Górski raj dla biegaczy. Zbliża się 12. edycja Festiwalu Biegowego

Ponad 20 dystansów, 300 kilometrów tras i łącznie 4000 metrów przewyższeń – to wszystko przez trzy dni będzie czekało na uczestników 12. Festiwalu Biegowego, imprezy wieńczącej Forum Ekonomiczne w Karpaczu.

MG
Materiały prasowe / Instytut Studiów Wschodnich

To będzie prawdziwe święto dla biegaczy. Od 10 do 12 września tereny parku rekreacyjnego Nakła w Piwnicznej-Zdroju staną się biegowym sercem Polski. Na obszarze ponad 7 hektarów powstanie, liczące 4 tys. metrów kwadratowych, zadaszone Miasteczko Biegowe. Zaprojektowano je z myślą o uczestnikach, ich rodzinach oraz kibicach. Przewidziano tam nie tylko start oraz metę dla większości biegów, ale też liczne wydarzenia towarzyszące.

Organizatorzy zaplanowali m.in. Festiwal Lachów i Górali, 3. Sądeckie Targi Książki, prezentacje wyrobów regionalnej kuchni oraz Strefę Expo, gdzie swoje produkty wystawią firmy oferujące odzież i sprzęt dla biegaczy.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie http://www.festiwalbiegowy.pl. Zapisy dostępne są na www.rejestracja-festiwalbiegowy.pl/.

Sto kilometrów po górach

Dwunasty Festiwal Biegowy to jednak przede wszystkim nieustająca sportowa rywalizacja. W tym roku uczestnicy będą mogli wziąć udział w ponad 20 biegach o łącznej długości 300 km i 4 km przewyższeń. Najkrótsze dystanse będą liczyły 300, 400, 600 oraz 1000 metrów, te najdłuższe – 36, 61 i 100 kilometrów.

– Miasteczko i trasy, które przygotowaliśmy, dają gwarancje, że to będzie wydarzenie na poziomie, jaki gwarantowaliśmy dotychczas – zapowiada Zygmunt Berdychowski, twórca Festiwalu Biegowego oraz inicjator Forum Ekonomicznego.

Ostatni Festiwal Biegowy miał miejsce dwa lata temu. Przed rokiem organizator odwołał imprezę z powodu pandemii koronawirusa. I choć Miasteczko Biegowe zostało przeniesione z Krynicy do Piwnicznej Zdroju, to samą trasę uczestnicy najdłuższego dystansu na pewno doskonale znają.

– Jedyną kosmetyczną zmianą w biegu na 100 km będzie to, że start nie nastąpi z deptaka w Krynicy i nie będzie tam też mety. Z Przełęczy Krzyżowej zbiegniemy przez Czarny Potok, następnie wbiegniemy na Jaworzynę i dalej w stronę Runka. Brakujący odcinek między Przełęczą Krzyżową a deptakiem dodany został w okolicy Przehyby – mówi Marek Tokarczyk, dyrektor sportowy imprezy.

Jeszcze więcej urokliwych tras

Nie zabraknie również najtrudniejszej konkurencji Festiwalu Biegowego, czyli Iron Run. To bieg składający się z dziewięciu etapów rozgrywanych podczas wszystkich trzech dni trwania imprezy. Jego łączna trasa liczy prawie 140 km. Pierwszego dnia trzeba przebiec 1600 m, a także 15 oraz 7 km, a drugiego odcinki 61-, 3- i 5-kilometrowe. Z kolei trzeciego dnia uczestnicy pokonają dystans maratonu, a następnie 3 km pod Górę Kicarz. Zwieńczeniem będzie finałowy kilometrowy bieg.

– Pobiegniemy po większym terenie, z jeszcze większą liczbą urokliwych miejsc Doliny Popradu. Uczestnicy, oprócz Piwnicznej i Rytra, zobaczą też Stary i Nowy Sącz. Start dla "Sądeckiej Dychy" zaplanowano sprzed ołtarza papieskiego w Starym Sączu, a metę w pięknym Parku Strzeleckim w Nowym Sączu – zachęca Marek Tokarczyk.

Nagrody warte prawie pół miliona

W tym roku organizatorzy przewidzieli również absolutną nowość. Jeśli pogoda pozwoli, to w niedzielę 12 września odbędzie się Sztafeta Poprad Aqua Running.

Trzyosobowe drużyny będą miały do pokonania dystans dwukrotnej szerokości rzeki Poprad, w zakolu której mieścić się będzie Miasteczko Biegowe. Limit czasu wyniesie 9 minut. Uczestnicy zostaną zaopatrzeni w szelki, kaski oraz kije do nordic walkingu. Dla sztafet przygotowane będą cztery korytarze, a biegaczy – poza linami asekuracyjnymi – ubezpieczą ratownicy krynickiej grupy GOPR.

Suma gratyfikacji finansowych podczas 12. Festiwalu Biegowego wyniesie 300 tys. zł. Dodatkowo wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe oraz samochód o łącznej wartości ponad 150 tys. zł.

Do Piwnicznej-Zdroju można dojechać drogą nr 87 lub 971 samochodem i autobusem. W pobliżu Miasteczka Biegowego znajduje się stacja kolejowa, dokąd przyjeżdżają pociągi relacji Kraków – Tarnów – Nowy Sącz.

Cały czas można się zapisywać. Rejestracja dostępna jest na stronie www.rejestracja-festiwalbiegowy.pl/.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×