Wątek dotyczący artykułu

Rozdział "Tałant" zamknięty. Piłka ręczna czeka na nowego zbawcę

Selekcjoner Tałant Dujszebajew zapowiedział, że poda się do dymisji. Nowy rozdział w polskiej piłce ręcznej dopiero się zaczął, a już trzeba otwierać kolejny. Przyszłość rysuje się w ciemnych barwach.

przeczytaj cały artykuł


miki

Uważam, że nie można bezpośrednio winić Talanta za taki stan rzeczy. Konsekwencja obecnej pozycji naszej kadry wynika z działań, a właściwie ich braku od 2007 roku. Indolencja Związku w działaniach szkoleniowych i marketingowych doprowadziła do tego co mamy obecnie. Już w 2009 roku polscy kadrowicze mówili, że na nic ich sukcesy jak związek nie robi nic w celu propagowania dyscypliny i zachęcania młodych do trenowania piłki ręcznej. Wenta trzymał się swojego żelaznego składu wymieniając maksymalnie 2-3 zawodników co turniej, ale czy robił źle? Raczej nie, gdyż do kwalifikacji IO w Londynie nie przystępowała grupa emerytów i rencistów, a zawodnicy w pełni ukształtowani. Biegler musiał korzystać z tego co miał. Głównie z zawodników ukształtowanych, bo choć miał odmłodzić kadrę (nie bardzo wiadomo kim, skoro ZPRP nie organizował żadnego szkolenia poza SMS-ami) to jednak musiał patrzeć na cel główny jakim były ME w Polsce. Wyszło jak wyszło w kadrze z Glińskim, czy Konitzem, bo raczej lepszych nie było. Talant przejął kadrę w trudnym momencie. Po fatalnych ME, a przed turniejem ostatniej szansy, dla niektórych zawodników. Niestety taktyka Talanta nie za bardzo sprawdza się kadrze, gdzie jest duża dysproporcja między pierwszym składem, a drugim. Gdzie zawodnicy przyzwyczajeni są do grania według schematów, bo tak się gra w Polsce, a patrząc czy to na Ciudad, czy Vive Talant zakłada on proste schematy oparte o gry 2 na 2, 3 na 2. Problemem jest też to, że gra 2 na 2 wymaga dużej ilości treningów i świetnego środka rozegrania. Ani czasu na treningu w kadrze nie ma, ani my nie mamy środka rozegrania na poziomie światowym. Ponadto patrząc na Vive obrona też nie jest domeną Talanta, a pod wodzą Bieglera kadra w obronie grała najlepiej na świecie i tym atutem dało się wygrywać mecze. Rozstanie z Talantem wszystkim wyjdzie na dobre - może poza ZPRP, który musi zacząć myśleć. Problem takiej sytuacji jak wspomniałem na początku leży głównie w działalności ZPRP po 2007 roku. Gdyby 10 lat temu kuli żelazo póki gorące i opracowali system szkolenia to dziś może mielibyśmy młodych i zdolnych zawodników w wieku 20-24 lat do gry w kadrze. Od bodajże dwóch sezonów działają OSPR-y, ale jak mają one rywalizować np. ze szkółkami piłkarskimi, które mnożą się jak grzyby po deszczu, będąc ciekawsza alternatywę dla dzieci. Czas na rozwój dyscypliny minął. Oby nie bezpowrotnie. Zarząd ZPRP powinien pokazać jaja i w całości powinien podać się do dymisji, a przede wszystkim cały pion odpowiedzialny za szkolenie. Niedługo Wencie kończy się kadencja w Europarlamencie i wyda się on być dobrym kandydatem na fotel prezesa, który dawałby nadzieję na lepsze czasy. W PZPN się udało to może i w ZPRP dałoby radę, choć bagno do uprzątnięcia jest dużo większe.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (13|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
hash

Ale kto miał taki system szkolenia opracować? Panas? Lub jemu podobni. Dla działaczy cały ten sport to okazja żeby za darmo się nażreć i coś wypić przy okazji mistrzostw czy meczy. Również uważam że Wenta powinien objąć stery w związku i poukładać to po swojemu. Kraśnicki skupi sie na PKOLu. Co do Tałanta to jednak jego metody/warsztat nie pasują do kadry, szczególnie z takimi aspiracjami jak Polska. On powinien mieć drużynę którą przez pół roku może nauczyć swojej filozofii. Jak było na początku z Kielcami? Sami zawodnicy mówili że na treningach dostają taką ilość informacji że ciężko im to wszystko spamiętać a co dopiero zagrać. A warsztat i rękę do zawodników Tałant ma, wystarczy popatrzeć co zrobił z Kusem, jak przywrócił na top Bieleckiego. Tak samo zagraniczni z Iskry: Reichmann, Zorman, Strlek, Aguinagalde - zbudowali i utrzymali forme przy Tałancie a później grali pierwsze skrzypce w swoich reprezentacjach i zdobywali medale czy ME czy MŚ. Jemu bardziej by pasował taki Katar gdzie reprezentacje przygotowuje się i prowadzi jak klub.
A kto teraz trenerem Polski. Raczej nie Przybecki. Tu potrzebny jest ktoś pokroju Cadenasa, kto ze średnich, młodych graczy będzie umiał wydusić 110%, kto będzie właśnie miał rękę do zawodników na dorobku. I musi mieć autorytet na poziomie właśnie Manolo/Tałanta.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (10|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
0101010

Jak widać po wynikach Rafał Kuptel potrafił w Gwardii Opole zrobić całkiem skuteczną mieszankę młodości i doświadczenia .. Kuptel lub Michał Skórski to moi kandydaci do objęcia funkcji trenera kadry. Wiem ze to dość niespodziewane kandydatury, ale kto nie ryzykuje ten nie zyskuje

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
0101010

A ja myślałem ze coś grają tylko dwa. Pozostałe odstają znacząco. Jednak wyniki lepsze lub gorsze mają wszystkie kluby występujące w PGNIG Superlidze. A wracając do tych dwóch które coś grają oprócz Vive i Wisły wg ciebie to wyniki spotkań półfinałowych dadzą jasny obraz tego co grają

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
mgr inż. Uthar

Fakt jest Vive jakąś klase przed Wisłą później kolejna klasa MMTS i Azoty a następnie cała reszta tu różnica jest ćwierć klasy. Na arenie międzynarodowej zgodzę się, że grają o coś tylko 2.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
0101010

A czytałeś wcześniejsze posty ? Kim ma grać ? Ale nie obraza sie i walczy z tym co ma. W Opolu mając zawodników doświadczonych ( i wcale nie jakieś gwiazdy) i młodych głodnych gry stworzył całkiem przyzwoita drużyne

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
emeryt45

Oczywiście że zrobił, proponuję całą drużynę Gwardii przenieść do reprezentacji i czekać na efekty nie przejmując się wcale ich popisami w walce z drużyną niedobrego Tałanta.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.