Biegi narciarskie. Therese Johaug i Aleksander Bolszunow najlepsi w Falun. Odległe miejsce Macieja Staręgi

Aleksander Bolszunow zwyciężył bieg na 15 km techniką dowolną ze startu wspólnego w Falun. Wśród kobiet równych sobie nie miała Therese Johaug.

Piotr Szarwark
Therese Johaug Newspix / Daniel Eriksson/Bildbyran/ZUMA / Na zdjęciu: Therese Johaug
W niedzielę mężczyźni mieli rywalizować na dystansie 30 km techniką dowolną, jednak kłopoty ze śniegiem sprawiły, że organizatorzy skrócili dystans do 15 km. O triumf do ostatnich metrów walczyło dwóch zawodników - Aleksander Bolszunow oraz Sjur Roethe. Ostatecznie jako pierwszy linię mety przekroczył Rosjanin, wyprzedzając Roethe'a o zaledwie 0,8 sekundy. Podium uzupełnił Iwan Jakimuszkin (9,7 sekundy straty do triumfatora).

Na starcie w Falun stanął jeden reprezentant Polski, Maciej Staręga, jednak nie zapisał tego występu do udanych. Metę przekroczył na 73. miejscu (ponad cztery minuty straty do Bolszunowa).

Wśród kobiet, na dystansie 10 km (skrócono z 15 km) po raz kolejny równych sobie nie miała Therese Johaug. Norweżka odniosła już 66. zwycięstwo w karierze w zawodach Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła przedstawicielka gospodarzy, Ebba Andersson, tracąc do Johaug 6,5 sekundy. Trzecie miejsce zajęła inna z Norweżek, Heidi Weng (23,8 sekundy straty). Polki nie startowały.