Justyna Kowalczyk najlepsza w Toblach! Wyraźne zwycięstwo polskiej biegaczki!

Justyna Kowalczyk była zdecydowanie najlepsza w biegu na 3,3 km w Toblach. Na krótkim dystansie Polka o przeszło szesnaście sekund pokonała drugą Kristę Lahteenmaki.

Daniel Ludwiński
Przed zawodami wydawać się mogło, że piątkowy etap nie przyniesie wielkich zmian jeśli chodzi o różnice czasowe, gdyż na dystansie 3,3 km, nawet przy doliczeniu sekund bonifikaty za miejsce w najlepszej trójce, trudno o uzyskanie znacznej przewagi. Zdecydowana większość zawodniczek z czołówki Tour de Ski rzeczywiście uzyskała zbliżone czasy i podzieliły je dosłownie pojedyncze sekundy. Wyraźnie mocniejsza okazała się tylko Justyna Kowalczyk.

Polka już na pierwszym punkcie pomiaru czasu, po 2,4 km, miała przeszło piętnaście sekund przewagi nad kolejnymi zawodniczkami i już w w tym momencie wiadomo było, że szykuje się prawdziwy nokaut jak na tak krótki bieg. Kowalczyk nie straciła ani sekundy na ostatnim kilometrze, zdołała nawet jeszcze zwiększyć swą przewagę, i finiszowała z czasem lepszym aż o 16,5 sekundy niż druga Krista Lahteenmaki.

Jeszcze większe straty poniosły dwie główne rywalki Polki w walce o końcowy sukces w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Bohaterka czwartkowego etapu, Charlotte Kalla, była tym razem wolniejsza od Polki o 25,3 sekundy i zajęła dziewiąte miejsce. Z kolei Therese Johaug, która wciąż wydaje się być najgroźniejszą konkurentką z uwagi na swoje możliwości na ostatnim etapie Tour de Ski, była szósta i przegrała z Kowalczyk o 22,2 sekundy.

Co godne podkreślenia, dalsze lokaty Johaug i Kalli oznaczają, że Norweżka i Szwedka nie otrzymały żadnych sekund bonifikaty. Kowalczyk dzięki wygranej otrzymała dodatkowo piętnaście sekund bonusowych, dzięki czemu jeszcze wyraźniej odskoczyła konkurentkom. W klasyfikacji generalnej nasza biegaczka ma już przeszło minutę przewagi nad rywalkami. Na drugim miejscu wciąż plasuje się Kalla, jednak różnica między nią a Johaug jest minimalna.

W sobotę Kowalczyk ma szansę definitywnie rozwiać nadzieje konkurentek. Tour de Ski przeniesie się do Val di Fiemme, gdzie rozegrany zostanie bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego. Polka ponownie będzie zdecydowaną faworytką i jest w stanie znów powiększyć przewagę stawiając tym razem kropkę nad "i".

Na piątkowym etapie w Toblach nieźle zaprezentowały się dwie pozostałe Polki i były o krok od zdobycia punktów Pucharu Świata. Paulina Maciuszek zajęła trzydzieste drugie miejsce, a do miejsca w trzydziestce zabrakło jej zaledwie 1,3 sekundy. Kornelia Marek, trzecia z naszych reprezentantek, uplasowała się na trzydziestym szóstym miejscu.