Wątek dotyczący artykułu

ATP Stuttgart: triumfalny powrót Rogera Federera. Szwajcar zdobył 98. tytuł w karierze

Roger Federer w dwóch setach pokonał Milosa Raonicia w finale rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP World Tour 250 w Stuttgarcie. Dla Szwajcara to trzeci tytuł w obecnym sezonie i łącznie 98. w karierze.

przeczytaj cały artykuł

Starigniter

Mam coś ciekawego: otóż wygląda na to, że turnieje rangi 250 są TRUDNIEJSZE niż te o kategorię wyżej. Oto przykłady:
•Rafael Nadal
-ATP 500: 150-22 (172 mecze), 87,2%
-ATP 250: 109-38 (147 meczów), 74,1%
•Roger Federer
-ATP 500: 154-24 (178 meczów), 86,5%
-ATP 250: 204-49 (253 mecze), 80,6%

Oczywiście można to tłumaczyć tym, że jako młodzi i niedoświadczeni zawodnicy na poczatku startowali głównie w tej najniższej kategorii, czyli ATP 250, i w związku z tym, że dopiero wkraczali do wielkiego tenisowego świata, to ponosili mnóstwo porażek i dlatego ten bilans wygląda teraz tak, a nie inaczej.
Federer ma teraz wygranych 25 turniejów tej najniższej rangi, więcej ma tylko, co również ciekawe, Thomas Muster (26), czyli zwycięzca Rolanda Garrosa z 1995 roku (to do jego osiągnięcia nawiązał w tym roku jego rodak, Dominic Thiem).
Z tymże ten rekord liczony jest od 1990, a Muster wygrał jeszcze 5 takich turniejów przed 1990, czyli łącznie 31 wygranych.
A tutaj mam jeszcze dane z UTS, czyli klasyfikację Ery Open:
1 USA Jimmy Connors 59
2 ARG Guillermo Vilas 43
3 ROU Ilie Nastase 35
3 CZE Ivan Lendl 35
5 AUT Thomas Muster 31
6 USA Stan Smith 26
7 SUI Federer 25
8 SWE Bjorn Borg 24

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Kamileki

Wydaje mi się, że powodem takiego stanu rzeczy jest też to, że 250-tki są często traktowanie czysto treningowo. W przypadku Nadala dochodzi do tego jeszcze Barcelona, która podwyższa mu statystyki. Nie sprawdzałem dokładnie, ale stawiam w ciemno, że Federer grał o wiele więcej 250-tek niż Nadal gdy był "młody i niedoświadczony" z tego względu, że Roger nieco później wszedł na tak wysoki poziom jak Nadal. A pomimo to Szwajcar ma lepszy bilans w 250-tkach? Dlaczego? 7 wygranych Halle gdy ten był turniejem rangi 250 robi swoje.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Starigniter

No tutaj widzę, że Nadal zagrał w 48 '250' (czyt. dwieście pięćdziesiątkach) i wygrał z tego 9, czyli 18,75%. Wygrał 2 na twardym korcie (Pekin 2005, wtedy jeszcze '250' i Doha w 2014, kiedy był #1), 2 na trawie (pierwsza edycja nowego Stuttgartu w 2015 i Queen's Club w 2008, wtedy jeszcze '250', zaledwie kilka dni przed tym legendarnym finałem Wimbledonu) i 5 na mączce (u nas w 2004 w Sopocie, jego 1. tytuł, Buenos Aires, Sao Paulo w hali, Costa Do Sauipe i Bastad w Szwecji).
Jego ostatnie 3 występy w tej serii to 3 porażki (z tym jedna w Buenos Aires).
Na mącze grał 15 razy, na twardym 19, na trawie 9 i 5 na dywanie.
-
Roger 25 tytułów z 75 startów, czyli jak wiadomo 1/3, 33,33%.
31 na twardym (11 tytułów), 13 na mącze (4 wygrane), 12 na dywane (2 tytuły, w tym premierowy w Milanie z 2001) i 19 na trawie (8 tytułów, w tym 7 w Halle kiedy ten turniej był niższej rangi).
Z pierwszych 39 startów w turniejach tej rangi Roger wygrał tylko 2 tytuły. Nadal dla porównania w tym samym okresie czasu wygrał 5 z 39 (czyli 4 z ostatnich 9 także).
-
Roger też ma czym sobie podbić bilans w '500': 7 tytułów w Dubaju, 5 w Bazylei, 2 w Halle, 3 w Rotterdamie, 2 w Wiedniu i 1 w Tokio.
-
Ale nawet Djokovic ma podobną sytuację: 86% w '500' i tylko 77,3% w '250'.
Murray dla odmiany ma na odwrót.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|0)
blokuj
Kamileki

No to u Rogera główną przyczyną jest często startowanie w 250-takch gdy był młody i sporo przegrywał, a u Nadala luźniejsze podejście ze względu na start w mniej lubianych dla siebie nawierzchniach (kto by tam się zamęczał na hardzie czy trawie w jakiejś 250-tce:D) 15 startów na cegle i 33 na mniej lubianych nawierzchniach. A ATP 500? 24 starty na cegle, 17 na hardzie i 1 na trawie. 24 do 18 na rzecz cegły. Nic dziwnego, że Rafa ma lepszy bilans w turniejach rangi 500.

| Odpowiedz
blokuj
Starigniter

Tylko pamiętaj, że w tych '250' konkurencja dużo słabsza.
A jakbyś to u Novaka wyjaśnił? W sumie nie ma co wyjaśniać, tylko taką ciekawostkę podałem. Na wypadek, gdyby Rafani krzyczeli, że Roger ma więcej tytułów, bo wygrywa te najmniejsze :D

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Kamileki

Konkurencja niby słabsza, ale nie zawsze. Poza tym, dla takich mistrzów nie robi większej różnicy , że w 500-tkach mamy kilkanaście pozycji wyżej średnio rozstawionych.

| Odpowiedz
blokuj
Kamileki

U Djokovica Pekin plus 4 wygrane w prestiżowym Dubaju też robią swoje :)
A to, że Roger ma dużo wygranych 250-tek nie jest dla mnie istotne bo ma też 20 Szlemów i 310 tygodni na jedynce. Oczywiście pomaga to w liczbie tytułów, ale Connors miał takich "małych" wygranych znacznie więcej, ale rekord wygranych turniejów torekord wygranych turniejów. Gdyby ktoś wygrał 150 samych 250-tek to tez byłby rekordzistą.
Jakieś 75-80 % szans daję Rogerowi. Jeśli będzie zdrowy to w sumie 99 % szans - wystarczy wtedy dobra gra w tym, 2019 i 2020 roku aby pobić Jimmiego.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (3|0)
blokuj
Zartanxxx

Ja myślę , że jeżeli Roger pogra do tej 40-stki i rozplanuje sobie kalendarz idealnie dla siebie to przez 3 sezony może łyknąć Connorsa , a i myślę , że w tym sezonie przekroczy barierę stu.

| Odpowiedz
blokuj
Bardzo Zły Realista

No.. Po meczu z Rao, jestem trochę spokojniejszy ;) Teraz zaczyna się obrona punktów w Halle! Trochę się boję o kondycję Rogera! Trzy turnieje pod rząd, na pełnym dystansie(oby), to jednak spore obciążenie !!!

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.