Stawką tytuł i duże pieniądze. Zaglądamy do portfeli Polaków po walkach mistrzowskich

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Krzysztof Głowacki po ostatniej obronie tytułu w walce z Stevem Cunninghamem zarobił mniej niż Amerykanin. Polak, pomimo iż jest mistrzem świata, dopiero buduje swą pozycję w USA. Jak na jego tle wypadali inni Polacy, walczący o ważne pasy?

1
/ 9

*Krzysztof Głowacki - mistrz świata organizacji WBO Wiek: 29 lat Waga: junior ciężka Liczba walk o tytuł mistrza świata: 2 Największa gaża: 150 tysięcy dolarów

Krzysztof Głowacki za ringową wojnę z Cunninghamem zarobił w Stanach Zjednoczonych 150 tysięcy dolarów. "USS" z kolei zgarnął za walkę z Polakiem 225 tysięcy. Wypłata pięściarza z Wałcza za kwietniowy pojedynek w Nowym Jorku jest i tak dużo większa niż za starcie z Marco Huckiem. Wówczas, w sierpniu 2015 roku, Polak zgarnął tylko 60 tysięcy dolarów, a Niemiec zainkasował aż 350 tysięcy.

* w zestawieniu nie ujęto wszystkich Polaków walczących o tytuły mistrzowskie ze względu na brak danych o ich przychodach (Grzegorz Proksa, Dariusz Michalczewski, Łukasz Janik, Maciej Zegan, Rafał Jackiewicz)

2
/ 9

Artur Szpilka Wiek: 27 lat Waga: ciężka Liczba walk o tytuł mistrza świata: 1 Największa gaża: 250 tysięcy dolarów

Artur Szpilka w grudniu 2015 roku został ogłoszony jako rywal Deontaya Wildera, mistrza świata organizacji WBC. Polak 16 stycznia w Nowym Jorku przystąpił do najważniejszej walki w życiu. Pomimo ambitnej postawy, Amerykanin upolował Polaka w 9. rundzie i Szpilka przegrał przez ciężki nokaut.

Pięściarz z Wieliczki nie narzekał jednak na pieniądze, które uzyskał za pojedynek z "Brązowym Bombardierem". "Szpila" za wyjście do ringu przeciwko Wilderowi miał otrzymać kwotę w granicach 250 tysięcy dolarów oraz dodatkowe pieniądze uzyskane z wpływów za prawa telewizyjne do Polski.

3
/ 9

Andrzej Fonfara Wiek: 28 lat Waga: półciężka Liczba walka o tytuł mistrza świata: 1 Największa gaża: 400 tysięcy dolarów (walka o międzynarodowy pas WBC)

Andrzej Fonfara za oceanem rozwijał swoje umiejętności bokserskie. Polak w maju 2014 roku otrzymał szansę walki o tytuł mistrza świata prestiżowej organizacji WBC naprzeciwko niepokonanemu Adonisowi Stevensonowi. Polak w starciu z Kanadyjczykiem pokazał się z dobrej strony, miał rywala na deskach, ale ostatecznie przegrał po jednogłośnej decyzji sędziów.

Za pojedynek w Montrealu Fonfara miał otrzymać 325 tysięcy dolarów. Jak się później okazało, gaże za walkę z Stevensonem Polak przebił w starciu z Julio Cesarem Chavezem (400 tysięcy dolarów).

4
/ 9

Krzysztof Włodarczyk Wiek: 34 lata Waga: junior ciężka Liczba walk o tytuł: 11 Największa gaża: ponad milion złotych

Krzysztof Włodarczyk długo panował na tronie mistrzowskim w wadze junior ciężkiej. Najpierw niedługo cieszył się pasem IBF, by w maju 2010 roku zdobyć pas WBC, który oddał dopiero we wrześniu 2014 roku. Szacuje się, że Polak największe pieniądze zarobił na walkach w Rosji z Rachimem Czakijewem i Grigorijem Drozdem .

Pojedynki w Rosji miały przynieść Polakowi po około milion złotych przychodu za walkę, ale to starcie z Drozdem miało przynieść mu rekordowy dochód. Polak pasa WBC bronił aż 7 razy. W marcu 2016 roku "Diablo" powrócił na ring, pokonując przez nokaut na gali w Sosnowcu Walerego Brudowa.

5
/ 9

Tomasz Adamek  Wiek: 40 lat Waga: półciężka / junior ciężka / ciężka Liczba walk o tytuł: 8 Największa gaża: około 3 milionów dolarów

Tomasz Adamek swoich sił spróbował w aż trzech kategoriach wagowych i w każdej z nich dostąpił zaszczytu walki o prestiżowy pas. Były mistrz świata WBC w wadze półciężkiej oraz IBF i IBO w wadze junior ciężkiej, w 2011 przystąpił do starcia z Witalijem Kliczką. Walka o pas WBC w wadze ciężkiej przyniosła Polakowi największe pieniądze. "Góral" za wyjście do ringu z Ukraińcem miał zgarnąć około 3 milionów dolarów.

Pojedynek odbył się 10 września 2011 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Adamek przegrał z Kliczką przed czasem, ale w ringu zostawił sporo zdrowia.

6
/ 9

Mariusz Wach Wiek: 36 lat Waga: ciężka Liczba walka o tytuł: 1 Największa gaża: 650 tysięcy dolarów

Mariusz Wach do walki o pasy WBA, WBO, IBO i IBF w wadze ciężkiej przystąpił 10 listopada 2012 roku w Hamburgu. Polakowi w starciu z Władimirem Kliczką nie dawano większych szans na wygraną. "Viking" wytrzymał jednak z młodszym ze sławnych ukraińskich braci pełen dystans i przegrał dopiero po decyzji sędziów.

Za wyjście do walki z Kliczką Wach miał otrzymać kwotę 650 tysięcy dolarów. Jak się później okazało, Polak w walce mistrzowskiej nie był czysty, a za stosowanie środków dopingujących został ukarany zawieszeniem na 12 miesięcy.

7
/ 9

Andrzej Wawrzyk  Wiek: 28 lat Waga: ciężka Liczba walk o tytuł: 1 Największa gaża: 60 tysięcy dolarów

Wawrzyk w maju 2013 roku przystąpił do walki mistrzowskiej o pas WBA w wadze ciężkiej. Polak szybko jednak został znokautowany przez broniącego tytułu, Aleksandra Powietkina. Pięściarz z Krakowa za wyjście do ringu w Rosji zgarnąć miał 60 tysięcy dolarów.

Wawrzyk obecnie ponownie wspina się w rankingach wagi ciężkiej. 28-latek pokonał 2 kwietnia na gali Polsat Boxing Night Marcina Rekowskiego.

8
/ 9

[tag=1678]

Albert Sosnowski[/tag] Wiek: 37 lat Waga: ciężka Liczba walk o tytuł: 1 Największa gaża: milion dolarów

Albert Sosnowski w maju 2010 roku stoczył najważniejszą walkę w karierze. "Dragon" w na stadionie w Gelsenkirchen przegrał przez nokaut w 10. rundzie pojedynek z Witalijem Kliczką, ale za wyjście za ringu zebrał największe pieniądze w karierze.

Polak miał za starcie ze starszym z braci z Kliczko otrzymać milion dolarów. Sosnowski walkę z Kliczką wziął za Nikołaja Wałujewa, który odmówił ofercie 2,5 miliona dolarów za pojedynek z Ukraińcem.

9
/ 9

Andrzej Gołota  Wiek: 38 lat Waga: ciężka Liczba walk o tytuł: 4 Największa gaża: 2 miliony dolarów

Jako pierwszy zaszczytu walki o pas mistrza świata dostąpił Andrzej Gołota. Polak w 1997 roku za przegraną szybko walkę z Lennoxem Lewisem  zgarnął 2 miliony dolarów. Później "Andrew" miał jeszcze trzy szanse na zdobycie mistrzostwa świata. Wszystkie jednak zakończyły się niepowodzeniem. Za pojedynki z Chrisem Byrdem, Johnem Ruizem i Lamonem Brewsterem pieniądze były już mniejsze i wypłaty wynosiły około miliona dolarów.

Andrzej Gołota sportową karierę zakończył w październiku 2014 roku, tocząc w Częstochowie pokazową walkę z Danellem Nicholsonem.

Zobacz wideo: W 15 miesięcy spadek z Grupy Światowej do Strefy Euroafrykańskiej

{"id":"","title":"","signature":""}

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)