Biegi narciarskie. Therese Johaug i Aleksander Bolszunow najlepsi w Novym Mescie. Odległe miejsca Polaków

Therese Johaug triumfowała w zawodach Pucharu Świata na 10 km techniką dowolną w Novym Mescie, a wśród mężczyzn, na dystansie 15 km stylem dowolnym triumfował Aleksander Bolszunow.

Piotr Szarwark
Therese Johaug Newspix / Jon Olav Nesvold/Bildbyran/ZUMA/Newspix.pl / Na zdjęciu: Therese Johaug
Therese Johaug odniosła już 63. zwycięstwo w karierze w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Tym razem Norweżka okazała się bezkonkurencyjna w rywalizacji na 10 km techniką dowolną. Johaug pokonała ten dystans w czasie 23:51,6 s. i drugą Natalię Nieprajewą wyprzedziła aż o 32,7 sekundy. Najniższe miejsce na podium zajęła inna Norweżka, Heidi Weng (40,3 sekundy straty do Johaug). W sumie w czołowej szóste znalazło się sześć reprezentantek Norwegii.

W zmaganiach oglądaliśmy również dwie reprezentantki Polski: Izabela Marcisz zajęła 41. miejsce (2:21 straty do triumfatorki), z kolei na 55. lokacie sklasyfikowana została Weronika Kaleta (3:34 straty do Johaug).

W klasyfikacji generalnej PŚ Johaug prowadzi z 407 punktami przewagi nad Weng.

Wśród mężczyzn bieg na dystansie 15 km stylem dowolnym zwyciężył Aleksander Bolszunow (czas 33:45,0). Rosjanin o ponad 24 sekundy wyprzedził Iivo Niskanena, a trzeci był Norweg - Sjur Roethe (40 sekund straty do triumfatora).

Wśród 75 zawodników wystartowało trzech Polaków. 36. miejsce zajął Dominik Bury (2:52,3 straty do Bolszunowa), 65. był Mateusz Haratyk (5:07,3 straty), a 72. Michał Skowron (7:11,9 straty).

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajmuje Bolszunow, drugi jest Johannes Hoesflot Klaebo (139 punktów straty do Rosjanina), który w sobotę zajął siódmą lokatę w zawodach. Podium w generalce uzupełnia Siergiej Ustiugow.