Tour de Ski: Dario Cologna wreszcie wygrał bieg przed własną publicznością

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Dario Cologna
Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Dario Cologna

Dario Cologna wygrał bieg na 15 km stylem klasycznym w Lenzerheide, będący drugim etapem Tour de Ski. Szwajcar, po latach starań, wreszcie był najlepszy przed własną publicznością.

W przeszłości bywały lata, gdy Dario Cologna był zawodnikiem numer jeden na świecie. W szwajcarskich Pucharach Świata w Davos i Lenzerheide regularnie stawał na podium, jednak nigdy nie mógł wbić się na jego najwyższy stopień. Seria drugich lokat z jednej strony cieszyła, ale z drugiej irytowała narciarza, który wciąż nie znał smaku triumfu przed własną publicznością.

W niedzielę Cologna wreszcie dopiął swego i wygrał w Lenzerheide drugi etap Tour de Ski, którym był bieg na 15 km stylem klasycznym. Zawody były arcyciekawe - ostatnich 1500 metrów kapitalnie pokonał Aleksiej Połtoranin i odrobił na nich po 7-8 sekund do każdego z czołowych rywali. Cologna w końcówce również był znacznie wolniejszy od Kazacha, ale utrzymał 0,6 sekundy z wcześniejszej przewagi.

Przez znaczną część biegu wydawało się, że pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniesie Aleksander Bolszunow. Rosjanin osłabł jednak na ostatniej pętli i w ogóle nie stanął na podium.

Siergiej Ustiugow, lider Tour de Ski po pierwszym etapie, był dziesiąty. Rosjanin utrzymał się na czele klasyfikacji generalnej, ale jego przewaga nad Cologną to zaledwie 1,6 sekundy.

W poniedziałek trzeci etap w Lenzerheide - bieg na 15 km stylem dowolnym na dochodzenie.