Wątek dotyczący artykułu

Boris Becker stanął w obronie Rogera Federera. "Skoro nie chce grać na mączce, należy to zrozumieć"

- Skoro nie chce grać na mączce, należy to zrozumieć - powiedział Boris Becker o Rogerze Federerze. Szwajcar drugi rok z rzędu zrezygnował z występów w sezonie gry na kortach ziemnych.

przeczytaj cały artykuł

Danonek

Jak można porównywać jazdę F1 do tenisa. W pełni zrozumiałe jest to, że Fed przy swoim wieku , aby utrzymać formę nie może grać w każdym turnieju. Zresztą przepisy ATP jasno mówią kiedy zawodnik może sobie na to pozwolić , a kiedy nie. Dokładnie nie pamiętam danych, ale jeśli zawodnik jest po 30 i rozegrał w tourze kilkaset meczów to sam decyduje w jakich turniejach chce grać i nikt nie ma prawa mieć do niego pretensji.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Sylwia.

Nie sądziłam że ktokolwiek może wziąć porównanie tak dosłownie. Gość porównał tylko że inne gwiazdy w swoich sportach jak się im zabazy to nie olewają tego czy tamtego startu tylko biorą udział we wszystkim. Tak samo można porównać do skoków narciarskich np. Nasz Kamil też po 30 i skoki to mega obciążający sport dla nóg, kolan zwłaszcza dla zawodników wiekowych a takimi są ci po 30 roku życia. Stoch nie wybiera sobie np w morderczym Raw Air że a tam sobie nie pojedzie bo jest zmęczony a tam pojedzie, tylko bierze udział we wszystkim jak leci. Nie robi z siebie księcia.
Ale jak ktoś ma kasy jak lodu to wydziwia. I to jest minus takich ciężkich pieniedzy jakie dostają tenisiści..
W żadnym sporcie nie ma takiego cwnaiaczka co sobie wybiera to czy tamto. Od Miami minęło tyle czasu że spokojnie można odpocząć i zagrac choćby w RG. Ale po co.. po prostu boi się porażek, nawet jak był młodszy to nie mógł wygrać RG, dopiero jak Soderling zrobił przysługę i wywalił Nadala to ugrał tego brakującego szlema. A teraz marne szanse ... Co z tego że zawodzi kibiców w Paryżu dwa razy w roku jak w 2017 (RG i Bercy)

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|4)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
bwin

To zagrywka taktyczna i słusznie. Roger bardzo przezywał porażki z Rafą a nie oszukujmy się w tej formie Nadala na clayu Roger do historii pojedynków z Rafą by dopisał plus 4-5 porażek i to w finałach. To nie wpływa odpowiednia na sferę mentalną na resztę część sezonu. Tak to wyglądało w przeszłości.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Starigniter

W tym momencie Roger na mączce nie wygrałby z Thiemem, Zverevem czy Coricem, a oni nie dorastają Rafie do pięt.
Szwajcar niesamowicie męczył się z Chorwatem na bardzo wolnym korcie twardym w Kalifornii. Cegła jest jeszcze wolniejsza. Wiadomo, że po prostu nic tam nie ugrałby.
+jest to najbardziej wymagająca fizycznie nawierzchnia - długie wymiany, długie gemy, długie mecze i Roger jest za stary po prostu na to. Ludzie już zapomnieli, że inne wielkie gwiazdy w jego wieku już zakończyły kariery.
Agassi w 2006 w wieku 36, ale ostatni sezon niczego nie ugrał.
Sampras w 2002 w wieku 31
McEnroe w 1992 w wieku 33
Lendl w 1994 w wieku 34
I trochę mniej utytułowani:
Roddick w 2012 w wieku 30
Safin w 2009 w wieku 29
Hewitt w 2016 w wieku 35
Ferrero w 2012 w wieku 32
A Roger dalej gra i jest w czołówce. Także cieszmy się, że gra dalej. Być może tylko na trawie i betonie, ale jednak gra dalej.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|0)
blokuj
Starigniter

Już samo porównywanie Hamiltona do Federera jest nieporozumieniem (z całym szacunkiem to Brytyjczyka), to jak sam dyrektor powiedział, Szwajcar jest tenisistą wszechczasów, a Lewis nie jest (przynajmniej jeszcze) kierowcą wszechczasów. Przed nim w kolejce są conajmniej Schumacher, Senna czy Fangio.
Poza tym czy się różni np. wyścig w Rosji od wyścigu Meksyku? Wiem, że są wyścigi na różnych kontynentach, więc raz jest trochę cieplej, czasami się jeździ w deszczu, na torach ulicznych czy w nocy, ale grę na mączce odczuwa organizm tenisisty. Bolid F1 pozostaje bolidem F1.
Bodajże 600 meczów wygranych w wieku 30+, także nie pamiętam dokładnie. Ale Kamileki na pewno wie :D
Z tego co wiem jeszcze to lekarz Federera odradził mu mączkę dlatego, że ślizgi na tej nawierzchni mogą mu coś w kolanie uszkodzić.
I poza tym naprawdę, Szwajcar jest w takiej pozycji, że może wybierać i przebierać. Poza tym gdyby np. Nadal zregygnował z gry na trawie (bardzo obciąża kolana, bo trzeba się nisko schylać, a wiadomo Rafa ma od lat problemy z tym + słabe wyniki na tej nawierzchni; wygrał w Stuttgarcie w 2015 przy słabej konkurencji, ale np. IV rundę Wimbledonu przeszedł ostatni raz w 2012 r.), to po prostu przyjąłbym to do wiadomości. Naprawdę. On też ma taki status, że może po prostu powiedzieć "nie" i inni powinni siedzieć cicho.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (4|0)
blokuj
Kamileki

600 rozegranych spotkań, 12 lat gry w turze oraz ukończone 30 lat gry i zawodnik może grać gdzie chce. Status Rogera to jedno, ale Federer już dawno przekroczył te 3 warunki (już od 2012 roku mógł legalnie omijać cegłę tak jak dziś) a przecież grał na mączce regularnie do 2015 roku, a ostatni występy miał w 2016 roku w Madrycie i Rzymie czyli gdy miał niemal 35 lat. Federer mógłby grać 3 Szlemy w roku i nikt nie powinien mieć do niego pretensji. Jakieś porównania do F1 to czysta groteska. Nie wiem czy mączka zaszkodziłaby kolanom Feda, ale jest to nieistotne. Zamęczyłby się Szwajcar w takim wieku bo pomimo ekonomicznego stylu gry na cegle jednak trzeba się nabiegać. A chce grać jeszcze kilka lat i co najważniejsze ma swoje cele, a mając 37 lat trzeba wręcz robić sobie przerwy aby mieć szansę na zwycięstwa w turniejach. Patrząc na to jak dobrze wygląda teraz Nadal to Hiszpan już także powinien robić wymuszone przerwy. Mam nadzieję, że w przyszłości zredukuje występy na hardzie po złych wspomnieniach z Australii, a za to dołoży jakiś turniej na cegle.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|0)
blokuj
Starigniter

Jak zwykle nie zawiodłeś ; )
Tak, zapomniałem o fakcie, że w jego wieku trzeba robić przerwy. Już w Indian Wells było widać, że paliwo się kończy, a Miami tylko utwierdziło mnie w tym poglądzie. Grał bez praktycznie przerwy od czerwca i w końcu miał odpocząć.
Z Nadalem? Korty twarde rzeczywiście bardzo go obciążają, więc chyba powinien redukować takie turnieje. Może z powrotem Ameryka Południowa zamiast Acapulco w Meksyku? Halowe turnieje jak w Bazylei pewnie też będzie odpuszczał. Teraz jest liderem rankingu, ale jestem pewien, że to nie jest priorytet dla niego, tylko pewnie zdrowie. Swoją drogą ciekawą "wojnę" stoczy z Federerem na bycie liderem na koniec roku wraz z odpuszczaniem turniejów :D
Ciekaw jestem też co z trawą zrobi, bo sukcesów w ostatnich latach brakuje, a i trzeba się schylać nisko. Pamiętam jak napisałeś, że ograłby Mullera rok temu i pewnie zagrałby w finale, gdyby właśnie nogi były w 100% zdrowie. A nie dość, że grał naprawdę dobrze, bo beż żadnego przygotowania (czyt. turnieju poprzedzającego), to grał 4,5 godziny i nie udało się mu wygrać.
Przepraszam, nie chodziło mi o lekarza Federera, tylko trenera przygotowania fizycznego. Jesteś dobry z angielskiego, więc wklejam to co znalazłem gdzieś indziej ; J
Pierre Paganini: ''The advantage when you play on clay for the joints is that there is less shock because there is the slide, and the disadvantage of [playing on] hard courts is that shock. But the advantage on hard courts is that the shock is brief. In contrast, the disadvantage with the slide on clay is that there is a lot of vibration in the joints. We don’t see it from the outside, but to control this slide there is instability in the knee, the foot, the ankle. And that in some cases can be bad for the knee or joint in question''.

| Odpowiedz
blokuj
Kamileki

Nadal na trawie zagra, potwierdził nawet w lutym tego roku, że wystąpi w Queen’s Clubie. Ale trzeba poczekać jak przebiegną turnieje w Madrycie, Rzymie i przede wszystkim w Garrosie. Fajnie byłoby odprawiać rywali tak szybko jak w Monte Carlo i Barcelonie, ale byłoby to chyba zbyt piękne. Rok temu Rafa nie grał turnieju przygotowawczego na trawie, a mimo to grał całkiem dobrze na Wimbledonie.
Paganini to geniusz. Federer miał bardzo mało kontuzji w swojej karierze i na pewno jest to spora zasługa Pierre'a. Wawrinkę też wyśmienicie przygotował do trudów spotkań do 3 wygranych setów.
Ten cytat jest ciekawy bo zapewne tak jest, że pozornie mniej groźne poślizgi na mączce (w porównaniu do harda) mogą szkodzić czasem nawet bardziej - szczególnie gdy gra się długi mecz i zawodnik odczuje skutki dopiero po spotkaniu. Ale ja patrząc np. na Nadala, który grał z zapaleniem ścięgien w kolanach (2012) czy kontuzją kręgosłupa (2014) i wygrywał Garrosa mam wrażenie, że jest to najbezpieczniejsza nawierzchnia. Na hardzie też można jakoś grać z urazami, ale jest to o wiele bardziej niebezpieczne. Na pewno z kontuzją pleców na hardzie nie ma się za wielkich szans bo serwis jest o wiele ważniejszy. Federer ze Zverevem w Montrealu 2017 czy Nadal z Wawrinką w Australii 2014 to dobre przykłady o ile jakość serwisu spada na hardzie gdy dokuczają plecy.
Ale niemal 37-letni

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Starigniter

Chodzi mi o to, że w przyszłości, za kilka lat, np. 3-4, Rafa może już nie zagrać więcej trawie. Będzie w podobnym wieku do Rogera i może zrobi podobny ruch.
Ale na hardzie tych ślizgów jest zdecydowanie mniej z jednej strony.
Na pewno mączka najzdrowsza, a najgorszy beton.
"Ale niemal 37-letni" - chyba transmisję przerwało :D

| Odpowiedz
blokuj
Kamileki

już Federer mógłby dziś gorzej znosić mecze na cegle niż na hardzie, nawet jeśli skracałby maksymalnie grę. Ale powodów odpuszczenia cegły przez Rogera jest kilka i wg mnie przerwa dzięki której odpocznie fizycznie i mentalnie to podstawa, a to czy mączką zaszkodziłaby jego kolanom to sprawa drugorzędna. Po Australii coś bym tam postawił, że Roger zagra na cegle w 2018 choć forma była znacznie niższa niż w 2017, czuć było że wciąż odczuwa zmęczenie po ubiegłorocznym sezonie. Potem był Rotterdam, niby wygrany ale gra chwilami była słabiutka. W Indian Wells było jeszcze gorzej, szczególnie od meczu z Coricem. A w Miami był ciąg niemocy Feda. I jego decyzja o odpoczynku od tenisa i powrocie nawet nie na Stuttgart tylko dopiero na Halle wydała mi się zupełnie naturalna, racjonalna. Myślę, że Roger zagra jeszcze w tym roku w 7 turniejach - Halle, Wimbledon, Cincinnati, US Open, Szanghaj, Bazylea i Masters w Londynie czyli łącznie wystąpi w 11 turniejach - mniej o jeden niż w 2017, ale tym jednym mniej jest mało ważny Stuttgart. Wprawdzie Dubaj też nie był grany i Kanada pewnie też nie będzie, ale niejako w ich miejsce Fed wystąpił/wystąpi w Rotterdamie i Cicinnati. Jeśli Fed dobrze wykorzysta okres przerwy to powinien zagrać w tych 7 wymienionych turniejach. Czy więcej? Chyba nie.
Taki post napisałem jeszcze wczoraj, ale był jakiś błąd i nie mogłem go umieścić. Tzn. błąd jest dalej i dlatego musiałem podzielić na dwa kawałki tekst. Jak widać zmieniło się coś bo Fed jednak w Suttgarcie zagra i zapewne wystąpi w 12 turniejach, tyle co w 2017. Wątpię by grał w Kanadzie czy w paryskiej hali.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Starigniter

Znalazłem!
Tak, tak, nasze "skedżule" się zgadzają ; )
Kanadę może uratować słaby Wimbledon (nie spodziewam się), a Paryż słaby występ w Bazylei - hmmm, od 2006 do 2015 zrobił 10 finałów z rzędu, w tym 7 tytułów, w 2016 przerwa, a rok temu znowu zagrał i wygrał, także również nie spodziewam się ; )

| Odpowiedz
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.