Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk 9. w finale sprintu drużynowego, Norweżki wygrały

Norweżki wygrały sprint drużynowy 6x1,3 km techniką klasyczną podczas mistrzostw świata w Lahti. Dziewiąte miejsce zajęły Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk.
Piotr Ziemka
PAP/EPA / CLAUDIO ONORATI

Polki awansowały do finału z dziesiątym czasem. Ewelina Marcisz dobiegła do strefy zmian po 5/6 biegu jako dziesiąta, ostatnia. Justyna Kowalczyk awansowała o jedno miejsce i ostatecznie Biało-Czerwone zostały sklasyfikowane na dziewiątej pozycji.

Zwyciężyły Heidi Weng oraz Maiken Caspersen Falla, które najlepsze były już w półfinale. Srebrne medale zdobyły Julia Biełorukowa i Natalia Matwiejewa. Trzecie miejsce zajęły Sadie Bjornsen oraz Jessica Diggins. Amerykanka minęła linię mety minimalnie szybciej niż Stina Nilsson.

Poza podium znalazły się srebrne medalistki z igrzysk olimpijskich 2014 - Aino Kaisa Saarinen oraz Kerttu Niskanen. Reprezentantki gospodarzy były piąte.

Falla po raz trzeci zdobyła medal mistrzostw świata seniorek w sprincie drużynowym. W 2011 roku była trzecia z Astrid Jacobsen. Cztery lata później stanęła na najwyższym stopniu podium wspólnie z Ingvild Flugstad Oestberg. W Oslo rywalizowano techniką klasyczną, a w Falun - techniką dowolną.

10. Ilaria Debertolis i Lucia Scardoni Włochy +1:05.20

Czy Heidi Weng zdobędzie medal w biegu na 10 kilometrów?

Polub Sporty Zimowe na Facebooku

Komentarze (17):

• jerrypl 0
    To prawda i są przykłady wielu zawodniczek, które szczyt formy osiągały po 30. Chociażby Laura Mononen. Tylko, że to zawodniczka, która przebłyski pokazywała już wcześniej, była kilka razy w dziesiątce, często punktowała. Marcisz punkty zdobywała tylko czterokrotnie... Najwyższe jej miejsce to 27. lokata w Lillehammer na 5 kilometrów stylem dowolnym, gdzie zresztą wyprzedziła Kowalczyk. Poza tym to niestety masa słabych, bądź bardzo słabych startów. Ciężko mi sobie wyobrazić, by nagle dobiła do ścisłej czołówki lub chociaż zaczęła regularnie punktować. Wiadomo, że Kowalczyk mówi, że w nią wierzy, bo co ma powiedzieć? Ładnie się zresztą zachowała, że nalegała na ten start w sprincie drużynowym.
    Co do Jaśkowiec to zupełnie co innego, ona miała olbrzymi potencjał, zniszczony kontuzjami. Nieporównywalnie większy od Marcisz (mistrzostwo świata u-23 m.in.!). Stawała też przecież dwa razy na podium PŚ. I znacznie częściej punktowała. Niestety nie wiadomo czy jeszcze wróci do sportu.
    Królowa Śniegu W sporcie wytrzymalosciowym optimum czesto przuchodzi dopiero kolo 30. Justyna w Eweline wierzy i wie ze ona ma jeszcze czas. Sylwia, choc to inny przypadek, choc tez zrujnowany kontuzjami rowniez dlugo czekala na medal MS seniorow. W Falun pokazala ze potrafi dobrze biegac ma potencjal, ostatnio zatrzymany. Owszem Uniwersjada to nie impreza najwyzszych lotow, ale i tak zadna inna Polka poza nia i JK nie ma medalu tej imprezy w biegach narciarskich. Jak bedzie zdrowa i bedzie miala normalny okres przygotowan to bedzie zdecydowanie lepiej za rok.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • Królowa Śniegu 0
    W sporcie wytrzymalosciowym optimum czesto przuchodzi dopiero kolo 30. Justyna w Eweline wierzy i wie ze ona ma jeszcze czas. Sylwia, choc to inny przypadek, choc tez zrujnowany kontuzjami rowniez dlugo czekala na medal MS seniorow.
    W Falun pokazala ze potrafi dobrze biegac ma potencjal, ostatnio zatrzymany.
    Owszem Uniwersjada to nie impreza najwyzszych lotow, ale i tak zadna inna Polka poza nia i JK nie ma medalu tej imprezy w biegach narciarskich.
    Jak bedzie zdrowa i bedzie miala normalny okres przygotowan to bedzie zdecydowanie lepiej za rok.
    jerrypl Ma 26 lat, więc nie można pisać, że jest młoda. Uniwersjada to impreza trzeciego sortu. Bardziej bym patrzył na wyniki juniorskie - Marcisz była 5 na 10 kilometrów w stylu dowolnym, ale potem na MŚ do lat 23 już zajęła 35. miejsce. Reasumując - ona miała potencjał jako junior, ale została kolejną ofiarą PZNu. Nic już raczej z niej nie będzie niestety.
    [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • jerrypl 0
    Królowa Śniegu Ewelina jest młoda, bo na sukcesy w biegach trzeba czasami długo czekać. Jest po kilku poważnych kontuzjach, kilku operacjach i rocznej przerwie. Kowalczyk biegła z nią bo chciała dać dziewczynie stypendium, bo mocno w nią wierzy. Jak pokazały MŚ w Falun w 2015 Ewka ma bardzo duży potencjał.