Oberstdorf 2021. Norweska koalicja zajęła całe podium. W ułamku sekundy wyprzedzili Bolszunowa

Po raz pierwszy w historii zawodnicy z jednego kraju zajęli całe podium w sprincie. W Oberstdorfie dokonali tego Norwegowie. Złoto wywalczył broniący tytułu Johannes Hoesfloet Klaebo, który minimalnie pokonał dwójkę rodaków.

Mateusz Kozanecki
Norwegowie zdobyli wszystkie trzy medale w sprincie na MŚ PAP/EPA / PHILIPP GUELLAND / Norwegowie zdobyli wszystkie trzy medale w sprincie na MŚ
33. miejsce Macieja Staręgi i 46. Kamila Burego w kwalifikacjach przekreśliło szansę Biało-Czerwonych na walkę w ćwierćfinałach sprintu stylem klasycznym.

W piątym ćwierćfinale doszło do kolizji Ondreja Cernego i Franceso De Fabianiego, wskutek czego obaj stracili możliwość walki o półfinał. Na ostatnich metrach Lauri Vuorinen nie był w stanie dogonić z kolei Richarda Jouve. Interesująco było też chwilę wcześniej, kiedy Joni Maki przegrał awans z Federico Pellegrino o 0,04 s.

Wysokie temperatury sprawiły, że śnieg był miękki i utrudniał rywalizację. Zawodnicy mieli momentami problemy z panującymi na trasie warunkami.

W finale na prowadzenie wysunął się Aleksander Bolszunow. Długo przewodził stawce, ale w pogoń za Rosjaninem rzucili się reprezentanci Norwegii. Trio Klaebo - Valnes - Taugboel praktycznie w jednej chwili przemknęło obok Bolszunowa.

Walka o medale była zatem wewnętrzną sprawą Norwegów. Zwyciężył broniący tytułu Johannes Hoesflot Klaebo. Tym samym przeszedł do historii jako pierwszy biegacz, który zdobył drugie złoto z rzędu w tej konkurencji. Ponadto nigdy nie zdarzyło się, aby reprezentanci jednego kraju zajęli całe podium w sprincie. Srebro wywalczył Erik Valnes, a brąz Haavard Solaas Taugboel.