Za nami trzecia i największa dotychczas edycja 1MILI Poznań - jedynych takich zawodów biegowych, na których każdy może sprawdzić się na tartanie i poczuć jak na profesjonalnym mityngu lekkoatletycznym.
Materiał Partnera 1Mila
Jest coś niezwykłego w mityngu 1MILI, bo gdy większość imprez biegowych notuje spadki frekwencji, 1MILA z roku na rok rośnie w siłę. W miniony weekend w Poznaniu padł kolejny rekord liczby uczestników oraz udało się zebrać wyjątkowo dużą kwotę na stypendia dla młodych, zdolnych biegaczy, podopiecznych Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch.
– Chcemy robić imprezy na najwyższym światowym poziomie i z niepowtarzalną atmosferą. Docenienie tego przez środowisko biegaczy i tak duża frekwencja na naszych mityngach, to dla nas najlepsza nagroda – mówi Adriana Smokowska, Dyrektora 1MILI, założycielka Fundacji Zdrowy Ruch. – Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, marki Żabka, miasta Poznań, i innych naszych partnerów, możemy stale się rozwijać i jeszcze szczerzej popularyzować ideę sportu dla wszystkich! – dodaje Smokowska. – Naszą ambicją jest przekonać biegaczy, że rywalizacja na bieżni jest sportem dla każdego, niezależnie od wieku czy stopnia biegowego zaawansowania.
Chcemy, żeby każdy mógł u nas poczuć się jak gwiazda lekkiej atletyki! Każdy otrzymuje imienny numer startowy, jest imiennie wyczytywany na start i biegnie przy oprawie godnej Diamentowej Ligi z komentarzem sportowym Tomka Smokowskiego na żywo. To jest prawdziwe święto amatorskiego biegania na stadionie! - mówi Magda Sołtys, organizatorka imprezy.
Amatorscy Mistrzowie Poznania
Mityng 1MILI zaczął się od „Lekkiej Piątki”, czyli biegu na 5km rozgrywanego częściowo na stadionie, a częściowo po pięknych, zielonych alejach wokół Jeziora Rusałka. Szybka trasa sprzyjała życiówkom. Najlepszy w stawce okazał się Mateusz Głuszkowski (00:16:23), a wśród kobiet triumfowała Zofia Wawrzyniak-Wacko (00:19:49). Oboje ustanowili rekordy poznańskiej imprezy! Zosia Wawrzyniak-Wacko to znana w Poznaniu propagatorka biegania. Na organizowanych przez nią treningach grupy „Kobiety Biegają” namówiła do ruchu już setki dziewczyn i kobiet.
– Bieganie na stadionie kojarzy się ludziom zazwyczaj z profesjonalnym bieganiem. Cieszę się, że w Poznaniu jest 1MILA, która pokazuje, że nawet będąc początkującym, można się tym dobrze bawić! – podkreśla Zosia.
Później płytą stadionu zawładnęły dzieci. 950 młodych zawodników biegało na dystansach 100m, 400m i 800m. A po południu ruszyła koronna konkurencja mityngu, czyli dystans 1Mili, w randze Amatorskich Mistrzostwa Poznania. Rywalizację Pań wygrała Hanna Jaraszkiewicz (5:28.38), po zaciętej walce z Sylwią Hałaczkiewicz (5:30.07). Amatorskim Mistrzem Poznania w biegu na 1 milę został natomiast Jakub Szymankiewicz z czasem 4:32.12. Przed nim na mecie zameldowało się tylko dwóch licencjonowanych zawodników – Mateusz Lipoński (4:27.52) i Marcin Kęsy (4:31.81), założyciel klubu PRO366. Na koniec imprezy rozegrane zostały emocjonujące Sztafety 4x400m, gdzie rywalizowano w zespołach damskich, męskich i mieszanych.
Wśród pań zwyciężył zespół pań UKS Achilles Leszno z czasem 4:17.04. Wśród panów najszybsza była grupa FizjoKierzek (3:46.39), a w sztafetach mieszanych na najwyższym stopniu podium stanęła ekipa ASICS FrontRunners, uzyskując wynik 4:06.98. Swoją drużynę wystawiło także Miasto Poznań i Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Drużyna „POZNAŃ MARATON”, z Dyrektorem POSiRu Łukaszem Miadziołko na czele, zajęła szóste miejsce wśród sztafet mieszanych ze znakomitym czasem 4:40.96!
Spotkania z Mistrzem i przyszłymi mistrzami
Wspaniałą atrakcją dla fanów lekkoatletyki była możliwość spotkania najwybitniejszego polskiego średniodystansowca, ambasadora 1MILI - Marcina Lewandowskiego.
Lewandowski był starterem, dekorował zwycięzców na podium, biegał z uczestnikami, a także poprowadził wykład motywacyjny w ramach Milowej Akademii Biegowej, czyli edukacyjnych spotkań z ekspertami.
Gośćmi Akademii byli również stypendyści I edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość”
Fundacji Wybiegaj w Przyszłość: Maria Jarosińska, Lena Suchowolak, Tomek Bajraszewski i Mateusz Śmiertka, najlepsi polscy biegacze młodego pokolenia.
Opowiadali o tym, jak stypendium zmieniło ich życie i jakie mają plany na rozwój kariery sportowej. Ze stypendystami można było się też zmierzyć na bieżni na dystansie 1 mili!
– To właśnie na rzecz Programu „Wybiegaj w Przyszłość” uczestnicy mityngu przekazywali przy zapisach cegiełki charytatywne. Przy poznańskiej edycji imprezy zebraliśmy aż 9 717 zł! To dla nas ważne, żeby przedstawiać uczestnikom 1MILI nasze wschodzące gwiazdy sportu i pokazać dokładnie, komu i jak pomagają! Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak hojne wsparcie – podkreśla Paulina Kalinowska, koordynatorka Programu
Nie tylko bieganie
1MILA to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane zostały liczne, bezpłatne atrakcje. Obok stadionu stanęła strefa EXPO, a w niej m.in. pyszna strefa Żabki ze zdrowymi przekąskami i sportowymi atrakcjami dla dzieci, showroom Garmina z możliwością przetestowania najnowszych smartwatchy, wielka strefa aktywności dla dzieci przygotowana przez Fundację Pho3nix i strefa relaksu z foodtruckami.
Kolejna edycje mityngu 1MILI odbędą się w 2023 r. Więcej o informacji: www.1mila.pl
1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami
projektu są: Żabka, Garmin oraz Oshee. Imprezy wspiera Miasto Poznań,
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica
Bielany oraz firma Jetline. Partnerami medialnymi są Kanał Sportowy, Wirtualna Polska, TVP Sport i Bieganie.pl.
Więcej informacji na www.1mila.pl , a także na Facebooku oraz Instagramie!
Materiał Partnera 1Mila