Tour de Ski: Kamil Bury 1. raz zdobył punkty Pucharu Świata, Johannes Klaebo zwycięzcą sprintu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Quinn Rooney / Staff / Na zdjęciu: Kamil Bury
Getty Images / Quinn Rooney / Staff / Na zdjęciu: Kamil Bury

Johannes Klaebo wygrał w Val di Fiemme finał sprintu stylem klasycznym - szósty, przedostatni etap Tour de Ski 2019/2020. Po raz pierwszy punkty Pucharu Świata zdobył Kamil Bury.

Kamil Bury w 2018 roku zakwalifikował się do ćwierćfinału sprintu podczas igrzysk olimpijskich. W Pucharze Świata jego dotychczasowym najlepszym osiągnięciem było 42. miejsce z 31 grudnia 2019 roku.

W eliminacjach 24-letniego Polaka sklasyfikowano na dwudziestej pozycji. Czterdziesty czas kwalifikacji miał młodszy z braci - Dominik Bury. Kamil Bury wystąpił w drugim ćwierćfinale. Minął metę jako szósty. Ostatecznie zajął 27. miejsce i zdobył cztery punkty Pucharu Świata.

W kwalifikacjach najlepiej spisał się Johannes Hoesflot Klaebo. Później zwycięzca piątkowego biegu ze startu wspólnego na 15 kilometrów najszybciej minął metę pierwszego ćwierćfinału, półfinału oraz finału. Klaebo po raz dwudziesty wygrał finał sprintu zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jest rekordzistą pod względem triumfów w tej konkurencji. Drugi w tym zestawieniu Emil Joensson zwyciężył szesnastokrotnie.

Na drugim stopniu podium stanął Siergiej Ustiugow. Trzeci finiszował Aleksander Bolszunow. Do finału awansowało czterech zawodników z Rosji. Piąty był Gleb Retiwych, a szósty - Andrej Melniczenko. Tuż za podium znalazł się Norweg Paal Golberg.

Przed ostatnim, niedzielnym etapem Klaebo ma sekundę przewagi w klasyfikacji łącznej nad Bolszunowem.