Biegi narciarskie. Therese Johaug i Aleksander Bolszunow znów najlepsi w Novym Mescie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MARTIN DIVISEK  / Na zdjęciu: Therese Johaug
PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Therese Johaug

Therese Johaug wygrała bieg pościgowy na 10 kilometrów techniką klasyczną w Novym Mescie. Wśród mężczyzn, w biegu pościgowym na 15 km, zwyciężył Aleksander Bolszunow, a dwa punkty do klasyfikacji Pucharu Świata zdobył Dominik Bury.

[tag=18101]

Therese Johaug[/tag] pozostaje nieosiągalna dla swoich rywalek w Pucharze Świata w biegach narciarskich. W sobotę Norweżka bardzo pewnie triumfowała w biegu na 10 km techniką dowolną, a w niedzielę potwierdziła swoją klasę i jako pierwsza pokonała linię mety w biegu pościgowym na 10 km techniką klasyczną.

Norweżka wpadła na metę z czasem 26:49,7. Dużo ciekawiej było za jej plecami, bo trzy zawodniczki stoczyły zacięty bój o dwa pozostałe miejsca na podium. Na finiszu Natalia Nieprajewa odparła atak dwóch Norweżek, natomiast foto-finisz rozstrzygnął, że Ingvild Flugstad Oestberg była minimalnie lepsza od Heidi Weng.

W Novym Mescie startowały dwie reprezentantki Polski. Izabela Marcisz została sklasyfikowana na 33. miejscu (ponad cztery minuty straty do Johaug), natomiast Weronika Kaleta była 53. (blisko siedem minut straty).

Wśród mężczyzn ponownie najlepszy okazał się Aleksander Bolszunow. Rosjanin ruszył na trasę z blisko półminutową przewagą nad drugim zawodnikiem i systematycznie powiększał ją na trasie. Metę pokonał z czasem 37:01,3. Drugie miejsce zajął Johannes Hoesflot Klaebo (46,7 sekundy straty), a trzeci był Simen Hegstad Krueger (47,2 s. straty).

Dominik Bury ruszył na trasę z 36 numerem, a rywalizację zakończył o trzy pozycje wyżej - na 33. lokacie (ponad cztery minuty straty do Bolszunowa). Dopiero 59. był Mateusz Haratyk (blisko osiem minut straty), a najsłabiej spośród Polaków spisał się Michał Skowron (ponad 10 minut straty).

Wyniki biegu pościgowego kobiet na 10 km techniką klasyczną: 1. Therese Johaug (Norwegia) 26:49,7 2. Natalia Niepriajewa (Rosja) strata 1:04,8 3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 1:06,0 4. Heidi Weng (Norwegia) 1:06,0 5. Krista Parmakoski (Finlandia) 1:49,1 6. Ebba Andersson (Szwecja) 1:49,4 -- 33. Izabela Marcisz (Polska) 4:14,1 53. Weronika Kaleta (Polska) 6:57,0

Wyniki biegu pościgowego mężczyzn na 15 km techniką klasyczną: 1. Aleksander Bolszunow (Rosja) 37:01,3 2. Johannes Hoesflot Klaebo (Norwegia) strata 46,7 3. Simen Hegstad Krueger (Norwegia) 47,2 4. Sjur Roethe (Norwegia) 47,7 5. Iivo Niskanen (Finlandia) 56,2 6. Andriej Melniczenko (Rosja) 1:32,3 -- 33. Dominik Bury (Polska) 4:13,7 59. Mateusz Haratyk (Polska) 7:59,6 67. Michał Skowron (Polska) 10:35,3

Jak oceniasz występ reprezentantów Polski w Novym Mescie?