WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Norwegowie uhonorowali Marit Bjoergen. Mistrzyni ma swoją ulicę

Norwegowie wciąż mają w pamięci wielkie sukcesy osiągane przez Marit Bjoergen. Wybitna biegaczka została uhonorowana w swojej rodzinnej gminie, gdzie jedną z dróg nazwano jej imieniem.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Reuters / REUTERS / Na zdjęciu: Marit Bjoergen

Jest to jeden z nielicznych przypadków w Norwegii, gdzie patronem ulicy została osoba żyjąca. Zabraniają tego przepisy z 1913 roku. 20 lat później dokonano nowelizacji tych zapisów i od tego czasu lokalne drogi mogą być nazywane imieniem osoby, która żyje i zapisała się w historii danego regionu. Przepis ten jest stosowany jednak niezwykle rzadko.

- To dla mnie wielka duma - powiedziała Marit Bjoergen. Została ona patronką jednej z dróg w gminie Midtre Gauldal, z której pochodzi norweska mistrzyni. Droga E30 nazywa się teraz Marit Bjorgens vei, ma sześć kilometrów długości. Decyzja lokalnych władz zapadła jednogłośnie.

38-latka po poprzednim sezonie zakończyła swoją karierę. Na swoim koncie ma osiem złotych medali olimpijskich i osiemnaście mistrzostw świata. Jest jedną z najwybitniejszych norweskich sportowców. - Każdy wie, co ona osiągnęła. To ma ją uczcić. Dzięki niej było głośno o tym terenie, a ona sama wychowała się w domu położonym na jednym z końców tej drogi - przyznał pomysłodawca inicjatywy, John Birger Krokan.

- Czuję się tym zaszczycona, zwłaszcza że w Norwegii rzadko zdarza się, że ulice nazywane są imieniem żyjących osób. Cieszę się, że droga prowadzi do mojego domu. Tam właśnie dorastałam i to jest dla mnie wyjątkowe - powiedziała Bjoergen.

ZOBACZ WIDEO Kadra w rozsypce przed Włochami. Dwóch ważnych zawodników kontuzjowanych


Pasjonujesz się sportem i lubisz robić zdjęcia? Porady naszego eksperta, jak zabrać się za fotografię sportową, znajdziesz TUTAJ.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
aftenposten.no

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×