Biegi narciarskie. Trzy Norweżki na podium w Oestersund. Wygrała Therese Johaug

Therese Johaug wygrała w Oestersund bieg na 10 kilometrów techniką łyżwową - pierwszy etap cyklu Ski Tour zaliczanego do Pucharu Świata.

Piotr Ziemka
Therese Johaug Newspix / NORDPOLE / Na zdjęciu: Therese Johaug
Na pierwszych 600 metrach najlepszy czas uzyskała Katerina Janatova (minuta i 46 sekund). Drugi wynik na pierwszym punkcie pomiarowym miała Therese Johaug. Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata traciła wówczas do Czeszki cztery dziesiąte sekundy. Trzecia była wtedy Heidi Weng (+1.8).

Na wszystkich kolejnych punktach pomiarowych Johaug obejmowała już prowadzenie. Natomiast Janatova ostatecznie nie znalazła się nawet w czołowej trzydziestce. Sklasyfikowano ją na 37. miejscu.

Na podium stanęły trzy Norweżki. Drugą lokatę zajęła H. Weng, która uzyskała o 1.7 sekundy lepszy wynik niż Ingvild Flugstad Oestberg. Piąta była Ragnhild Haga, a szósta - Astrid Jacobsen.

W czołowej szóstce znalazła się tylko jedna zawodniczka spoza Norwegii - Ebba Andersson. Reprezentantka gospodarzy miała trzeci rezultat po czwartym i piątym kilometrze. Ostatecznie Szwedka zajęła czwartą pozycję.

Zaprezentowało się 66 zawodniczek. Polek nie zgłoszono do rywalizacji w cyklu Ski Tour. W niedzielę zostanie rozegrany bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym. Następne etapy zaplanowano na 18, 20, 22 i 23 lutego. Zakończenie cyklu Ski Tour odbędzie się w Trondheim.