Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: Polki najlepsze w sztafecie 4x400 metrów!

Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty-Ersetic zdobyły złote medale w sztafecie 4x400 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy 2018 w Berlinie!

Piotr Ziemka
Na pierwszym planie Justyna Święty-Ersetic W tle od lewej Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik PAP/EPA / SRDJAN SUKI / Na pierwszym planie Justyna Święty-Ersetic. W tle od lewej Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik
W piątek Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska i Natalia Kaczmarek wygrały drugi półfinał i do rywalizacji o medale awansowały z trzecim czasem. W składzie na finał nie znalazły się Dąbrowska oraz Kaczmarek. Zastąpiły je Justyna Święty-Ersetic i Iga Baumgart-Witan, które w sobotniej sesji wieczornej wystąpiły w finale biegu indywidualnego na 400 metrów.

Polki pobiegły na piątym torze. Na pierwszych czterystu metrach najlepszy czas (52.3) uzyskała Hołub. Baumgart objęła prowadzenie na ostatniej prostej i jako pierwsza dobiegła do strefy zmian. Wyciszkiewicz jeszcze powiększyła przewagę i Święty ruszyła po drugie złoto mistrzostw Europy w Berlinie. Na chwilę wyprzedziła ją Francuzka Floria Guei, ale w końcówce lepsza okazała się Polka.

Biało-Czerwone zwyciężyły z czasem 3:26.59. Srebrne medale zdobyły reprezentantki Francji: Elea Mariama Diarra, Deborah Sananes, Agnes Raharolahy i Floria Guei (3:27.17). Trzecie miejsce zajęły zawodniczki z Wielkiej Brytanii: Zoey Clark, Anyika Onuora, Amy Allcock, a także Eilidh Doyle (3:27.40).

W 2017 roku Polki w tym samym składzie wygrały halowe mistrzostwa Europy.