Zarzuca jej się, że jest mężczyzną. Znamy stanowisko federacji

Getty Images / Richard Pelham / Na zdjęciu: Imane Khelif
Getty Images / Richard Pelham / Na zdjęciu: Imane Khelif

Algierski Komitet Olimpijski postanowił zabrać głos w sprawie Imane Khelif. Obecność tej zawodniczki na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 budzi olbrzymie kontrowersje.

Reprezentantka Algierii Imane Khelif i walcząca w barwach Tajwanu Lin Yu-Ting od lat wzbudzają kontrowersje w świecie kobiecego boksu. W mistrzostwach świata w 2023 roku zostały wycofane z rywalizacji z powodu zbyt wysokiego poziomu testosteronu. Taką decyzję w przypadku Algierki podjęto tuż przed jej finałowym pojedynkiem.

Jednak na igrzyskach olimpijskich w Paryżu obie mogą walczyć. I to pomimo tego, że biologicznie uznawane są za mężczyzn. Temat wrócił, a ich przeciwniczki protestują. Jedna z zawodniczek - Meksykanka Brianda Tamara - przyznała, że nigdy nie odczuwała tak mocno ciosów rywalki, jak po pojedynku z Khelif.

W podobnym tonie wypowiedziała się Włoszka Angela Carini, która po 46 sekundach zdecydowała się zrezygnować z dalszej walki. 25-latka po werdykcie rzuciła kaskiem o ring, a z jej ust można było wyczytać olbrzymią frustrację z powodu dopuszczenia Algierki do rywalizacji.

W obronie swoich zawodniczek głos zabrał Algierski Komitet Olimpijski, publikując oświadczenie, w którym zarzucił zagranicznym mediom bezpodstawną propagandę, mającą na celu zaszkodzić Imane Khelif.

"Algierski Komitet Olimpijski (COA) stanowczo potępia nieetyczne prześladowania i oczernianie naszej szanowanej sportsmenki Imane Khelif, za pomocą bezpodstawnej propagandy ze strony niektórych zagranicznych mediów. Takie ataki na jej osobowość i godność są głęboko niesprawiedliwe, zwłaszcza gdy przygotowuje się do szczytu swojej kariery na igrzyskach olimpijskich. COA podejmie wszelkie niezbędne środki, aby chronić swoją mistrzynię" - napisano.

Czytaj także:
Szok w Paryżu. Zrezygnowała po 46 sekundach

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Igrzysk". Ujawnił, co działo się po meczu Świątek. "To był szok"

Komentarze (112)
avatar
Zbyszek szsz
3.08.2024
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Zaczyna się robić z igrzysk paraolimpiadę. Wreszcie pora aby zdrowi decydowali co jest chorobą wrodzoną a nie co się choremu wydaje. To tyczy się także LGTB w każdym wymiarze. Człowiek to sak r Czytaj całość
avatar
tobiasz matejkowski
2.08.2024
Zgłoś do moderacji
6
1
Odpowiedz
Cyrk. 
avatar
sławomir pędzikiewicz
2.08.2024
Zgłoś do moderacji
10
2
Odpowiedz
Takie osoby nie powinny być dopuszczane do rywalizacji !!!!! Chyba że między sobą !!!!!! 
avatar
MotoSeba
2.08.2024
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
2 proste pytania : 1. co miał/ła między nóżkami w momencie urodzenia. 2. Jaką parę chromosomów posiada. Jeżeli w obu przypadkach wychodzi że jest kobietą i poziom testosteronu nie wskazuje na Czytaj całość
avatar
dodo504
2.08.2024
Zgłoś do moderacji
24
1
Odpowiedz
Bojkotować i nie wychodzić na ring ...