Klaebo pokonany przez Francuza, kolejne punkty dwóch Polaków

Francuz Richard Jouve wprawił w ekstazę kibiców biegów narciarskich w swojej ojczyźnie. W Les Rousses odparł skutecznie ataki Johannesea Hoesflota Klaebo. Do ćwierćfinału awansował Kamil Bury, najlepszy z Polaków zajął 23. miejsce.

Michał Gałęzewski
Richard Jouve Getty Images / Pier Marco Tacca / Na zdjęciu: Richard Jouve.
Do sprintu mężczyzn we francuskim Les Rousses zgłosiło się 63 zawodników, nie tylko z państw kojarzonych z biegami narciarskimi. Wystąpili też reprezentanci Nigierii, Mongolii czy Haiti, którzy niestety zajęli ostatnie miejsca. W eliminacjach odpadł też m.in. Jeden z dwóch Polaków - Maciej Staręga, który uplasował się na 37.pozycji, co dało mu jednak punkty do Pucharu Świata.

Bardzo dobrze w eliminacjach, które wygrał Johannes Hoesflot Klaebo spisał się Kamil Bury. Polak zajął 18. miejsce, z nieco ponad 5-sekundową stratą do lidera. Polak został zakwalifikowany do trzeciego ćwierćfinału, który ostatecznie wygrał Norweg Sivert Wiig. Niestety Bury przybiegł szósty. Łącznie uzyskał czas lepszy od siedmiu zawodników i został sklasyfikowany na 23. miejscu.

Wśród 12 półfinalistów zakwalifikowali się zawodnicy z aż siedmiu państw. Jak można było się spodziewać, szybszy był wyścig z najlepszym obecnie sprinterem - Johannesem Hoesflotem Klaebo, który przybiegł niemal 2 sekundy szybciej od zwycięzcy drugiego półfinału, Paala Golberga. To zawodnicy z Norwegii byli faworytami przed finałem.

W finale bardzo szybko ruszył Szwed Kevin Anger, ale bardzo blisko trzymali się Klaebo, a także Richard Jouve. To Francuz na jednym z zakrętów zaczął nadawać tempo, wychodząc na prowadzenie. Tuż po półmetku doskonałą prędkość osiągnął kolejny raz Klaebo, zbliżając się do reprezentanta Francji. Na ostatnich metrach Jouve do samego końca odpierał ataki Norwega, który przegrał z nim o 0,1 sekundy!