Therese Johaug mistrzynią Norwegii na 10 km techniką klasyczną i w skiathlonie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Jon Olav Nesvold/Bildbyran/ZUMA/Newspix.pl / Na zdjęciu: Therese Johaug

Na pierwszy weekend lutego nie zaplanowano rozgrywania zawodów Pucharu Świata 2018/2019 w biegach narciarskich. W tych dniach odbyły się za to krajowe mistrzostwa w Skandynawii. Dwa złote medale norweskiego czempionatu zdobyła Therese Johaug.

Mistrzostwa Norwegii 2019 w Meraaker rozpoczęły się od biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną. Z czasem 26:06.4 zdecydowanie zwyciężyła Therese Johaug. Urodzona w 1988 roku biegaczka poprzednio wygrała mistrzostwa kraju 2 kwietnia 2016 roku. Zacięta była rywalizacja o srebrny medal. Po pięciu kilometrach drugi rezultat miała Heidi Weng, trzeci Astrid Jacobsen, a czwarty Ingvild Flugstad Oestberg. Ostatecznie druga była Jacobsen (+1:10.8 do triumfatorki), trzecia Oestberg (+1:11.6), a czwarta Weng (+1:14.6). Czołowej czwórki, a więc zawodniczek, które 27 stycznia wygrały w Ulricehamn bieg drużynowy zaliczany do Pucharu Świata, zabrakło na starcie piątkowej konkurencji.

Sprint na 1200 metrów stylem dowolnym wygrała Lotta Udnes Weng. Tuż za podium znalazła się siostra bliźniaczka zwyciężczyni - Tiril Udnes Weng. Druga minęła metę złota medalistka mistrzostw świata juniorek - Kristine Stavaas Skistad. Jako trzecia finał ukończyła najlepsza podczas kwalifikacji - Maiken Caspersen Falla.

Johaug ponownie pokonała wszystkie rywalki w sobotnim biegu łączonym (7,5 km techniką klasyczną oraz 7,5 łyżwową). Uzyskała czas 38:38.3. Na drugim stopniu podium znowu stanęła Jacobsen (+56.4). Na kolejnych miejscach znalazły się: Kari Oeyre Slind (+1:25.1), Falla (+1:28.2), H. Weng (+1:28.7) i Oestberg (+1:32.9).

Czołowe trójki pozostałych krajowych czempionatów:

Mistrzostwa Norwegii mężczyzn: 15 km techniką klasyczną: 1. Emil Iversen, 2. Martin Nyenget, 3. Hans Christer Holund  Sprint: 1. Finn Haagen Krogh, 2. Sindre Bjoernstad Skar, 3. Haavard Taugboel Skiathlon, 30 km: 1. Iversen, 2. Sjur Roethe, 3. Martin Johnsrud Sundby

Mistrzostwa Szwecji: 10 km techniką klasyczną: 1. Ebba Andersson, 2. Charlotte Kalla, 3. Evelina Settlin 15 km techniką klasyczną: 1. Calle Halfvarsson, 2. Daniel Rickardsson, 3. Jens Burman

Mistrzostwa Finlandii: 10 km techniką klasyczną: 1. Krista Parmakoski, 2. Kerttu Niskanen, 3. Anita Korva 15 km techniką klasyczną: 1. Ristomatti Hakola, 2. Perttu Hyvarinen, 3. Anssi Pentsinen

Ile złotych medali zdobędzie Therese Johaug podczas mistrzostw świata w 2019 roku?