Wątek dotyczący artykułu

Get Well w szoku. Ta kraksa może oznaczać ostateczne pożegnanie z marzeniami o play-off

Jason Doyle napisał na Facebooku, że po wypadku w GP w Cardiff ma małe pęknięcia. W Get Well, gdzie jeździ zawodnik, potwierdzono informację i dodano kolejną o wstrząsie mózgu. Trudno powiedzieć, kiedy Doyle wróci na tor.

przeczytaj cały artykuł


stalowy holender

panie "doktorze"sa oba te przypadki , przy wstrzasnieniu czlowiek ma lekkie zawroty glowy , po wstrzasie , objawy sa duzo powazniejsze , czesto dochodzi to utraty swiadomosci , wymioty , zaburzenia blednika przez kilka dni...

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
antonio banderas

W języku potocznym wstrząśnienie mózgu często jest błędnie nazywane wstrząsem mózgu. W medycynie termin wstrząs odnosi się do zupełnie innego stanu patofizjologicznego.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
antonio banderas

Kliniczny podział wstrząsu

Z klinicznego punktu widzenia opisuje się następujące rodzaje wstrząsu:

Wstrząs hipowolemiczny – spowodowany względnym lub bezwzględnym zmniejszeniem objętości krwi krążącej. Najczęstszą przyczyną jest obfity krwotok w wyniku urazu lub utrata płynu pozakomórkowego w przebiegu oparzeń
Wstrząs kardiogenny – spowodowany niewydolnością mięśnia sercowego, na przykład zawałem. Jego przyczyną mogą być także inne wady serca i arytmie .
Wstrząs septyczny – uwarunkowany wieloczynnikowo, spowodowany uszkodzeniem przez cytokinyprozapalne wielu narządów, rozsiane wykrzepianie śródnaczyniowe i wywołane tym zaburzenia metaboliczne.
Wstrząs anafilaktyczny – ciężka, szybko rozwijająca się reakcja anafilaktyczna powodująca gwałtowne rozszerzenie naczyń.Reakcję wywołaną mechanizmem immunologicznym określa się mianem alergicznej, a wszelkie inne postacie traktuje się jako niealergiczne. Często przyczyną jest jad pszczeli.
Wstrząs neurogenny – wywołany przerwaniem stymulacji z wyższych pięter ośrodkowego układu nerwowego do niższych ośrodków współczulnego układu nerwowego co powoduje rozszerzenie łożyska naczyniowego. Najczęściej na skutek poprzecznego uszkodzenia rdzenia kręgowego powyżej Th1.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
Komentarz usunięty
Komentarz usunięty przez użytkownika
browar76

Witam pan jest doktorem? ale chyba ekomomii.
Jak napisałeś wstrząs neurogenny spowodowany jest zaburzeniami ze strony rdzenia kręgowego. Wstrząs neurogenny lub rdzeniowy (to samo) powstaje w wyniku urazu rdzenia kręgowego. Zaburza tym samym przewodzenie sygnałów z mózgu do mięśni, naczyń krwionośnych tym samym nie może być np. zwiększone ciśnienie tętnicze.
Wstrząśnienie mózgu to rodzaj urazu czaszkowo mózgowego. Objawami są niepamięć wsteczna sprzed urazu i po urazie, splątanie, poszkodowany zadaje te same pytania mimo uzyskania odpowiedzi, mogą pojawiać się zawroty i bóle głowy, dzwonienie w uszach, wymioty. Inne
urazy to obrażenia skóry głowy, złamania kości czaszki, wspomniane wstrząśnienie mózgu, stłuczenia mózgu, krwawienie podpajęczynówkowe, wewnątrzczaszkowe, rozlane uszkodzenie aksonalne, krwiaki nad I podtwardówkowe, uszkodzenia z powodu niedotlenienia oraz krwawienia wewnątrzmózgowe.
I tu mogą wystąpić groźniejsze objawy czyli drgawki, porażenie, poszerzenie źrenic i brak ich reakcji na światło, obrzęk mózgu. Wpisałem więcej urazów abyś nie pomylił np. krwiaka podtwardówkowego z nadtwardówkowym. (To nie jest do diagnozowania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów skontaktuj się z lekarzem) :) . Jeżeli czegoś nie rozumiesz to nie pisz. Zainteresowanych odsyłam do lektury ITLS (International Trauma Life Support) ratownictwo przedszpitalne w urazach. Pozdrawiam

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.