PŚ w biegach: rosyjska dominacja w Oslo. Aleksander Bolszunow najlepszy na 50 km

To był rosyjski popis w Oslo. Po zwycięstwo w biegu na królewskim dystansie 50 km sięgnął Aleksandr Bolszunow, a podium uzupełnili jego rodacy - Maksim Wylegżanin oraz Andriej Larkow. Polacy nie startowali.

Mateusz Kozanecki
Aleksander Bolszunow Getty Images / Stanko Gruden / Na zdjęciu: Aleksander Bolszunow
Były to pierwsze pucharowe zawody po zakończonych przed kilkoma dniami mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. W Seefeld na królewskim dystansie zwyciężył Hans Christer Holund, przed Aleksandrem Bolszunowem i Sjurem Roethe.

Cała trójka przystąpiła do biegu na 50 km w Oslo. Rywalizacja długo toczyła się w spokojnym tempie, a niemal wszyscy zawodnicy biegli w zwartej grupie. Dopiero około 30. kilometra zaczęli odpadać kolejni biegacze.

Ciekawie zrobiło się dopiero na ostatnich kilometrach. Stawka zaczęła się rozciągać, a najwięcej sił do końca zachował Aleksander Bolszunow. Rosjanin miał bardzo mocny finisz i przekroczył linię mety jako pierwszy.

Bieg w Oslo był popisem rosyjskich zawodników - podium uzupełnili Maksim Wylegżanin i Andriej Larkow, a na czwartej pozycji sklasyfikowany został Ilja Semikow. Najlepszy z gospodarzy, Martin Johnsrud Sundby, zajął szóste miejsce.

Polacy w Oslo nie startowali. Na niedzielę zaplanowany został bieg kobiet na dystansie 30 km.