Norweskie media w szoku. "Kowalczyk miała rację"

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/
zdjęcie autora artykułu

Norweskie media zajęły się kwestią dopingu wśród tamtejszych biegaczy narciarskich. Okazało się, że leki na astmę proponowano zdrowym zawodnikom. "Kowalczyk miała rację" - konkluduje miejscowa prasa.

W lipcu ukarano Martina Johnsruda Sundby'ego utratą tytułów zdobytych w sezonie 2014/15. Okazało się, że reprezentant Norwegii w nieprawidłowy sposób używał leków na astmę. Stosowane przez niego dawki były wyższe od tych, na które miał pozwolenie.

Afera kosztowała utratę stanowiska przez lekarza norweskiej kadry. Finowie i Szwedzi zaapelowali, by dokładniej się przyjrzeć sytuacji. - Nie rozumiemy tego. To musi być dokładnie zbadane - powiedział "Aftenposten" fiński trener Reijo Jylha.

Norweski dziennik przypomina również słowa Justyny Kowalczyk. W polskich mediach wielokrotnie poruszany był temat stosowania przez Marit Bjoergen leków na astmę.

- To szaleństwo, że tak wielu młodych mężczyzn i tak wiele młodych kobiet cierpi z powodu astmy w kraju o tak czystym powietrzu - mówiła reprezentantka Polski.

"Nadszedł czas, aby przyznać, że Kowalczyk miała rację" - tytułuje swój piątkowy artykuł "Aftenposten". Norweska stacja TV2 rozmawiała z jednym z pragnących zachować anonimowość biegaczy, który zdradził, że zawodnikom oferowano leki na astmę, nawet jeśli byli zupełnie zdrowi.

- System płucny jest najważniejszym narzędziem dla narciarzy biegowych i musimy zapewnić, że w drogach oddechowych jest wszystko w porządku - tłumaczył Vidar Loefshus. Wcześniej norweski trener zaprzeczał, jakoby zdrowym zawodnikom proponowano zażywanie leków na astmę.

Norwegowie za każdym razem odrzucali pojawiające się zarzuty o stosowanie dopingu. Według "Aftenposten" najnowsze rewelacje z pewnością nadwątlą zaufanie do Norweskiego Związku Narciarskiego.

ZOBACZ WIDEO Maja Włoszczowska: plany? Sen i jazda na rowerze (źródło TVP)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (11)
corn
30.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
A jak tam mają się gracze sterydziarze koksokarze amerykańscy, którzy jako jedyny zespół nie są nigdy sprawdzani na obecność dopingu (powód: bo jak nas sprawdzicie to nie będziemy tu grać)? Jak Czytaj całość
cristof
27.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
widze ze dyskusja rozgorzala; ale co da dyskusja?; nie czarujmy sie - astma u norwegow i norwezek jest "przerazajaco duza"; nie twierdze ze za tym (jak w przypadku rosji) stoi ministerstwo zdr Czytaj całość
avatar
Wieslaw Beben
27.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
wszyscy o tym wiedzieli...co z tymi tytułami i medalami?  
Ringo
27.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
PANI KOWALCZYK BRAWISIMO,OSZUSTOW ELIMINOWAC JAK NORWEGOW I ODEBRAC TYTULY I MEDALE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  
Ringo
27.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
JAK BY BYLY TO ROSJANKI,TO MEDIA NORWESKIE BY JUZ DAWNO "STRZEKALY"NA TEN TEMAT,TAKA PRAWDA!!!!!!!!!