Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rekordowa 1MILA Warszawa za nami!

Prawie 2200 uczestników, tysiące kibiców i rekordowa kwota zebrana na Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość”. Za nami wyjątkowa edycja mityngu 1MILI – jedynych takich zawodów w Polsce dla miłośników biegania.

MG
1Mila WP SportoweFakty / Sportografia.pl / 1Mila
To biegowa impreza inna niż wszystkie. Tutaj amatorzy mogą poczuć się jak prawdziwi zawodowcy. Otoczka przed startem przypomina tę znaną z najważniejszych mitingów lekkoatletycznych.
1Mila 1Mila
– Zbliżamy świat sportu profesjonalnego i amatorskiego. Każdy uczestnik otrzymuje numer ze swoim nazwiskiem, jest oficjalnie wyczytywany przed startem i witany przez kibiców. Bieganie na stadionie jest wyjątkowe. W biegach ulicznych trudno uzyskać taki klimat. Tutaj każdy jest doceniony – mówi Ada Smokowska, Dyrektorka mityngu 1MILI
1Mila 1Mila

Od kilku lat na stadionie warszawskiej AWF, a od 2019 r. także w Poznaniu, 1MILA gromadzi miłośników biegania na bieżni. Z roku na rok jest ich coraz więcej.

– Jesteśmy dumni, że tak się to rozwinęło. Zaczynaliśmy od imprezy dla znajomych, grupy biegowych zapaleńców, a dziś organizujemy event, w którym bierze udział ponad 2200 uczestników. To nasz nowy rekord. Przekonać ludzi, że bieganie na stadionie może być zabawą, że nie trzeba być zawodowcem to duża sztuka. Nam to się udało – nie ma wątpliwości Magda Sołtys, organizatorka 1MILI.

1Mila 1Mila

– Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Warszawy, Żabki i innych naszych sponsorów, możemy m.in. zorganizować całkowicie darmowe biegi dla dzieci i tym samym jeszcze szerzej promować aktywność fizyczną. Na listach startowych Biegów Dzieci mieliśmy w tym roku ponad 950 zawodników! To wspaniałe widzieć wśród najmłodszych taką chęć do ruchu – cieszy się Magda Sołtys.

Radość z biegania

1MILA trwa przez cały dzień. Od rana do wieczora stadion przy Marymonckiej tętni życiem. Uczestnicy biorą udział w czterech konkurencjach: Lekkiej Piątce (bieg na 5 km), 1 Mili (bieg na 1609 m w randze Amatorskich Mistrzostw Polski), Sztafecie 4x400 m oraz bezpłatnych Biegach Dzieci. Na 100 m biegają już 3-latki, w tym m.in. 3,5-roczny Jaś.

– Jestem bardzo dumna z syna i jego startu. Rok temu biegliśmy razem, za rękę, dziś był najlepszy w swojej kategorii. Na to wydarzenie czekał przez cały rok. Zachęcam innych rodziców do tego, by motywować maluchy do takich startów. Bieganie daje dzieciom ogromną radość! – przekonuje Paulina Żak-Pamuła.

1Mila 1Mila

Najszybszy na Lekkiej Piątce okazał się Patryk Drężek, który pokonał dystans w czasie 15:28:00.

– To wprawdzie nie był mój najszybszy bieg, ale trzeba przyznać, że start na stadionie, przy takim dopingu kibiców dodaje skrzydeł! Atmosfera jest niesamowita. Cieszę się, że tu jestem – mówi Patryk

1Mila 1Mila

Z kolei dystans 1 mili w najkrótszym czasie pokonał Wojciech Karwowski, który potrzebował na to 4:33.29 i wywalczył tytuł Amatorskiego Mistrz Polski w biegu na 1 milę. Wśród pań najlepsza okazała się Patrycja Hypś (5:10.14) z Lipiec Running Team
Ogromne emocje zapewnił jak zawsze bieg VIP-ów. Na bieżni postanowili sprawdzić się m.in. dziennikarze Rafał Nahorny, Maciej Kurzajewski i Kamil Dąbrowa, były reprezentant Polski w piłce nożnej Jakub Wawrzyniak, była znakomita szczypiornistka Iwona Niedźwiedź oraz międzynarodowy sędzia asystent Michał Obukowicz.

– Ten bieg i cała ta impreza to rewelacja. Przestałem już liczyć, ile razy tu startowałem. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak organizatorom udaje się łączyć pasję wybitnych lekkoatletów i dzieci – powiedział na mecie Maciej Kurzajewski, prezenter TVP.

1Mila 1Mila

Fundacji Zdrowy Ruch, organizatorom 1MILI, od początku przyświeca cel, aby odczarować bieganie na stadionie. Bieżnie lekkoatletyczne w Polsce wciąż dostępne są głównie dla zawodników zrzeszonych w klubach.

– Niedługo ruszamy też z akcją "Stadiony przyjazne biegaczom". Stworzymy interaktywną mapę Polski, gdzie pokażemy, na których obiektach biegacze amatorzy są mile widziani, gdzie jest oświetlenie, szatnie itd. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze bardziej otworzymy je dla ludzi – podkreśla Magda Sołtys.

Podziękowania dla wielkiego mistrza

1MILA to jednak nie tylko bieganie. Obok stadionu przygotowano strefę EXPO, gdzie znalazło się mnóstwo atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez Fundację Pho3nix, uczestnicy 1MILI mogli przetestować nowoczesny sprzęt Garmina, było też miejsce do odpoczynku i pyszna strefa Żabki. Była także możliwość spotkania z gwiazdami lekkiej atletyki, które wzięły udział w Milowej Akademii Biegowej.

Imprezę od początku wspierają jej ambasadorzy, wybitni polscy lekkoatleci. Tegoroczne spotkanie z Marcinem Lewandowskim było wyjątkowe. Multimedalista w biegach na średnich dystansach pod koniec maja niespodziewanie ogłosił zakończenie profesjonalnej kariery.

– Czasem sportowcy kończą karierę z ulgą, ale niekiedy tę decyzję odwlekają, bo mają lęk przed życiem na sportowej emeryturze lub są niespełnieni. Ja na szczęście nie mogę o sobie tego powiedzieć. Za mną wspaniała kariera, wiele sukcesów i ani przez chwilę nie miałem obaw przed powiedzeniem "stop". Decyzja była może nagła, ale w pełni przemyślana – zaznacza były mistrz Europy w biegu na 800 m.

Marcin Lewandowski podkreśla, że choć bieganie od zawsze było jego wielką namiętnością, to dziś bez treningowego reżimu, presji związanej z zawodami może wreszcie robić to dla czystej przyjemności.

– Odczuwam radość z każdego pokonanego kilometra. Bieganie jest pięknym sportem, dla każdego. Wystarczy założyć buty, strój i ruszyć przed siebie. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest bezcenna dla naszego organizmu. Najlepsze pomysły przychodzą mi właśnie w trakcie biegania. Mam wielu znajomych, którzy prowadzą duże firmy i marzą o tym, żeby po całym dniu stresów zdjąć krawat i pobiegać – mówi.

Brązowy medalista na 1500 m z mistrzostw świata w Doha w 2019 r. teraz zamierza jak najwięcej czasu poświęcić rodzinie. – Jestem na co dzień z bliskimi, i to jest najpiękniejsze. A co będę robił na emeryturze? Na pewno rozwijał biznesy, które prowadzę od jakiegoś czasu, czyli moje odżywki dla biegaczy Omni oraz wypożyczalnię namiotów tlenowych dla sportowców. A co dalej? Opcji jest sporo, mam wiele propozycji. Na razie jak zwykły Kowalski chcę w lipcu pojechać na urlop. Do tej pory mogłem to zrobić najwcześniej w październiku – uśmiecha się.

Wsparcie w realizacji marzeń

Na życie po sportowej karierze przygotowuje się już Joanna Jóźwik. – Rozwijam swoją markę, organizuję obozy dla biegaczy. Kocham to! Uwielbiam patrzeć na ludzi, którzy czerpią wielką radość z biegania, z treningów. Wiem, że po takim obozie wracają do domów, do pracy odmienieni i całkowicie zresetowani – opowiada.

Halowa wicemistrzyni Europy z Torunia w biegu na 800 m kilka dni temu poinformowała, że z powodu problemów zdrowotnych, które pojawiły się w trakcie przygotowań, musi zrezygnować ze startów w sezonie letnim. Mimo to w trakcie 1Mili zarażała uśmiechem.

– Buzia sama się cieszy, gdy widzi się tyle osób, tyle dzieciaków, które biorą udział w sportowym evencie. Bieganie daje ogromne szczęście. Oczywiście jak się zaczyna, to jest ciężko, bolą nogi, brakuje tchu, ale z każdym kolejnym biegiem jest łatwiej i endorfiny niosą – przyznaje.

I dodaje: – Jestem bardzo dumna, że mogę być przyjaciółką 1Mili. Bo tutaj liczy się nie tylko aspekt sportowy, ale też wspieranie utalentowanej młodzieży, aby mogła się realizować i spełniać swoje marzenia.
1Mila 1Mila
Pomaga w tym Program Stypendialny "Wybiegaj w przyszłość". Fundacja Zdrowy Ruch przekazuje młodym lekkoatletom roczne stypendium w kwocie 10 tys. zł. – Wspieramy zdolnych ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i ciężko im kontynuować karierę. Chcemy im dodać wiary, że warto poświęcić się dla sportu. To zawodnicy, którzy mają bardzo obiecujące wyniki, medaliści mistrzostw Polski, rekordziści na swoich dystansach – mówi Ada Smokowska.

Wśród stypendystów jest m.in. 17-letnia Lena Suchowolak. Zawodniczka klubu UKS Filipides Teresin to trzykrotna mistrzyni kraju oraz ubiegłoroczna Halowa Mistrzyni Polski do lat 18 na dystansie 600 m. – To, że zaczęłam biegać, to był przypadek. Ojciec kolegi zobaczył, jak się ruszam i skontaktował mnie z trenerem. Miałam wtedy 12 lat. Dziś moim koronnym dystansem jest 800 m – zaznacza młoda biegaczka. Stypendium Lena otrzymała w trudnym dla siebie momencie, w trakcie kontuzji.
– Potrzebowałam takiego finansowego zastrzyku. Dzięki stypendium nie tylko wyleczyłam kontuzję, ale też zaczęłam lepiej się odżywiać i regenerować – przyznaje.

1Mila 1Mila

Do zobaczenia w Poznaniu!

Fundacja Zdrowy Ruch organizuje również warsztaty edukacyjne.
– To otwarta inicjatywa dla całego środowiska: zawodników, rodziców, trenerów. Chcemy edukować w każdym aspekcie bycia sportowcem. Mamy spotkania z dietetykami, psychologami, wybitnymi trenerami, specjalistami od marketingu. Pokazujemy też, jak ważna jest edukacja, że nie można zaniedbywać szkoły, bo kariera zawodnicza może być krótka – podkreśla Paulina Kalinowska, koordynatorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Podczas 1MILI każdy mógł wykupić specjalną cegiełkę, z której dochód zasili konto fundacji. – Udało się zebrać ponad 11 tys. zł, a więc mamy zapewnione roczne stypendium dla kolejnego utalentowanego sportowca! – cieszą się organizatorki.
Już 25 września biegacze z całej Polski będą mogli się spotkać podczas poznańskiej edycji 1MILI, która odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym POSiR Golęcin. Zapisy trwają do 21 września lub do wyczerpania limitu uczestników,. Wszystkie informacje dostępna są na stronie imprezy.

1Mila, partnerzy 1Mila, partnerzy

1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami projektu są: Żabka, Garmin oraz Oshee. Imprezy wspiera Miasto Poznań, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Bielany oraz firma Jetline. Partnerami medialnymi są Kanał Sportowy, Wirtualna Polska, TVP Sport i Bieganie.pl.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×