Kolejny sukces Johannesa Hoesflota Klaebo w Kuusamo. Polacy na dalekich miejscach

Johannes Hoesflot Klaebo odniósł drugie zwycięstwo w bieżącej edycji PŚ w biegach narciarskich. Norweg powtórzył swój sukces z piątku i triumfował w sobotnim biegu na 15 km stylem klasycznym w Kuusamo.

Daniel Ludwiński
Johannes Hoesflot Klaebo East News / AP/Jacques Boissinot / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
Zaledwie 21-letni Klaebo w Pucharze Świata startuje od niedawna, a już ma na koncie dziewięć podiów w zaledwie czternastu występach. W Kuusamo nowy norweski dominator najpierw był najlepszy w sprincie, a dzień później wygrał po raz kolejny, tym razem w konkurencji dystansowej. Klaebo umocnił się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej Ruka Triple i wszystko wskazuje na to, że w niedzielnym biegu na dochodzenie potwierdzi klasę i triumfuje w końcowej tabeli fińskiej imprezy inaugurującej Puchar Świata 2017/2018.

W sobotę na 15 km obok zwycięzcy na podium stanęli jeszcze Didrik Toenseth i Iivo Niskanen. Ten ostatni, faworyt gospodarzy, jeszcze w końcówce biegł po drugą pozycję, ale osłabł i minimalnie przegrał z drugim z Norwegów.

Kontrowersje wywołał start Rosjan wykluczonych z igrzysk za złamanie przepisów antydopingowych, ale dopuszczonych do biegania w Pucharze Świata przez FIS. Jeden z nich, Jewgienij Biełow, zmieścił się w czołowej dziesiątce. Spośród rosyjskich zawodników najlepszy był jednak 21-letni Aleksander Bolszunow, który w swoim zaledwie trzecim pucharowym starcie w karierze zajął czwartą pozycję.

Polacy uplasowali się na dalekich lokatach. Dominik Bury był sześćdziesiąty piąty, co akurat w jego przypadku nie jest wbrew pozorom takim złym wynikiem, gdyż niespełna 21-letni zawodnik pokonał blisko pięćdziesięciu rywali. Maciej Staręga, drugi ze startujących Polaków, był dziewięćdziesiąty czwarty.