Wątek dotyczący posta na blogu

Awantura o Unię Kolejarza Rawicz – geneza i analiza sporu

Cysio

Pozwolę sobie zacząć od przypomnienia kalendarium tego konfliktu, bo bez jego znajomości łatwo się pogubić w tym, o co poszło:1. 20 października - pojawiają się pierwsze informacje, o możliwej „fuzji” Unii Leszno z Kolejarzem Rawicz „Kto miałby jeździć w takim zespole? Przede wszystkim leszczyńscy juniorzy, (…)

przeczytaj cały artykuł


HDZapora

Ładnie to wszystko ująłeś, Można nawet w pierwszej chwili zgodzić się z konkluzją ,ale...
W skrócie i z drugiej strony
1/Załóżmy hipotetycznie, że klub pt Kolejarz Rawicz z dniem, powiedzmy 30-09-2017 r ,przestaje istnieć.
2/ Zarząd KSUL ma "problem" z nadwyżką juniorów i w związku z tym postanawia zgłosić do rozgrywek drugą drużynę (drużyny 2 juz przerabialiśmy w lidze żużlowej)kompletnie nie związaną z byłym Kolejarzem Rawicz, z tym że jak tor domowy dla Unii dwa wskazuje Rawicz.
3/Nie ma mowy o fuzji, więc nie powstają zmiany regulaminowe jak np. opisane przez Ciebie w pkt.2 i 3
4/ W związku z powyższym w ramach jednego klubu zawodnicy mogą dowolnie występować raz w jednej raz w drugiej lidze jak to w innych dyscyplinach bywa ( głównie w kopanej) Jako że klub ten sam nie występuje też funkcja "gościa"
Jaka jest zatem różnica między teoretyczną Unią II , a powstałym w wyniku fuzji Unią Kolejarzem ?
Odpowiedź brzmi. Poza nazwą żadna. Unia II = Kolejarz Unia
Nie mamy w lidze Kolejarza bo w wyniku fuzji w przestrzeni ligowej klubu z Rawiczanie ma.
Teoretycznie zatem instytucjonalnie żużel w Rawiczu przestaje istnieć.Praktycznie zaś jest tak, że KS Kolejarz Rawicz istnieje tylko nie wystawia drużyny do rozgrywek ligowych. Starty Unii II w Rawiczu, przy jednoczesnym zaangażowaniu sie w nie działaczy Kolejarza stają sie bazą dla ewentualnego odbicia się od dna tamtejszego ośrodka, a im wyższy poziom składu ekipy Unia II tym to może być łatwiejsze. Oczywiście wszytko równie dobrze może zakończyć się totalną klapą.
Moja konkluzja jest następująca.
W chwili obecnej bez udziału KSUL żużel w Rawicz zginie być może na zawsze
Zgoda na takie jakie są zmiany w zapisach regulaminu, to ukłon KSUL w kierunku rywali z PLŻ2, bo można by , jak pisałem wyżej, nie opowiadać o fuzji, dogadać się po cichu ( Rawicz Leszno), zgłosić do rozgrywek drugi zespół Unii i nikomu byłoby co do tego.
Co zaś do miejscowych kibiców "zawiedzionych" brakiem wychowanka. Ten argument jest z gatunku zabawnych, bo o jakich wychowankach mówimy (Lisieckim?)
No i na koniec. Cała ta burza rozgorzał po wypowiedzi Smyka i Kubery w kontekście ich chciejstwa, ale to nie oni będą decydować kiedy i gdzie pojadą w lidze. Mało tego. Gdyby Unia II wystartowała w PLŻ2 nie w wyniku fuzji , ale np. KSUL zebrałby skład na dwie ekipy, to nikt przy zdrowych zmysłach nie pomyśli że takim wypadku zawodnicy pierwszego składu jechaliby jednocześnie w dwóch ligach. Choć teoretycznie by mogli.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Cysio

Trochę się pogubiłem w Twoich założeniach i toku rozumowania. Hipotetycznie zakładasz coś, co DOKŁADNIE W RZECZYWISTOŚCI SIĘ WŁAŚNIE STAŁO. Nie ma fuzji, tylko KSUL wystawia drugą drużynę(wszyscy zawodnicy Rawicza są wypożyczeni do KSUL).
Co więcej, twierdzisz że wówczas nie były by potrzebne zmiany w regulaminie. Na jakiej podstawie ? Przecież te zmiany nie dotyczą fuzji(której kolejny raz powtórzę, nie ma), tylko to są zmiany w regulaminie dotyczące wystawienia przez klub DRUGIEJ drużyny.
Odnośnie analogi z drugą drużyną w kopanej. Każde takie porównywanie różnych dyscyplin sportowych jest trochę abstrakcyjne, ale ok. Słabo się znam na kopanej, ale z tego co kojarzę to w drugich drużynach występują zawodnicy, którzy nie łapią się do składu pierwszej albo są karnie odsuwani(włącznie z ławką rezerwowych). Nie ma sytuacji, żeby ten sam zawodnik w tej samej kolejce ligowej grał w obu drużynach. Mylę się ?
O wychowanku zaś wspomniał sam zarząd Kolejarza, przypominając że nie będzie mógł skorzystać z Niedźwiedzia w roli gościa.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
HDZapora

Nie ma sytuacji, żeby ten sam zawodnik w tej samej kolejce ligowej grał w obu drużynach. Mylę się?


No jasne ,że nie ma. Tyle że nie wynika to z zapisów regulaminu. Gdyby w jednym terminie II zespół grał mecz o 11 , a pierwszy o 20 nie ma żadnych przeszkód formalnych by w obu meczach klub grał tym samym składem.
Do drużyny nr 2 z ławki lub karnie i owszem , ale niekoniecznie . Wielokrotnie w rozgrywkach PP trzon zawodników II drużyny stanowili gracze zespołu nr I.
Dobry przykład podałeś z przesunięciem karnym. Na jakiej podstawie pozbawia się klub żużlowy tego prawa?
Zarząd Kolejarz nie będzie mógł korzystać z Niedźwiedzia , bo Kolejarz nie jedzie w lidze. Zresztą to kolejny śmieszny zapis bo mimo iż oczywistym jest,że druzyna UNii II i tak nie skorzystałaby z funkcji gościa, ale dlaczego jej się to formalnie zabrania?.
Reasumując . W ramach jednego klubu przesunięcia zawodników w sezonie nie powinny byc niczym ograniczone,a klub i tak sam regulowałby tą sprawę i z różnych powodów zawodnicy zespołu I nie jechaliby w zespole II. Najdziwniejsze zaś jest ograniczenie w drugą stronę , czyli uniemozliwienie zawodnikowi przewidzianemu do startu w rezerwach jazdy zespole nr 1

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Cysio

No jasne ,że nie ma. Tyle że nie wynika to z zapisów regulaminu. Gdyby w jednym terminie II zespół grał mecz o 11 , a pierwszy o 20 nie ma żadnych przeszkód formalnych by w obu meczach klub grał tym samym skład


No i zmusiłeś mnie do pogrzebania w regulaminach PZPNu :D Doszukałem się takiego kwiatka:

§ 4
1. O ile w przepisach szczególnych nie postanowiono inaczej, Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:
1) jeżeli w jednym terminie gra o mistrzostwo lub puchar drużyna klasy wyższej, pozostali, nie biorący udziału w meczu zawodnicy tej drużyny, mogą brać udział w zawodach klasy niższej;
2) jeżeli drużyna klasy wyższej nie rozgrywa w danym terminie zawodów o mistrzostwo lub puchar, zawodnicy tej drużyny, którzy grali w poprzedniej kolejce mistrzostw więcej niż połowę meczu, nie mogą uczestniczyć w zawodach klasy niższej w tym terminie;
Prawo do gry w drużynie klasy niższej przysługuje tym zawodnikom dopiero w następnej kolejce (terminie) mistrzostw, nie więcej jednak jak trzech zawodników.
3) zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 spotkań w drużynie wyższej klasy;
4) zawodnik może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, w tym samym terminie, jeżeli w pierwszym spotkaniu grał nie więcej niż połowę czasu gry (przepis ten nie dotyczy bramkarzy);
5) Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dot. bramkarzy).
6) Zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie uczestniczyć w 2 zawodach swego klubu w łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej do której został zgłoszony zgodnie z kategorią wiekową, przy założeniu, że w pierwszym meczu wystąpił nie więcej niż połowę czasu gry. Postanowienia pkt 5) stosuje się odpowiednio.
2. Postanowienia ust. 1 pkt. 1-3 nie dotyczą juniorów


Więc chyba nie do końca jest tak jak napisałeś. Tylko nie każ mi grzebać w regulaminach FIFA :D

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.