalnej wspólnie prowadzą przed Patrycją Rutecką i Klaudią Szpak, które ex equo znajdują się na trzeciej pozycji.

Zdecydowaną liderką wśród juniorek młodszych jest Joanna Jakieła, która mimo pięciu pudeł w sobotę i trzech w niedzielę odniosła dwa pewne zwycięstwa. Na podium towarzyszyły jej Magda Piczura (druga w sobotę), Marcelina Badacz (druga w niedzielę) oraz Daria Gembicka (dwukrotnie trzecia), która rywalizuje w gronie starszych koleżanek, bo sama jest jeszcze młodziczką (rocznik 2001). W tej samej kategorii wśród mężczyzn najwięcej punktów po zawodach w Kościelisku zgromadził Wojciech Filip z UKN Melafir Czarny Bór. Syn Zbigniewa - olimpijczyka z Albertville - był bezkonkurencyjny w sobotę, gdy mimo dwóch pudeł wygrał z Norbertem Leszczyńskim niemal o dwie minuty. W niedzielę musiał jednak uznać wyższość Kacpra Bergańskiego z MKS Karkonosze Jelenia Góra, który uzyskał lepszy czas o 8 sekund.

Z uwagi na niskie temperatury panujące w Kościelisku w sobotę, młodzicy oraz młodzicy młodsi startowali tylko w niedzielę.

Bardzo wyrównana walka toczyła się o wygraną wśród młodzików. Pięciu pierwszych zawodników zmieściło się w piętnastu sekundach. Wygrał Marcin Zawół przed Janem Guńką i Dawidem Staniszem. Wśród młodziczek najlepszy czas uzyskała Klaudia Topór z MKS Karkonosze Jelenia Góra, która o 11 sekund wyprzedziła Magdę Żebrowską.

Wśród najmłodszych zawodników i zawodniczek (roczniki 2003-2004) triumfowali Konrad Badacz oraz Anna Nędza-Kubiniec, która kontynuuje tym samym zwycięską passę sprzed roku. Przypomnijmy, że zawodniczka z Kościeliska w ubiegłym roku wygrała wszystkie swoje starty.

Czy program "Celuj w igrzyska" to dobry element szkolenia biathlonistów?