Wątek dotyczący artykułu

Deszcz pieniędzy spadnie na Unię Tarnów. Prezes Grupy Azoty pochwalił się nową umową z klubem

4 miliony złotych na sezon dostanie Unia Tarnów z Grupy Azoty w ramach nowej 2-letniej umowy sponsorskiej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Dodatkowo prezes GA zadeklarował, że koncern był, jest i będzie z Unią.

przeczytaj cały artykuł

kibic1212

dlaczego wszystkie kluby oprócz tarnowa mają prywatnych sponsorów, tylko na Tarnów musi się zrzucić cała Polska bo to państwowe pieniądze , takie żerowanie na polakach winno być zabronione....

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|4)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
kanibal

Człowieku to nie jest państwowa spółka a z udziałem skarbu państwa a środki to zysk jaki spółka wypracowała a nie z budżetu państwa wzięte

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.
netoperek

Po pierwsze skarb państwa jest głównym udziałowcem GA ponieważ posiada pakiet kontrolny. Innymi słowy nikt inny (z pozostałych udziałowców) nie jest w stanie podjąć strategicznych decyzji.
Po drugie GA to nie tylko Tarnów. W skład koncernu wchodzą zakłady w Policach, Kędzierzynie i w Puławach.
Po trzecie sytuacja finansowa GA ostatnio pogorszyła się na tyle, że nie generuje zysków... a straty!
W II kw. 2018r było to 48 mln, a w III kwartale 105,5 mln skonsolidowanej straty netto!
Resztę pozostawiam bez komentarza.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|3)
blokuj
4U

To albo jakis nieogar albo jakis dzieciak więc nie masz mu co tłumaczyć. Samo piepszenie o jakis zyskach GA pod wodzą PiSu już wiele o nim mówi. Nie ma pojęcia ci się w kraju dzieję. A sprawą powinna się zająć prokuratura (nie jestem przeciwny dotowaniu klubów z państwowych spółek pod warunkiem że yo ich zarobione pieniądze) bo skąd biora tą kasę skoro sa pod coraz większą kreską. Zresztą sam poczynie kroki w tym kierunku.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|3)
blokuj
Aaa69533

Skąd info o pakiecie kontrolnym ? Skarb Państwa posiada 33% udziałów, nawet przez inne kontrolowane spółki jak PZU nie uzbiera się 50,01%. W poprzednim roku Azoty wygenerowały prawie 500 mln zysku netto. Państwo zgarnęło tylko kase, podobnie jak inni akcjonariusze np. fundusze inwestycyjne. W 2018 roku Azoty Tarnów budowały nową linie produkcyjną wartą kilkaset milionów PLN (uruchomiona bodajże w kwietniu) stąd strata.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
netoperek

Pakiet kontrolny nie musi oznaczać 50% + 1 bo wtedy dany udziałowiec (prywatny czy państwowy) byłby w zasadzie właścicielem.
Gdybyś czasami czytał wiadomości gospodarcze wiedziałbyś, że swego czasu GA miała być w pełni sprywatyzowana. Jednak służby specjalne podjęły informacje o działaniach Rosji w kierunku zakupu koncernu i w konsekwencji kontrolowania rynku w Polsce.
Ówczesny rząd polski zdecydował się na pozostawienie właśnie pakietu kontrolnego, czyli wielkości udziałów blokujących przejęcie firmy przez jakikolwiek zagraniczny podmiot. (mechanizm ew. zakupu podobny do metody "na słupa") Dlatego owe 33% udziału SP są decydujące - nie ma i nie będzie większego udziałowca.
Nie wiem skąd masz dane za cały ubiegły rok i zysk 500 mln netto. Mamy 8 stycznia i nie jest możliwe zrobienie bilansu takiego koncernu w tak krótkim czasie, a tym bardziej zweryfikowania tegoż przez biegłego rewidenta.
Natomiast według informacji do których dotarłem w roku 2017 GA osiągnęła zysk netto 489 mln.
To nie państwo zgarnia większość zysków jak błędnie podajesz. Największe kwoty przeznaczane są proporcjonalne między akcjonariuszy w postaci wzrostu wartości jednostek posiadanych akcji.
Budowa nowej linii produkcyjnej nie może, czy nie powinna w porządnej firmie być przyczyną strat. Tego typu firma (zarząd) prowadzi długofalową politykę inwestycyjną. Posiada fundusz inwestycyjny na który systematycznie odpisuje określone kwoty pieniędzy. W nagłych wypadkach w porozumieniu z RN (najczęściej akcjonariuszami) może po prostu podjąć decyzję o zmniejszeniu dywidendy i skierowaniu tych środków na w/w cele.
Nie znam przyczyn występujących obecnie strat ale z pewnością nie można to tłumaczyć inwestycjami.
Tak czy inaczej moment podpisana/obwieszczenia umowy sponsorskiej jest co najmniej niefortunny.
Trzeba dodać, że pakiet kontrolny SP pozwala m.in. dokapitalizować taką spółkę z środków publicznych w razie problemów finansowych.
Wnioski pozostawiam myślącym.

| Odpowiedz
blokuj
MatiTarn

O jaki "mądry" kolega z Częstochowy się odezwał...
Klubu który nie żeruje na pieniążkach publicznych …. hipokryzja mistrzu 200%

| Odpowiedz
blokuj
netoperek

Piszesz kolego o mej hipokryzji? W ((nie wiedzieć czemu) 200%. Jak to wyliczyłeś?
Przepraszam bardzo - przytocz jakiś mój wpis chwalący przeznaczenie środków publicznych na zawodowy klub - tak, aby nie być gołosłownym w swym twierdzeniu.
Niemal co roku pojawia się sposobność wyrażenia opinii w tym temacie. I zawsze wyrażałem swe wątpliwości.
Każda sytuacja jest odmienna i wymagałaby odrębnej oceny. Jednak zawsze owe wątpliwości były większe wobec sponsorów w postaci Spółek SP i z udziałem SP.
Co do "żerowania" na pieniądzach publicznych w Cz-wie to pragnę cię poinformować, że nie mam najmniejszego związku z decyzją w tym zakresie. I ani jej nie wychwalam ani nie potępiam.
Powinieneś też wiedzieć, iż w kwocie tak bulwersującej cię dotacji mieści się całkiem spora kwota na utrzymanie stadionu. Jest to wyraźnie doprecyzowane i nie można tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele.
Jeśli odejmiesz tę kwotę oraz dotację na finansowanie szkolenia młodzieży, okaże się, że kwota na promocję miasta jest zbliżona do innych ośrodków. (pewne za wyjątkiem Tarnowa - na co też nie mam wpływu) Część z tych ośrodków jest mniejsza od Częstochowy więc licząc proporcjonalnie w praktyce dofinansowanie jest tam wyższe.
Bardzo istotnym jest także fakt, że powyższe pieniądze publiczne pochodzą z podatków lokalnych i każdy mieszkaniec może wyrazić ewentualne niezadowolenie ze sposobu rozdysponowania tych środków w wyborach samorządowych.
W niedawnych wyborach nie zanotowano w Częstochowie większych zmian a zatem mieszkańcy akceptują w swej większości opisane działania prezydenta i radnych.
Masz jeszcze jakieś pytania poza ironią i złośliwością?

| Odpowiedz
blokuj
Komentarz usunięty przez użytkownika
karol3414

Zapomniałeś dodać że z większościowym udziałem skarbu państwa. A zysk wypracowany przez firmę można różnie przeznaczać, można go przeznaczyć na rozwój firmy, można go wypłacić akcjonariuszom jako dywidendy, można wydać na reklamę i marketing czyli choćby na Unię Tarnów, powstaje jednak pytanie czy wartość marketingowa tego układu naprawdę wynosi aż 4 mln zł? Nie wydaje mnie sie.
Prywatnemu nikt zabronić nie może, jego zysk to jego sprawa co z nim zrobi, tu natomiast zysk należy do nas wszystkich.

| Odpowiedz
blokuj
kanibal

Co powiesz na miasta ktore finansuja kluby sportowe te skad biora te pieniadze ano ze skarbu panstwa a kto tam ta kase wplaca ano takie firmy jak GA ktora generuje zyski.
Ostafinskiego zawsze w oczy bolalo to ze Unia Tarnow ma takiego mecenasa, tylko zapomnial on o jednej kwesti ze ta firma jest z Tarnowa i to ona stworzyla ten klub od zera w 1928 roku. To pracownicy tego zakladu wlasnymi rekami wybudowali wszystkie te obiekty lacznie z torem zuzlowym.
Reasumujac gdyby nie takie firmy jak GA ktora wpsiera nie tylko zuzlowy klub ale tez inne dyscypliny jak reczna , kopana czy tez kadre naszych skoczkow, nie bylo by co ogladac i komu kibicowac bo wszystko by upadlo.
Jak ktos kiedys powiedzial chleba i igrzysk, firma daje prace za co mozna zyc i funkcjonowac i dba o rozrywke wszystko w temacie.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|1)
blokuj
karol3414

Nie ze skarbu państwa a z podatków swoich mieszkańców, to jest różnica. Aczkolwiek nie jestem za tak dużym wspieraniem prywatnych klubów sportowych przez jednostki samorządu, chyba że jest to jakaś korzyść dla miasta, np. promocja miasta poprzez organizację zawodów wyższej rangi.
Skoro jest tak jak mówisz, to może niech GA po prostu wykupi ten klub.

| Odpowiedz
blokuj
kanibal

Skarb panstwa zbiera kase nie tylko od zwyklych smiertelnikow ale tez od firm takich jak wlasnie GA. Kiedys to byl klub wspierany przez zaklady i w nazwie mial Zakladowy Klub Sportowy Unia Tarnow, byl klubem wielo sekcyjnym: kosz, reczna, nozna, zuzel, plywanie, lekkoatletyka. Pracownicy wplacali co miesieczne skladki na klub mieli z tego tytulu rozne ulgi zwiazane z ogladaniem imprez sportowych oraz na korzytanie z obiektow klubowych np. bsen kryty zima i latem otwarty. Logo firmy Jaskolka jest do tej pory logiem klubu z pewna modyfikacja. Po przemianach niestety trzeba bylo isc tez z duchem czasu i nie wiem czy wiesz ale sekcja zuzlowa Unii jako pierwsze w Polsce stala sie spolka. Teraz to jest jeden z warunkow funkcjonowania.

| Odpowiedz
blokuj
karol3414

Wiele klubów, jak nie większość ma korzenie w klubach zakładowych co nie oznacza. Kolejowe, górnicze, milicyjne, wojskowe, chemiczne, co nie oznacza że dziś te zakłady mają je utrzymywać. Jak dla mnie to jest niegospodarność zarządu, chyba że udowodnisz mi że wydanie tych 4 mln zł przynosi przynajmniej równoważną korzyść GA.

| Odpowiedz
blokuj
Komentarz usunięty
Proszo UT

Właśnie dlatego że zakłady produkcyjne znajdują się w Tarnowie i prawnie musi wyłożyć kasę na miasto w którym produkuje.

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (2|0)
blokuj

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.

Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.