Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Puchar Świata jednak bez rosyjskich gwiazd. FIS zawiesiła biegaczy

Sześcioro rosyjskich biegaczy zostało odsuniętych od startów w Pucharze Świata. Międzynarodowa Federacja Narciarska jest zszokowana skalą systemu dopingowego, którego celem było uniknięcie pozytywnych wyników testów podczas igrzysk w Soczi.
Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek
zawodnicy startujący w biegach narciarskich AFP / JOHANNES EISELE / Na zdjęciu: zawodnicy startujący w biegach narciarskich

Swoją decyzję FIS ogłosiła po tym jak MKOL podał do publicznej wiadomości szczegółowe dowody, które zaważyły na dyskwalifikacji rosyjskiej gwiazdy biegów narciarskich Aleksandra Legkowa. Oprócz niego dożywotni zakaz udziału w igrzyskach olimpijskich otrzymali Maksim Wylegżanin, Aleksiej Pietuchow, Julia Iwanowa, Jewgienia Szapowałowa i Jewgienij Biełow.

Panel dopingowy FIS uznał za wysoce prawdopodobne, że wszyscy sportowcy z tak zwanej "Listy Księżnej" skorzystali z systematycznego wspomagania. W związku z tym sześciu wyżej wymienionych sportowców zostało tymczasowo zawieszonych ze skutkiem natychmiastowym od 30 listopada 2017. Nie mogą brać udziału w zawodach Pucharu Świata pod egidą FIS i kwalifikacjach olimpijskich. Zawodnicy oraz rosyjski związek narciarski zostali powiadomieni o postępowaniach dyscyplinarnych i tymczasowych zawieszeniach.

Panel dopingowy zapowiedział, że będzie postępował zgodnie z zasadami proceduralnymi w regulaminie antydopingowym FIS. Przed ostateczną decyzją FIS Legkow, Biełow, Wylegżanin, Pietuchow, Szapowałowa i Iwanowa będą mieli prawo do indywidualnych przesłuchań. 

Przypominamy, że wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał tych zawodników za winnych naruszenia zasad antydopingowych i anulował ich wyniki z igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi. W wyniku tej decyzji Rosja straciła złoty oraz srebrny medal na 50 km złota i srebra, a także srebrne medale w męskim sztafecie 4 × 10 km i drużynowym sprincie mężczyzn.

ZOBACZ WIDEO: Tymek Cienciała: Małysz i Żyła są dla mnie mistrzami, chcę ich naśladować

Czy popierasz decyzję FIS w sprawie zawieszenia rosyjskich biegaczy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
sports.ru
Komentarze (3):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×