Wątek dotyczący artykułu

Szlachetna misja gwiazdy NBA. Walczy o równouprawnienie kobiet

Lider Golden State Warriors, Stephen Curry mocno zabiega o równouprawnienie kobiet. 30-latek poruszył ten temat w swoim tekście na platformie "The Players’ Tribune".

przeczytaj cały artykuł

Velociraptor

Nie bardzo rozumiem o co mu chodzi. Jeśli idzie o sport, to kobiety zarabiają w nim znacznie mniej niż mężczyźni nie dlatego, że "patriarchat tak ustalił", tylko dlatego, że nikt tego nie ogląda. Popularność WNBA ma się nijak do popularności NBA, więc jak mogą być te same zarobki? Nie twierdzę, że w innych dziedzinach życia nie ma niesprawiedliwych zarobków, ale wydaje mi się, że to jednak za umiejętności powinno się płacić, a nie za stanowisko ani tym bardziej płeć. Dla mnie argument "mężczyzna zarabia więcej niż kobieta na tym samym stanowisku" nie musi oznaczać niesprawiedliwości - może w danym przypadku mężczyzna po prostu jest lepszy?

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|1)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
darek pe

Tu nie chodzi o sport. Czego nie rozumiesz, ze powinno byc sprawiedliwie? Chodzi o przepisy w niektorych branzach gdzie ta sama praca jest inaczej wynagradzana i z reguly kobieta dostaje mniej. Chodzi o podstawowy zarobek, potem jak ktos jest lepszy czy gorszy moze i tak byc dodatkowo nagradzany (np. premia). Z tego co ja widze to kobieta jest dyskryminowana ( praca zawodowa, potem dzieci i dom ) i czas na zmiany.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|2)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
RedNow

W takich pracach różna wysokość płac się z czegoś bierze. Z tego, że na pewnych stanowiskach mężczyźni są efektywniejsi. Takie premie wciąż będą dyskryminacją, ponieważ okaże się, że to mężczyźni będą osiągali lepsze wyniki i to oni otrzymają premię. I znów ktoś wtedy powie, że kobiety są dyskryminowane, bo nie dostały premii.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|1)
blokuj
Velociraptor

No właśnie dlatego, że chcę, aby było sprawiedliwie, to nie można z marszu każdemu dawać tyle samo pieniędzy bo tak. Za bardzo pachnie mi tu komunizmem. Jeśli znajdzie się gdzieś kobieta zdolniejsza ode mnie, to wręcz żądałbym, aby zarabiała więcej nie premiami, tylko podstawową pensją. Ale to działa też w drugą stronę - jeśli ja jestem lepszy, to mam zarabiać więcej. Statystyki nie oddają najważniejszej sprawy - efektywności. Widzisz, że kobieta zarabia mniej od mężczyzny, ale nie wiesz czy nie jest od niego gorsza. Jeśli jest, to różnica jest sprawiedliwa. Dokładnie takim samym idiotyzmem jest domaganie się takiej samej ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych co mężczyzn. Mają być najlepsi (nawet same kobiety, jeśli są najlepsze), a nie jakiś dziwny skład wybierany według chorych lewicowych ideologii.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
darek pe

Nie, ale z marszu od razu chcesz kobiecie mniej, gdzie tu logika? I co Ty z tym "lepszy" czy "gorszy" - idziesz do pracy, zeby pracowac w teamie (przewaznie) i wykonywac swoje zadania, a nie, zeby tylko patrzec, aby byc lepszym od innych. To akurat w komunie kreowano "przodownikow pracy", co kasowali premie. Dlaczego z gory zakladasz, ze kobieta jest mniej zdolna? Chodzi o rowne stawki, a przez to nikt nie ucierpi. Czego sie ludzie boicie?

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
AJ10

Właśnie chodzi o te wspomniane przez ciebie równe stawki. Żadnych równych stawek! Jaka praca taka płaca bez względu na płeć.

| Odpowiedz
blokuj
dygresja

Próżny trud - dla innych panów to jest nie do pojęcia. Bo przecież nigdzie nie znajdzie się kobieta, która przerzuci 100 ton węgla w czasie lepszym od rozmówców stąd, a i ze świecą szukać takiej, która dokręci na taśmie 197348630 śrubek w ciągu jednej zmiany i wyrówna rekord efektywności przedmówcy :). W "danych przypadkach mężczyźni są po prostu lepsi" :). Nic nie podnosi bardziej "dobrego samopoczucia" niż zawyżona samoocena :). Pozdrawiam :).

| Odpowiedz
blokuj
Velociraptor

A jeśli kobieta jest np. programistką, ale słabszą (wolniej pracującą, mniej kreatywną w poszukiwaniu rozwiązań itp.) od kolegów na tym samym stanowisku, to powinna zarabiać tyle samo co oni? Nie, nie powinna. Uczciwie dodam, że gdyby była lepsza, to powinna zarabiać więcej. Niech umiejętności decydują o gaży, nie płeć. Dobrze, że przynajmniej zauważyłaś/eś, że niektóre kobiety próbują podnieść sobie samoocenę poprzez krzyczenie, że "zarabiam mniej, bo jestem kobietą", a nie przez przyznanie się, że się jest mniej wykwalifikowanym i trzeba po prostu więcej się doszkolić.

| Odpowiedz
blokuj
dygresja

Kobiety GENERALNIE zarabiają mniej. To jest ogólny trend, a nie zjawisko obecne tylko w informatyce. Chciałby Pan powiedzieć, że GENERALNIE kobiety wolniej pracują i są mniej kreatywne i mniej efektywne od mężczyzn? Że GENERALNIE są mniej wykształcone :)? W dużym uproszczeniu - życie temu przeczy. I na tym poprzestańmy. Biorąc udział w dyskusji na ten temat Stephen Curry pokazuje, że jest zaangażowanym członkiem swojego społeczeństwa. Jako kobieta i jako człowiek - lubię to :)!

| Odpowiedz
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.